Hatay'ın ciğerleri yanıyor

Hatayın ciğerleri yanıyor

Hatay'da merkeze bağlı Dikmece, Gülderen, Oğlakören, Alahan köyleri arasında çıkan ve Karaali ile Karlısu beldelerine kadar ilerleyen orman yangını devam ediyor.

Haberin Devamı

Hatay'da 5 Ağustos 02.30 sıralarında henüz belirlenemeyen bir nedenle çıkan ve halen devam eden yangın, merkeze bağlı Alahan köyü yakınlarındaki ormanlık alana kadar ilerlerdi. Yanan ormanlık alanlar, şehir merkezinden de görülüyor.

HATAY 3 GÜNDÜR YANIYOR / Foto Galeri

Etkisini sürdüren orman yangınında şimdiye kadar 2 bin hektarlık alanda yer alan kızıl çam ormanı zarar gördü.

Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, ''2 bin hektar alan yandı. İlerlemesi hemen hemen durduruldu. Aksi bir gelişme olmazsa akşam saatlerinde kontrol altına alınacağını düşünüyoruz'' dedi.

HATAY’DA YANGIN YÜZLERCE HEKTARLIK ALANI KÜL ETTİBAKAN'DAN İNCELEME

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hatay’da 5 Ağustos gecesi başlayan ve halen kontrol altına alınamayan orman yangınının meydana geldiği bölgelerde incelemelerde bulundu.

Bakan Ergin, şu ana kadar 700 ile bin hektarlık ormanlık alanın zarar gördüğünü hava şartlarının müsaade etmesi halinde yangının kontrol altına alınmaya çalışılacağını söyledi. Ergin, gazetecilere yaptığı değerlendirmede, 5 Ağustos günü sabah 02.30 sıralarında Gülderen köyünde başlayan orman yangınının geniş bir alana yayıldığını ifade ederek, “Yangından şu ana kadar Karlısu beldesi, Gülderen köyü, Oğlakören köyü, Dikmece köyü ve Karaali beldemiz etkilenmiş durumda. Özellikle Oğlakören ve Gülderen köylerimizde yerleşim yerlerinin içlerine kadar yaklaşmış bir ateş söz konusu dün itibariyle. Bugün hamdolsun öyle bir tehlike söz konusu değil. Hava şartlarına göre değişen bir trend izliyor yangın. Arazinin sarp olması ve yol imkanlarının pek bulunmamasından kaynaklı doğrudan müdahale yapmakta zorlanıyor ekipler. Şu ana kadar 700 ile bin hektar arasında bir kızılçam orman alanı maalesef yanmış gözüküyor. Yangına şu anda 7 helikopter 3 uçakla müdahale ediyor. Bununla beraber 10 dozer ve 50’nin üzerinde arazöz ile 500'ün üzerinde çalışanla müdahale devam ediyor” bilgisini verdi.

Hava şartlarının müsaade etmesi durumunda yangının kısa süre içerisinde kontrol altına alınmaya çalışılacağını söyleyen Ergin, “İnşallah hava şartları da müsaade ederse kısa sürede kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Tek tesellimiz şu ana kadar can kaybımızın olmamasıdır. Bu maddi kayıplar hasarlar kısa sürede telafi edilir ama can kaybı olmaması tek tesellimiz.” ifadesini kullandı.

Haberin Devamı


Yangının çıkış nedeni ile ilgili henüz bir tespit yapılmadığını kaydeden Ergin şunları söyledi:
“Nedeniyle ilgili şu an kesin bir neden tespit edilmiş değil. Ekipler çalışmalarını devam ettiriyorlar. Zaten net bir tespit yapılabilirse sizlerle de paylaşılır bu. Ekiplerimiz şu anda özellikle yüksek noktalarda devam ediyor, yangın eteklerinden çekildi. Bir miktar Dikmece köyü civarında dağda bir miktar ateş var, yangın var. Ama o da ekiplerin kontrolü altında devam ediyor. Sırtlarda ve zirve noktalarda devam eden bir yangın var, hava şartlarına bağlı olarak gelişecek. Net bir şey söylemek mümkün değil şu an için.”

Ergin, yanan ormanlık alanların çevrelerinde bulunan yerleşim yerlerini teker teker gezerek köy sakinlerine geçmiş olsun dileklerini iletti. Bakan Ergin’e Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, AK Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu başta olmak üzere ilgili kurum amirleri eşlik etti.

5 Ağustos günü sabah 02.30 sıralarında başlayan ve halen kontrol altına alınamayan yangın dolayısıyla Mersin, Adana, Silifke, Kahramanmaraş, Anamur ve yakın illerden gelen ekipler bölgelere ayrılarak yangına müdahale ediyor. Yer ekipleri havadan müdahale yapılan noktalarda közlenen ağaçlara müdahale edebilmek için dağlardaki mesailerini sürdürüyor.