GeriGündem ‘Hassas’ zirve bugün
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Hassas’ zirve bugün

Koalisyonu oluşturan üç partinin liderleri, bugün Ankara'da ‘‘Ulusal Program’’ı ele alıyor. Zirvenin en hassas konusu, dün Genelkurmay Başkanı'nın Ecevit'e rahatsızlığını aktardığı ‘‘Kürtçe TV’’ olacak.

Zirvede en çok, MHP Lideri Bahçeli'nin tutumu merak ediliyor. Kürtçe TV konusunda Bahçeli'nin de askerler gibi düşündüğü biliniyor. Buna karşılık Ecevit ve Yılmaz bu konuda daha esnek davranıyor.

HÜKÜMETİ oluşturan üç partinin lideri, Türkiye'yi AB üyeliğine taşıyacak en önemli kilometre taşlarından birisi olan ‘‘Ulusal program’’ı görüşmek için bugün toplanıyor. Zirvede en hassas konuyu, Genelkurmay Başkanlığı'nın açık bir şekilde karşı çıktığı ‘‘Kürtçe TV’’ oluşturacak.

Zirvede, Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz'a bağlı AB Genel Sekreterliği'nin Katılım Ortaklığı Belgesi'nde (KOB) Türkiye'den istenenler doğrultusunda yaptığı hazırlık masaya yatırılacak. Ancak bu hazırlık liderlerin önüne sadece ‘‘not’’ olarak konulacak.

KARAR LİDERLERİN

AB Genel Sekreteri Volkan Vural, Hürriyet'e şunları söyledi:

‘‘Biz zirveye herhangi bir taslak metin sunmayacağız. Böyle bir yetkimiz de yok zaten. Liderler, bize 'KOB'da şu madde ne anlamaya geliyor?' diye sorduklarında, biz de onlara, o maddenin ne anlama geldiğini bir not olarak sunacağız. KOB'da neyin kastedildiğini kendilerine anlatacağız. Siyasi kriterlerle ilgili kararları yine hükümeti oluşturan partilerin genel başkanları verecek.’’

Zirvede, AB Genel Sekterliği'nin aralarında Genelkurmay Başkanlığı, MGK Genel Sekreterliği, İçişleri ve Adalet bakanlıklarının yanısıra 14 ayrı ilgili kuruluşun yetkilileriyle yaptığı toplantılarda alınan sonuçlar da liderlere aktarılacak. Ancak, Genelkurmay ve MGK Genel Sekreterliği'nin hangi konularda hangi gerekçelerle karşı tutum aldığı da liderlere iletilecek.

BAHÇELİ'NİN TUTUMU

Bugünkü zirvede en çok MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin tutumu merak ediliyor. Genelkurmay Başkanlığı ise Başbakan Bülent Ecevit'in Nice Zirvesi'ne katıldığı gün yaptığı açıklamayla ‘‘Kürtçe TV ve eğitim’’ gibi konulara karşı olduğunu belirtmişti. Buna karşılık AB Konseyi, Nice Sonuç Bildirgesi'nde Türkiye'den ulusal programını ‘‘KOB'u gözden geçirerek’’ hazırlamasını istemişti. Zirvede, Bahçeli'nin Kürtçe TV'ye karşı tavır alması beklenirken, Ecevit ile Yılmaz'ın konuya ‘‘daha yumuşak’’ bakabilecekleri belirtildi.

Bu arada Mesut Yılmaz'ın liderler zirvesinde, ANAP grubu içinde idam cezasının kaldırılması ve Kürtçe TV konusunun en azından ulusal programın orta vadeli öncelikler bölümüne alınması yönünde bir görüş olduğunu hissettirmesi de bekleniyor.

İŞTE HAZIRLIKLAR

Hürriyet'in elde ettiği bilgiye göre, AB Genel Sekreterliği ulusal programla ilgili bugünkü zirvede liderlerin önüne ‘‘not’’ olarak sunulabilecek şu hazırlıkları yaptı:

Programda, idam cezasının kaldırılmasından, MGK'da sivil üye sayısının artırılması ve ilgili MGK kanununun değiştirilmesine dek bir çok konuda değişiklikler yer alıyor.

Devlet Güvenlik Mahkemelerinin ‘‘uzmanlık mahkemeleri’’ adı altında yeni bir kimliğe kavuşturulmasını da öngören programda, Türkçe'nin yanısıra ikinci bir ana dilde eğitim yapılması maddesi ise yer almıyor. Ancak, bu konuda başka bir dilde TV yayını yapılıp yapılmayacağı konusunda olumlu görüş belirtiliyor fakat sonuç yine de siyasi otoriteye bırakılıyor.

Daha önce açıklanan Gürsel Demirok raporunun da bir çok noktada referans alındığı çalışmada, Türkiye'nin Kopenhag kriterleri doğrultusunda Anayasa'nın 13, 14, 26, 27 ve 28. maddelerinde insan hakları adına değişiklik yapması gerektiği öngörülüyor. Bu değişiklik için Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin temel hak ve hürriyetlerini belirleyen 10. maddesinin ikinci fıkrası referans olarak gösteriliyor.

TCK'nın 312. maddesi ile 243, 245, 354. maddelerinin kısa vadede kaldırılması veya değiştirilmesi gerekiyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle