GeriGündem Hıdırellez karnavalı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hıdırellez karnavalı

Büyükşehir Belediyesi, Haliç Belediyeleri Birliği ile İSKİ tarafından Kağıthane Çayırı'nda düzenlenen Hıdırellez Şenlikleri çok eğlenceli geçti. Cumartesi günü başlayan şenlikler çerçevesinde, konserler, Yağlı Güreş Şampiyonası, Şenlik Yürüyüşü ve havai fişek gösterisi yapıldı. İki gün süren Osmanlı Su Medeniyetleri Uluslararası Sempozyumu'nin yanısıra, dün de Haliç'te Kürek ve Balık Tutma yarışmaları yapıldı.

Sempozyum

İSKİ'nin Su Medeniyetleri Sempozyumu'na cumartesi günü konuşmacı olarak katılanlar arasında Amina Kupusoviç, Prof. Dr. İskender Pala, Beşir Ayvazoğlu, Prof. Dr. Zekai Şen, Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Dr. Kalim Uğurlu, Prof. Dr. Hüseyin Hatemi, Dr. Turgut Cansever vardı. Konuşmacılar, Bosna Hersek'te Osmanlı Çeşme ve Şadırvanları, Fuzuli'nin Su Kasidesi, Su Zevki, Çeşme Estetiği, Su Robotları Mucidi Ebul İz El-Cezeri, Tarih Boyunca İstanbul'a Su Veren Kaynaklar, Dünya Su Raporu, Su Savaşları mı, Su Barışı mı, gibi konuları işlediler.

Dün ise Prof. Dr. Ahmed Akagündüz, ‘‘Kanunnamelerde Su’’yu, Prof. Dr. Haydar Kazgan İstanbul'un Su Ekonomisi'ni, Mustafa Armağan Osmanlı'da bir su tutkunu olan Karaçelebizade Abdulaziz Efendi'yi anlattı. Tartışma bölümlerinin de olduğu sempozyumda, Mehmet Gültekin de ‘‘Su Şarkıları Konseri’’ verdi.

Şenlik

Kağıthane Çayırı, cumartesi günü bayram yerine dönmüştü. Mehteran Bölüğü'nün konseri ve folklor gösterilerini, Hıdırellez Ateşi'nin yakılması ve üzerinden atlanması izledi. Hokkabazlar, palyaçolar, uzun adamlar, nostaljik satıcılar ve Romanlar'ın göbek havaları şenliğe renk kattı.

İstanbullular'ın yoğun ilgi gösterdiği Hıdırellez Şenlikleri'nde konuşan İSKİ Genel Müdürü Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Hz. Hızır ile İlyas'ın buluştuğu gün ve baharın başlangıcı olarak kabul edilen Hıdrellez'i 100 yıl önce olduğu gibi Sadabad Çayırı'nda kutlayarak unutulan bir şenliği yaşatmaya devam ettiklerini belirtti. Eroğlu, kirliliğe, derelere akan atık sulara son verdiklerini anlatırken, ezan okunduğu sırada mikrofona geldiği için bir süre bekleyen Eminönü Belediye Başkanı Lütfi Kibiroğlu da Eyüp, Fatih, Kağıthane, Beyoğlu ve Eminönü belediyelerinin Haliç Belediyeler Birliği'ni kurduğunu hatırlattı. Şenlikte, Eyüp Belediye Başkanı Ahmet Genç'in 'Eyüp Sultan Belediye Başkanı' olarak takdim edilmesi de dikkat çekti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna da İstanbul'un tarihi ve sosyal dokusunu ihya etmek için çalıştıklarını söyledi.

Etli pilav ve ayran

Şenliğe katılanların cephesinde ise manzara son derece renkliydi. Akşamdan güllerin dibine dilek keselerini koyan İstanbullular, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bandosu ve Mehteran-ı Eyüp Sultan ile coştular, ateşten atladılar. Bazı büyükler, folklor gösterilerinin yer aldığı şenlikte Mehter Takımı'nın ezgileriyle göbek atarken, çocuklar kağıt helvacı, pamuk helvacı ve mısırcıya koştular.

Etli pilav ve ayran ikramının yapıldığı şenliğin bir de önemli konuğu vardı. Osmanlı Devleti'nin üst düzey devlet erkanını temsilen 'Zat-ı Şahaneleri' Fatih Sultan Mehmet ve vezirleri at üstünde şenlik alanına geldi. Halkı selamladıktan sonra kurulan Osmanlı otağına gelen Fatih, Gürtuna'nın önünden geçerek tahtına otururken, Gürtuna'nın oturacağı tribünün çökmesi nedeniyle Başkan'ın aynı yerde oturması yüzünden vezirler bir süre ayakta kaldı. Fatih, 'hu' ve 'Allah-u Ekber' sesleri arasında tahtına yerleştikten sonra palyaçolu, illüzyon gösterili şenlik bir grup sanatçının katıldığı halk konseriyle devam etti.

Yarışmalar

Balık tutma ve kürek yarışları ise dün Haliç'te yapıldı. İSKİ Genel Müdürü Veysel Eroğlu'nun Feshane'den telsizle start verdiği kürekçiler, Galata Köprüsü yakınlarındaki başlangıç çizgisinden Feshane'ye kadar 1000 metrelik parkurda yarıştılar. Kürek yarışmalarına Fenerbahçe, Galatasaray, Anadoluhisarı, Tekel ve Çayırova spor kulüplerinin genç kürek takımları katıldı.

Düzenlenen diğer yarışmada ise İstanbullular, Unkapanı Köprüsü'nde daha çok balık tutabilmek için çaba harcadı. 11.00-13.00 saatleri arasında en çok balık tutan amatör balıkçı, madalyayla ödüllendirildi.

Yarışlar başladıktan sonra Feshane'ye gelerek, sporcularla sohbet eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, ‘‘Haliç'i gelecek yıllarda tertemiz hale getirip, burada eskiyi aratmayacak güzellikte aktiviteler yapacağız’’ dedi. Yarışmalara 200'e yakın sporcu katıldı.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False