GeriGündem Hemşirelere sürekli eğitim
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hemşirelere sürekli eğitim

Hemşirelik Haftası 12-18 Mayıs arasında kutlanacak. Toplam kalite sistemi uygulayan Bayındır Hastanesi, hemşirelere uyguladığı ilginç eğitim sistemiyle dikkat çekiyor. 'Eğitim süreci' adı verilen uygulamada hemşireler tüm çalışmalarını, önceden düzenlenmiş bir listeye not alıyor. Hemşireler bu notları değerlendirmek için bölüm yöneticileriyle haftalık ve aylık toplantılar yapıyor, önerilerde bulunuyor. Buna bağlı olarak hemşire ve hasta ihtiyaçları saptanıyor.

Dünyada ve Türkiye'de her yıl, 12-18 Mayıs tarihleri arası Hemşirelik Haftası olarak kutlanıyor. Bu hafta içinde sektörde çalışanların sorunları ve her yıl belirlenen sağlıkla ilgili bir konu üzerine paneller düzenleniyor. Sağlık sektöründe faaliyet gösteren Bayındır Hastanesi, Hemşirelik Haftası'nda hem sektörün sorunlarına değinecek hem de bu yıl belirlenen AIDS konusu ile ilgili bir panel düzenleyecek. Toptan kalite yönetimini benimseyen kuruluş, sektöründe ilk ISO 9001 alan hastaneler arasında yer alıyor.

Bayındır Hastanesi Hemşirelik Hizmetleri Genel Müdürü Gülüzar Göl, hemşirelerin eğitimine de önem verilmesi gerektiğini söylüyor: ‘‘Sağlık hizmetlerinde ve hasta memnuniyeti için hemşirelere büyük görev düşüyor. Bu da eğitim ile sağlanıyor. 1992'de faaliyete geçen hastanenin kuruluşundan bu yana hemşirelerin seçime ve eğitimine önem veriyoruz.‘‘

TOPLAM KALİTE

Ankara Söğütözü'nde bulunan Bayındır Hastanesi'nde, 169 yatak kapasiteli tedavi hizmetleri, poliklinik, acil servis, beş ameliyathane, 40 yataklı yoğun bakım ünitesi, tıbbi laboratuvar merkezi, toplam 750 personel bulunuyor. 204 hemşire çalışıyor. Eğitimler, 1993'de toptan kalite yönetimine geçişle başlamış. İngiltere Sağlık Bakanlığı Kalite Çalışmaları'ndan sorumlu 20 eğitimci Bayındır Hastanesi'ne gelerek üç yıl boyunca toplam kalite yönetimi konusunda danışmanlık yapmış.

Kalite eğitimleri için ekip İngiltere'den gelerek üst yönetime dersler vermiş. Toplam kalite yönetiminde dokümantasyon yöntemleri, eğitim programları, iş tanımları ve süreci, kalite indikatör sistemi oluşturulmuş. Bu üç yılın ardından 1995'te hastane kendi kalite yönetim koordinatörlüğünü kurmuş.

Kalite yönetim koordinatörlüğü kurulur kurulmaz, İngiliz eğitmenlerle hazırlanan eğitim ve kalite süreçleri bağımsız olarak uygulanmaya başlamış. Eğitim programları beş grupta toplanıyor. İşe giren her personele kurum kültürü, kalite yönetimi ve nasıl bir hastanede çalıştıklarına dair oryantasyon eğitimi veriliyor. Personel için bir gün süren bu eğitim hemşireler için dört gün ve 32 saat sürüyor. Eğitimde hemşirenin kullandığı kayıtlar, bilgi formları, yapacağı toplantılar, eğitim sistemleri, sayısal verilerin nasıl oluşturulduğu aktarılıyor. 'Eğitim süreci' adını taşıyan bu uygulama için, bir gün ayrılıyor.

Eğitim sürecinde hemşirelerin yapacakları tedavi yöntemleri sıralanıyor. Sabah işe başlayan bir hemşire gün boyu hastaları için neler yaptığını hazırlanan forma işaretliyor. Hastanede hazırlanan tüm bu formlar sayısal verilere dönüştürülüyor. Hemşirenin yapılması gereken işlerin kaçını yaptığı, doğru tedavi uygulayıp uygulamadığı, kaç hastasının iltihap kaptığı ya da yataktan düştüğü vs. gün sonunda sayılıyor.

Ayrıca Avrupa Birliği'nin öngördüğü temel sağlık eğitimi de veriliyor.  Bir gün süren bu eğitimde ilkyardım, enfeksiyonlardan korunma, doğru biçimde hasta taşıma, hasta ile iletişim gibi dersler gösteriliyor.

Bir hemşire ilk yılında toplam 40 saat mesleki eğitim alıyor. Daha sonraki yıllarda bu süre azalarak devam ediyor. Yıl içinde her hemşireye branşına bağlı olarak uzmanlığı konusunda teorik bilgi veriliyor. Çocuk bölümünde çocuk psikolojisi dersi veya hasta kabulde faturalandırma gibi konular işleniyor.

Becerileri geliştirmeye dayalı bir eğitim programı da var. Üç ile altı saat sürüyor. Hemşirelerin pratiğini artırmak için uygulanıyor. Birim yöneticileri için de eğitim programı bulunuyor.

Kalite sisteminin oluşturulması konusunda 1995'ten bu yana çalışmalar yapan Bayındır Hastanesi Kalite ve Eğitim Müdürü Nilüfer Güngör, hemşirelerin eğitimlerde gösterdikleri başarıları ödüllendirdiklerini söylüyor: ‘‘Yıl sonunda gönüllü olarak en fazla eğitime katılan ve eğitim sonrası yapılan sınavlarda en yüksek alan iki kişi para ödülü alıyor.‘‘

 

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False