GeriGündem Hedefimiz Çin ve Hindistan
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hedefimiz Çin ve Hindistan

Dışişleri Bakanı İsmail Cem, dün Paris'te bir yandan AB ülkelerinde görevli Türk büyükelçilerle Türkiye-AB ilişkilerini değerlendirirken, diğer yandan AB dışında alternatif ülkelerle ilgili fikir jimnastiği yaptı. Cem, Paris Büyükelçiliği'nde AB ve Avrupa Konseyi nezdindeki daimi Türk temsilcileri ile Londra, Brüksel, Helsinki, Lüksemburg, Lahey, Bonn ve Paris'teki büyükelçilerle toplantı düzenledi. Toplantıya Dışişleri Bakanlığı'nın yeni müsteşarı Korkmaz Haktanır da katıldı. Büyükelçiler Cem'e, Türkiye'de insan hakları ve demokrasi alanında atılacak adımlarla AB'ye daha çok yaklaşılacağını söylediler. Büyükelçiler insan hakları alanındaki iyileştirmelerin hem AB içinde Türkiye'yi destekleyen ülkelerin işini kolaylaştıracağını, hem de Türkiye'nin AB'nin üyeliğine karşı çıkan ülkelerin ellerinden önemli bir kozu alacağını söylediler.

Cem, Paris'teki basın toplantısında ise AB dışında oluşturulacak pazarla ilgili görüşlerini belirtti, ‘‘Artık hedef Çin, Hindistan gibi ülkeler'' dedi. Cem, ‘‘Büyük ölçekli ekonomiye sahip ülkeler'' olarak adlandırdığı Rusya, Çin, ABD, Hindistan ve Japonya ile ekonomik ilişkilerin hızlandırılması için ciddi çalışmalar içersinde olunduğunu belirtti. Cem, İran'a da sıcak mesaj verdiği toplantıda şu konulara değindi:

Rusya ile siyasal sorunlar var ama turizm alanında ortak şirketler oluşturulması ilişkilerin canlanmasına katkı yapar. Bu konuda doğalgaz anlaşması yapılarak önemli bir adım atıldı.

Çin ve Hindistan ile ilişkiler sıfır seviyesinde. Bu alanda atılacak her adım ilişkilerin ikiye katlanmasıdır.

Petrol boru hattı konusunda Başbakanlığa bağlı bir makam oluşturacağız. Bu alanda teklif gelmesi aşamasındayız.

İran'da değişim yaşanıyor. İhtiyat çerçevesi içinde belki New York'ta bu ay bir araya geleceğiz.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False