GeriGündem Herkes haddini bilsin
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Herkes haddini bilsin

Cumhurbaşkanı Demirel, Erbakan'a yüklendi, ‘‘Allah'tan kork. Herkes haddini bilsin. Şimdi ağzım kapalı, görevim bitince seyreyle gümbürtüyü'' dedi. Demirel, imam hatiplerin siyasi parti şubesi gibi kullanılmasına izin verilmeyeceğini, dini istismar edenlerin, karşılarında kendisini bulacağını söyledi.

Muhalefete düşen RP ve DYP tarafından eleştiri bombardımanına tutulan Cumhurbaşkanı Demirel, sonunda memleketi Isparta'da patladı. Isparta'da dün havalanının açılışını yapan Demirel, Hükümet Meydanı'nda Başbakan Mesut Yılmaz ile Cumhurbaşkanlığı otobüsünden halkı selamlayıp, konuşma yaptı. RP lideri Erbakan'ı isim vermeden sert bir dille eleştiren Demirel, ‘‘Allah'tan kork'' dedi. Demirel, demokrasilerin gücünü halktan aldığını, hesaplaşma yerinin ise Meclis olduğunu kaydetti. Dört yıldır Cumhurbaşkanlığı yaptığını hatırlatan Demirel, ses tonunu yükselterek şöyle devam etti:

KUŞTAN KORKSAM

‘‘Ben parti siyasetinde, hükümet işinde tarafsızım. Meclis beni Çankaya'ya gönderirken bunlara karışmayacağımı söyledim. Ama suya sabuna karışmayacak değildim. Ben büyük Atatürk'ün kurduğu devletin, anayasanın tarafındayım. Bu görevi eksiksiz yaptığımı, insaf sahibi herkes kabul edecektir. İşine geldiği zaman şöyle, işine gelmediği zaman böyle olmaz. Beni hiç kimse inanmadığım bir yere sevkedemedi. Ne yaptıysam kendi aklımla yaptım. Sizi hiçbir zaman önünüze baktırdım mı? Bana yöneltilen eleştiriler sizi rahatsız eder. Benim burada yaptığım doğrudur. Zaten ben kuştan korksam darı ekmem. Şimdi altın kaseye taş atılsa taş ne kazanır, altın kase ne kaybeder. Hiçbir şey. Onun için herkes kusuru kendinde arasın. Herkes ama. Benim 40 senelik siyasi tecrübemden bir şey öğrenmek isteyen varsa, öğrenmek istemeyen varsa onlara demiyorum, herkes kendine dönsün.''

Demirel sözlerini ‘‘Şimdi benim ağzım bağlı. Bunu bu kadar kabul edin yeter. Ama benim görevim son bulunca o zaman seyreyleyin gümdürtüyü'' diye sürdürdü. Demirel, 6-7 ayda Türkiye'de önemli şeylerin olduğunu, demokrasinin yolunu kimsenin tıkamaması gerektiğini vurguladığını, ancak önemli tartışmalar olduğunu ve kimsenin de ayda yaşamadığını belirtti. Demirel, ‘‘Ama herkes kendi dar zaviyesinden bakarak gördüğü ile iktifa edemez. Pencerenin öbür tarafları da var'' dedi.

ALLAH'TAN KORK BE Demirel, ‘‘Siyasette, tartışmayı, demogojiyi anlarım. Ama sonra adama derler ki, ‘Allah'tan kork be'. Allah'tan kork demezler mi? Kimseyi incitmek istemiyorum. Bununla kimseden yıldığım zannedilmesin. Benim ömrüm yılmamak üzerine kuruldu'' diye konuştu. Demirel şöyle devam etti: ‘‘Başbakan gensoruyu atlattıktan 15 gün sonra geldi. Geleceksiniz, benim önüme istifayı koyacaksınız. Niye istifa ediyorsun dendiği zaman ‘Ülkede gerginlik var' diyeceksiniz. Gerginlik kendiliğinden olmadı. Yani bunalım sizin hükümet olduğunuz zaman çıktı. Siz, elbise, şapka değiştirince bunalım nasıl çözülecekti. Devletin kurumları birbiriyle sürtüşmeye girmiş. Cumhuriyetin temel nitelikleri tartışılır hale gelmiş. 35 sene söyledim. Siyaseti camiye sokmayın. Cemaati bölersiniz. Siyaseti okulun dışında yapın. Okulları sanki siyasi partilerin şubesi haline getirirseniz, okullar çocukları rejim aleyhtarı istikametinde yetiştirmeye başlarsa, buna kim razı olur kim? Okulların yüzde 80'ini ben açtım. Herkes dinini öğrensin diye açtım. Yoksa bu okullara birtakım siyasetçiler gelsin, ondan sonra cennete bilet kesmek suretiyle. Cennete bileti ancak Allah keser.''

Ezan okunmaya başlaması üzerine sözlerine ara veren Demirel, ezandan sonra, ‘‘Benim vatandaşımın zihnini bozmaya, inanan inanmayan laik anti-laik diye ayırmaya kimsenin hakkı yok. Ne oluyoruz. Din duygularını istismar ederek, bu insanları birbirene düşürmeye kimsenin hakkı yoktur'' dedi. Demirel, dini duyguların istismarına yönelmiş propagandaların hepsinin ülkenin aleyhine olduğunu söyledi. Demirel, ‘‘Bunlar, başta ben olmak üzere pek çok kişiyi karşılarında bulacaktır. Herkes yolunda olsun'' dedi. Demirel, Refahyol'un 278'e 265, yeni hükümetin ise 281'e 256 güvenoyu aldığını da hatırlatarak, ‘‘Buyurun Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'' dedi.

HAVAİ FİŞEK KAZASI

Öte yandan Demirel'in Isparta Belediyesi'ni ziyareti sırasında bahçede havai fişekler atıldı. Ancak fişeklerden birinin havaya yükselmeden patlaması sonucu, bu iş için görevlenderilen belediyenin geçici işçileri 25 yaşındaki Mehmet Çetinkaya ve 41 yaşındaki Ramazan Bilgiç ile yoldan geçen 44 yaşındaki Nihat Öztürk adındaki vatandaş yaralandı. Başından yaralanan Çetinkaya Devlet Hastanesi Beyin Cerrahi Servisi'nde tedavi altına alınırken; patlayan havai fişek parçaları omuz ve göğsüne isabet eden Bilgiç ise hastanenin Göğüs Cerrahi Servisi'ne kaldırıldı. Devlet Hastanesi'nden SSK Hastanesi'ne sevkedilen Öztürk'ün de sağ omuzundan yaralandığı bildirildi.

Demirel, Yılmaz'ı otobüsüne çıkarttı

Uzun bir aradan sonra Isparta'ya giden Cumhurbaşkanı Demirel'i, Başbakan Mesut Yılmaz yalnız bırakmadı. Birlikte Isparta Havaalanı'nın açılışını yapan Cumhurbaşkanı ve Başbakan, daha sonra Isparta Meydanı'nda Cumuhurbaşkanlığı otobüsünün üzerinden halkı selamladılar. Demirel, ‘‘Sayın Başbakan'a bu seyahatimde beni yalnız bırakmama nezaketini gösterdikleri için teşekkür ediyorum'' dedi.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False