Hayvan katilleri teşhir edilsin

Ege bölgesi, yürekleri parçalayan hayvan katliamlarına sahne oluyor. Foça'nın Kozbeyli Köyü'nde özel çiftlikteki 50 köpek, ardından Türkiye'nin dünyaca ünlü turizm merkezleri Marmaris ve Bodrum'da da 100 köpek zehirli kıymalarla öldürüldü. Hayvanların öldürülmesini tepkiyle karşılayan vatandaşlar, ‘‘Yetkililer hayvanlara soykırım uygulayan vicdansızları yakalayıp teşhir etmeliler,herkes bu vicdansızları tanımalı’’ diye konuştular. Ege Bölgesi'nde yaşanan hayvan soykırımının son sahneleri şunlar:

KÖPEKLERİN ÖLECEK Hayvan dostu Yıldız Dinç'in 1992'de Kozbeyli'de kendi arazisine kurduğu köpek barınağına pazartesi gecesi gelen kimliği belirsiz kişi ya da kişiler, zehirli et attı. 200'ün üstündeki köpekten 50'siyle 1 eşek etleri yiyerek öldü. Sabah hayvanlara yemeğini getiren Yüksel Salman, korkunç manzarayla karşılaştı. 57 yaşındaki Dinç, çok üzgün olduğunu belirterek, ‘‘Kendi imkanlarımla, her cinsten sokağa atılmış köpeğe bakıp besliyordum. Hayvanların kimseye zararı yoktu. 10 gün önce köy meydanında bir kadın bana 'Zehir aldık, köpeklerini öldüreceğiz' diyerek alay etti. Ciddiye almamıştım’’ diye konuştu.

SOKAKTAKİ ZEHİR Bodrum'un Torba Köyü'nde, sokaklara gelişigüzel atılan fare zehiri karıştırılmış kıymayı yiyen 6 köpek ve 3 kedi, can çekişerek öldü. Gümüşlük Beldesi'nde de 1 köpek itlaftan nasibini aldı. Bodrum Belediyesi Veterineri Önder Çevik, zehirin belediyelerde ve sağlık ocaklarında bulundurulan ‘‘Strinigin’’ adlı ilaçla yapıldığını belirledi. Gümüşlük Belediye Başkanı CHP'li Mehmet Ülküm, Strinigin ilacının belediyede ve sağlık ocağında bulunmadığını söyledi. Ülküm, ‘‘Evimde 11 köpek besliyorum. Katliam yapmamız sözkonusu değil. Sorumluların belirlenebilmesi için bu ilacı satan firmalarla irtibata geçtik’’ dedi.

KIYMAYLA KATLİAM Marmaris'in Turunç Beldesi'nde de belediye, geçtiğimiz 22 Eylülde cami hoparlöründen anons yaptırıp halkın köpeklerine sahip çıkmasını istedi. İddiaya göre, başıboş hayvanların zehirleneceğini söyledi. Ardından iki gün önce de zehirli kıymayla katliam başladı. Yarısı sahipli, yaklaşık 100 köpek öldürüldü. Belediye Başkanı Ali Rıza Can iftira atıldığını öne sürerken, Turunç Mavi Bayrak Çevre Koruma ve Turizmi Geliştirme Derneği yöneticileri, yaptıkları toplantıda savcılığa suç duyurusunda bulunma kararı aldı.

BELEDİYEYE SUÇLAMA Marmaris'te Turunç Oteli'nin sahibi Mehmet Ayrancı, 3 köpeğinin değişik aralıklarla öldürüldüğünü belirterek ‘‘Bunlardan birisine özel eğitim merkezinde 100 milyon lira para harcayıp ders aldırdım’’ derken, Tomris Yüksel de bir hafta önce Dalmaçyalı köpeğiyle kedisi ve yavrusunun zehirlendiğini söyledi. Yüksel, ‘‘Belediye camiden anons yaptırdı. Buna birçok insan şahit. Başıboş hayvanlar zehirlenecek dediler’’ diye konuştu.

Haberle ilgili daha fazlası: