Havaalimanı dört aydır yolcu bekliyor

Havaalimanı dört aydır yolcu bekliyor

Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde 2 C referans koduyla geçen temmuz ayında hava trafiğine açılan ve 40 personelin görev yaptığı Gazipaşa Havaalanı'na ilk yolcu uçağının ne zaman ineceği merakla bekleniyor.

Haberin Devamı

Havaalanı Müdürü Cengiz Aşıklı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, havaalanının, 13 Temmuz 2009 tarihinden beri hava trafiğine açık olduğunu, 150-160 kişilik uçakların istendiği zaman buraya inebileceğini söyledi. Gazipaşa Havaalanı'na bu uçakların inmesinin teknik olarak mümkün olmasıyla birlikte havayolu şirketlerinin, bu kategorideki havaalanlarını tercih etmediğini dile getiren Aşıklı, bu nedenle mart ayına kadar bazı çalışmaları tamamlayarak havaalanını 3 C referans koduyla yeniden hizmete açmayı planladıklarını kaydetti. Aşıklı, o zaman bu havaalanının, yolcu uçakları tarafından daha kolay tercih edileceğini bildirdi.

Gazipaşa Havaalanı'nın 3 C referans koduyla açılmasının önündeki en büyük engelin kamulaştırma çalışmaları olduğunu anlatan Aşıklı, öncelikli olarak 173 bin metrekarelik alanın kamulaştırmasının şart olduğunu, bunun da şubat veya mart ayına kadar tamamlanması gerektiğini dile getirdi.

Bazı havayolu şirketlerinin, kendilerine şifahi olarak başvurarak yaz sezonunda sefer düzenlemek istediklerini belirten Aşıklı, şöyle konuştu:
“Havaalanımız, uluslararası hava trafiğine açık. İstendiği takdirde 150-160 kişilik yolcu uçakları iniş yapabilir. Ancak, 2 C kategorisindeki havaalanları, teknik olarak bu uçakların inişine uygun olsa bile havayolu şirketleri tarafından pek tercih edilmiyor. 3 C kategorisi, yolcu uçaklarının iniş için tercih ettiği havaalanları oluyor. Mayısta iniş yapmak için talebi olan firmalar var. Ancak, bunlar genelde 3 C kategorisine geçmemizi bekliyorlar. Bu da çok zor değil. Pist kenarındaki bölümleri kamulaştırmamız, 3 C kategorisine geçmemiz için yeterli olur. Canla başla bunun için çalışıyoruz. Çünkü bu havaalanının bölgemiz için önemini çok iyi biliyoruz.”

Aşıklı, 3 C kategorisine geçmek için pistin uzatılmasına gerek olmadığını, 1825 metre uzunluğundaki mevcut pistle bu kategoriye geçilerek Boing 737 - 400 ve A 319 Airbus uçaklarının piste iniş yapabileceğini dile getirdi. Aşıklı, asıl amaçlarının ise tüm kamulaştırma çalışmalarının tamamlanmasından sonra pist uzunluğunu 2 bin 400 metreye çıkararak daha büyük gövdeli uçakların inmesini sağlamak olduğunu belirtti.

BELEDİYE BAŞKANI ÖZGENÇ'İN AÇIKLAMASI

Gazipaşa Belediye Başkanı Cemburak Özgenç de yaptığı açıklamada, havaalanının dört aydır 40 personeliyle hava trafiğine açık olduğunu ancak şu ana kadar sadece Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ), TAV ve Beykent Üniversitesi'ne ait küçük uçakların iniş yaptığını söyledi. İlk yolcu uçağını büyük bir heyecan ve umutla beklediklerini anlatan Özgenç, bunun için en büyük görevin devletin ilgili kurumlarına düştüğünü bildirdi.

Havaalanına, bugünkü pist uzunluğuyla 150 kişilik yolcu uçaklarının inebileceğini anlatan Özgenç, öncelikle pist çevresindeki bazı ışıklandırma ve teknik cihazları yerleştirme çalışmasının tamamlanması için bir miktar arazinin daha kamulaştırılması gerektiğini belirterek, bu konuda önemli bir mesafenin alındığını kaydetti. Cemburak Özgenç, şöyle konuştu:
“Pistin bulunduğu bölgede 600 metre uzunluğunda ve 50 metre genişliğinde bir alanın kamulaştırması tamamlandı. Bir de terminal binasının ön tarafında yaklaşık 200 dönüm alan kamulaştırıldı. Bu alanda terminal binasından farklı bir kafe yapılıyor. 3 uçağın aynı anda park edebileceği apron da tesis edildi. Pist ve apron kenarları sağdan ve soldan 90'ar metre enine genişletildi. Ancak, 90 metre genişletilen alanda bazı davalar bitmedi. Mart ayında duruşmalar yapılacak. Bunlar olumlu sonuçlanınca havaalanımızın kategorisi 3 C sınıfına çıkacak. Böylece Boing 737 ve Airbus 319 uçakları inebilecek. Ancak, bu havalanına daha büyük çaplı uçakların inebilmesi için 600 - 700 metre uzunluğunda, 200 metre genişliğinde kamulaştırma daha yapılması lazım görünüyor. Kamulaştırmanın tamamlanması sonrasında pistte 600 metre uzatma ve ışıklandırma yapılmalı. Tabii buraya betonlama yapılması ve pistin uzatılması için DHMİ'nin yetki vermesi gerekiyor. Hala bu yetkinin verilmesini bekliyoruz. Bunu niye bekliyoruz, bu niye verilmiyor anlamış değilim. Karayolları'nın Alanya - Gazipaşa arasında yaptığı ikinci güzergah yolun, havaalanının altından bir tünelle geçmesi gerekiyor. Bunun 2 milyon avro maliyeti var. TAV Holding, bu maliyeti de üstleniyor. Kamulaştırma bedellerini ödemeyi de üstleniyor. TAV yapılması gereken her şeyi devlet adına yapmayı taahhüt ediyor ve buradan elde edeceği gelirin yüzde 65'ini devlete veriyor. Ancak devlet bazı şeyleri hala neden yapmıyor anlamadım.”

Özgenç, Gazipaşa Havaalanı'nın dört aydır, her an yolcu uçağı inecekmiş gibi 40 personeliyle hizmet verdiğini vurgulayarak, Gazipaşa, Alanya, Anamur ve hatta Manavgat'ın kaderinin bu havaalanıyla değişeceğini, bölgenin çok önemli bir çekim merkezi haline geleceğini, sanıldığı gibi sadece turizm değil, emlak ve tarım sektörünün de havaalanıyla birlikte önemli bir atılım yapacağını kaydetti.

GAZİPAŞA HAVAALANI

Yapımına 1991 yılında başlanan ve inşaatı 1999 yılında tamamlanan Gazipaşa Havaalanı, tamamlandığında yıllık 500 bin yolcu kapasitesine sahip olacak. Alanya'ya 45 kilometre mesafede yer alan, 2 bin 144 metre kapalı terminal binasına ve 105 araçlık otoparka sahip Gazipaşa Havaalanı'nı açma ve işletme hakkı, DHMİ ile 4 Ocak 2008 tarihinde yapılan sözleşme gereği TAV Holding'e verildi. 1 Şubat 2008'de yer teslimi yapılan havaalanında yapılan çalışmalar sonucunda 1825 metre uzunluğundaki pist ve apron tamamlandı, uçuş kontrol kulesi faaliyete geçirildi ve gümrük noktası ilan edilerek uluslararası statüye kavuşturuldu.

Kamulaştırma işlemlerinin sürdüğü Gazipaşa Havalimanı'nın en geç şubat ayı sonuna kadar 3 C kategorisine alınması ve daha sonra pist uzunluğunun 2 bin 400 metreye çıkarılarak büyük gövdeli uçakların inebileceği bir yer haline getirilmesi hedefleniyor. TAV'ın bu amaçla 500 bin metrekare daha arazi kamulaştırma talebi bulunuyor.
Temmuz ayının 13'ünde TAV'a ait bir uçağın inmesiyle resmi olarak hava trafiğine açılan ve 40 personelin görev yaptığı Gazipaşa Havaalanı'na şu ana kadar TAV, DHMİ ve Beykent Üniversitesi'ne ait küçük uçaklar birer kez iniş yaptı. Havaalanına henüz yolcu uçağı inmedi.

 

Haberle ilgili daha fazlası: