Hayin çöti evlere karşı TOKİ konutları

Hayin çöti evlere karşı TOKİ konutları

Başbakan Tayyip Erdoğan, 2004’te, Rize’nin Güneysu İlçesi Handüzü Yaylası’nda yaptığı konuşmada, yöresel şiveyle, “Hayin çöti evler yapayisunuz” diyerek, yöre mimarisine uygun ev yapılmasını istemişti.

Haberin Devamı

O günden bu yana Rize’de, yöre mimarisine göre inşa edilen kamu binaları ve konutlar kentin görünümünü değiştirdi. Erdoğan’ın ailesinin evinin bulunduğu Güneysu’da hastane, kültür merkezi, öğretmen evi, halk eğitim merkezi, hükümet konağı ve 4 okul binası, yöre mimarisine uygun inşa edildi. Güneysu Belediye Başkanı Ahmet Minder, şunları söyledi: “Başbakanımızın sözleri, lokomotif görevi yaptı. Sadece Güneysu’da değil Rize’nin tamamında kamu binaları ve evler yöre mimarisine uygun inşa edildi. Aynı şekilde planlanan Çarşı projemizin inşaatı sürüyor. TOKİ’nin yaptığı projede 39 konut ve 25 işyeri yer alacak. İşyerlerini, Rize El Sanatları Çarşısı olarak değerlendirmek istiyoruz.”   

Evi de yöresel

TAYYİP Erdoğan’ın 2001’de Güneysu’da inşa edilen 160 metrekare üzerine kurulu, 3 katlı evi de Rize mimarisinin tüm özelliklerini yansıtıyor. Konutun müteahhitliğini AK Parti Rize eski Milletvekili Abdülkadir Kart, mimari projesini ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş hazırlamıştı.

Haberle ilgili daha fazlası: