GeriGündem Hayatın ortasında kitap
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hayatın ortasında kitap

Hayatın ortasında kitap
refid:14398331 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Kocaeli Valisi Gökhan Sözer, “Televizyon ve bilgisayar gibi araçlar günlük yaşamımızı, çalışma ve bilgi edinme biçimimizi derinden etkileyerek, değiştirdi” dedi.

Sözer, “Hayatın Ortasında Kitap” projesi kapsamında Körfez ilçesi Sevindikli Köyü Muhtarlığı önünde düzenlenen kitap, kitaplık ve okuma masası dağıtım töreninde yaptığı konuşmada, matbaanın icadından sonra insanların ihtiyacını karşılayacak kadar kitap basıldığını ve okuma ihtiyacında olan herkesin kitaba ulaşmasının temin edilmeye başlandığını söyledi.

Çok kitap basan, çok kitap okuyan ülkelerin tarih süreci içerisinde gelişme ve büyümelerini en hızlı şekilde gerçekleştirerek, dünyaya hakim olduklarını vurgulayan Sözer, bu yarışta geri kalanların, az kitap basan, az kitap okuyan ve az çalışanlar olduğunu belirtti. Cumhuriyetin ilanından sonra okuma, yazma, eğitim ve kitaba çok önem verildiğinin altını çizen Sözer, dünya klasiklerinden, yerli yazarların eserlerine kadar tüm kitapları basmaya ve okumaya çaba sarf ettiklerini kaydetti.

Ancak zaman içerisinde televizyonun yaygın bir şekilde topluma ulaştığını ifade eden Sözer, şunları söyledi:

“Daha sonra video, bilgisayar, DVD, CD gibi iletişim araçları ve görsel medya araçları da günlük hayatımızı kapladı. Bu gelişmeler bizim okumamızı, kitaba olan ilgimizi, bilgiyi kitap kaynaklarından ve yazılı kaynaklardan edinmemizi engelledi. Yani televizyon ve bilgisayar gibi araçlar günlük yaşamımızı, çalışma ve bilgi edinme biçimimizi derinden etkileyerek, değiştirdi.”

Projenin değerli ve anlamlı olduğuna değinen Sözer, köylerde yaşayan insanların istediği zaman kitaplara ulaşabileceğini de sözlerine ekledi.
Körfez Kaymakamı Mahmut Şirinoğlu, projenin ana amacının kitabı, insanların hayatının önemli bir kısmını geçirdiği veya uğrak yeri olan, ilgi duyduğu yerlere taşımak suretiyle toplumda yaşayan herkeste okuma ve öğrenme aşkının canlı tutulması olduğunu belirtti. Şirinoğlu, “Buraya konulan kitaplar elden ele dolaşacak, dilden dile konuşulacaktır. Köyde gündem teşkil edecektir” dedi.
Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan ise Türkiye'de özellikle son yıllarda eğitim alanında çok ciddi gelişmeler olduğunu ve son 6-7 yılda derslik sayısının Cumhuriyet tarihi boyunca yapılmış derslik sayısına eşit olacak düzeyde artırıldığını bildirdi.
TÜPRAŞ Genel Müdürü Yavuz Erkut da 16 köy ve 4 mezrada yaklaşık 5 bin kitabın sunulduğu projede yer almaktan gurur duyduklarını dile getirdi.
KOÇ topluluğunun sosyal projelerde en çok eğitime ağırlık verdiğini vurgulayan Erkut, “TÜPRAŞ olarak bulunduğumuz yörelerde gelişmeye, toplum refahını artırmaya destek veren projelerde yer almaya çalışıyoruz. Birey için en önemli rehber ve kaynak kitaptır” dedi.
Protokol üyeleri, konuşmaların ardından ilçe köylerine dağıtımı yapılan malzemeleri köy muhtarlarına teslim etti.
Halk Eğitim Merkezinin düzenlediği örtü altı sebze yetiştiriciliği kursunu tamamlayan 41 kişiye sertifikalarının verilmesinin ardından Sevindikli Köyü Muhtarlığındaki kitaplık ve okuma köşesinin açılış kurdelesi kesildi.

PROJE

Körfez Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı ve TÜPRAŞ Genel Müdürlüğünün ortaklaşa yürüttüğü “Hayatın Ortasında Kitap” sosyal sorumluluk projesi kapsamında Körfez ilçesindeki her köy kahvesi veya köy odasına en az 200 kitaptan oluşan kitap okuma köşeleri temin edildi.
Proje ile ilçenin tüm köylerinde ve mezralarında yaşayanlara hayatın her alanında kitap okuma alışkanlığı kazandırılması amaçlanıyor.
Her köye kitaplık, okuma masası, 4 sandalye, 60 Tarım ve Köyişleri Bakanlığı yayınlarına ait kitap, dünya klasiklerini içeren 45 kitaplık seri, Milli Eğitim Bakanlığınca onaylanan 100 Temel Eser serisi, Türk klasik eserlerini içeren 15 kitaplık seri, seçme hikaye ve romanları kapsayan kitaplar, eğitici ve öğretici eserleri içeren 10 kitaplık seri ile Türk şairlerine ait 5 şiir kitabından oluşan seri kazandırıldı.

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle