GeriGündem Haydi sandık başına
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Haydi sandık başına

Haydi sandık başına
refid:26975120 ilişkili resim dosyası

Türkiye, bu sabah 08.00’den itibaren ilk kez halkın oylarıyla cumhurbaşkanı seçmek için sandık başına gidiyor. Başbakan Tayyip Erdoğan, Ekmeleddin İhsanoğlu ve Selahattin Demirtaş 12’nci Cumhurbaşkanı olmak için yarışacak.

28 Ağustos’ta görev süresi sona erecek 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yerine 12’nci Cumhurbaşkanı ilk kez halkın oylarıyla seçilecek. YSK’daki kuraya göre ilk kez fotoğraflı bastırılan birleşik oy pusulasının ilk sırasında Erdoğan, ikinci sırasında Demirtaş, üçüncü sırasında İhsanoğlu’nun ad ve fotoğrafı yer alıyor.

SANDIĞINIZ DEĞİŞEBİLİR

12’nci Cumhurbaşkanı’nı seçmek için 52 milyon 894 bin 115 seçmen, 165 bin 108 sandıkta oy kullanacak. Bu seçimde bir sandıkta 320 yerine 420 seçmen oy kullanacağı ve sandık sayıları güncellendiği için adres değişikliği yoksa bile oy verme yerinin değişmiş olabileceği uyarısı yapıldı. Seçimde vatandaşlar TC kimlik numarası bulunan, kimliği tereddütsüz ortaya koyan, resmi nitelikteki belgelerle oy kullanabilecek.

OY VERME SAATLERİ AYNI

YSK bu seçimde, Doğu illerinde daha erken oy kullanılmasına ilişkin düzenleme yapmadı. Bu kapsamda tüm Türkiye’de oy verme işlemi 08.00-17.00 saatleri arasında yapılacak. Ancak oy vermenin bitiş saati 17.00 geldiği halde sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler varsa, sandık kurulu başkanı bunları saydıktan sonra sırayla oylarını kullanmalarına izin verilecek. Her seçmen, hangi sandık seçmen listesine yazılmış ise ancak o sandıkta oy kullanacak. Oy verme işlemi sırasında hamileler, hastalar, engelliler ve yaşlılara öncelik tanınacak.

KESİN SONUÇ CUMA GÜNÜ

Seçimin geçici sonuçları YSK’ca 11 Ağustos’ta ilan edilecek. Seçimin ikinci tura kalması halinde bu tarih, propaganda döneminin başlangıcı olacak. Sandık kurullarının kararları ve tutanaklarına karşı itirazlar, ilçe seçim kurullarına 11 Ağustos saat 17.00’ye kadar yapılacak. İlçe seçim kurulları itirazları en geç saat 23.59’a kadar karara bağlayacak. İlçe seçim kurulu kararları ile birleştirme tutanaklarına karşı il seçim kurullarına yapılacak itirazların son günü ise 12 Ağustos saat 17.00. Bu itirazlar il seçim kurullarınca en geç saat 23.59’a kadar karara bağlanacak. İl seçim kurulu kararlarına ve il birleştirme tutanaklarına itirazlar 13 Ağustos saat 17.00’ye kadar YSK’ya yapılabilecek. YSK da bu itirazları en geç 14 Ağustos günü karara bağlayacak. Kesin seçim sonuçlarını YSK, 15 Ağustos’ta ilan edecek.

İKİNCİ TURA KALIRSA

Köşk seçiminin ikinci tura kalması halinde yurtdışında ve gümrük kapılarında oy verme işlemi 17 Ağustos’ta başlayacak. Yurtdışında oy verme işlemi 20 Ağustos’ta sona erecek. Yurtiçinde seçimin ikinci turu için vatandaşlar 24 Ağustos Pazar günü sandık başına gidecek.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False