GeriGündem Hastanede dehset
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hastanede dehset

Myanmar'da Tanrı'nın Ordusu adlı örgütün silahlı 10 militanı, sınırı geçip Tayland'da bir hastanede 200 kişiyi rehin aldı. Militanlar, hastaneyi havaya uçurmakla tehdit ediyor.

Uzakdoğu ülkesi Myanmar'da otonomi için mücadele eden Tanrı'nın Ordusu adlı silahlı örgütün militanlarının bir kısmı Myanmar ordusunun operasyonları üzerine Tayland'a geçti. 10 kişi oldukları tahmin edilen militanlar, başkent Bangkok'un 120 km batısında bulunan Ratchaburi'deki hastaneyi bastılar. Doktor ve hemşireleri başlarına silah dayayarak etkisiz hale getiren saldırganlar, hastaneyi tamamen kontrol altına aldılar.

Hastaneyi havaya uçururuz

Militanlar, Myanmarlı askerlerle çatışırken yaralanan dağdaki silah arkadaşları için tıbbi yardım ve 200 örgüt mensubunun Tayland'da kabul edilmesini istiyorlar. Militanlar, yetkilileri, ‘İsteklerimizi yerine getirin. Aksi halde hastaneyi havaya uçururuz’ diye tehdit etti. Hastane güvenlik güçleri tarafından kuşatma altına alındı, pazarlıklar ise sürüyor.

Militanlar aç kalmış

Hastanede tam olarak kaç kişinin bulunduğu bilinmiyor. Ancak militanlarla pazarlık eden İçişleri Bakanı Sanan Kachornprasart, içeride yüzlerce kişi olduğunu bildirdi. Hastanede rehin alınan 17 kişi kaçmayı başarırken, 11 kişi de gıda karşılığında serbest bırakıldı. Cep telefonuyla televizyona açıklama yapan bir hemşire, ‘Kimseye zarar verme niyetinde değiller. Kantine gidip, haşlanmış pirinç istediler’ dedi.

En büyük etnik grup

Tanrı'nın Ordusu isimli örgüt Karen etnik grubuna mensup yaklaşık 200 kişiden oluşuyor. Myanmar'da Budist inanç yaygın. Karenler ise Hıristiyan kökenli ülkenin en büyük etnik grubu. Tanrı'nın Ordusu'nun, otonomi için mücadele eden Karen Ulusal Birliği ile bağları var. Örgütü oluşturan yetişkinler, Johnny ve Luther adlı 12 yaşındaki ikiz liderlerinin mistik güçleri olduğuna inanıyor ve bu nedenle her söylediklerine inanıyorlar. DIŞ HABERLER SERVİSİ

Liderleri 12 yaşında ikizler

TAYLAND'daki hastane baskını gerçekleştiren ‘Tanrı’nın Ordusu' isimli silahlı örgütün liderleri 12 yaşındaki Myanmarlı ikizler. Myanmar'daki Karen azınlığından gelen Johnny (solda) ve Luther Htoo isimli iki kardeş, köylerinin askerler tarafından basılıp yakılması, kadınlara tecavüz edilmesi üzerine 1997 yılında silahlı eyleme başladı.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False