Haşerelere elektronik kalkan

Konya'da bir elektrikçi, sadece hayvanları rahatsız eden sesler yayan ''Elektronik Haşere Kalkanı'' üretti. Cihazın kullanıldığı yerlere fareler, sürüngen hayvanlar, böcekler ve sinekler yaklaşamıyor.

Haberin Devamı

Selçuk Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Elektrik Bölümü'nden mezun olan Hasan Hüseyin Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mezuniyetinden bugüne kadar geçen 9 yıllık sürede elektriküzerine çeşitli işlerde çalıştığını söyledi.

 

Elektrik ve elektronik üzerine çıkarılan yeni ürünleri sürekli incelediğini ifade eden Aydın, bazılarının özelliklerini biraz daha geliştirerek yeni modeller üretmeye çalıştığını anlattı.

 

Son yıllarda özellikle gıda sanayi, toptancılar, ekmek fırınları ve lokantalarda yeteri ilaçlama yapılmadığı için ortaya çıkan fare ve haşerelerin büyük sorun olduğunu belirten Aydın, şunları söyledi:

 

''Haşereler üzerine internetten yaklaşık 1 yıldır araştırma yapıyorum. İlaçlama yapılsa da belli bir süre sonra haşereler bunlara karşı bağışıklık kazanıyor. Bu nedenle de ne kadar ilaçlama yapılırsa yapılsın böcek soyu kolay tükenmiyor. Avrupa ülkeleri ise bu durumu ürettikleri ses cihazları ile çözdüler.''

 

Haberin Devamı

Aydın, Avrupa'daki birçok işletmede artık haşere ile mücadelede ilaçlama yönteminin kalktığını bunun yerine haşerelere karşı daha etkili olan ve çıkardığı seslerle böcekleri rahatsız eden cihazların tercih edildiğini anlattı.

 

Bu cihazların her birinin farklı olduğunu, birinin farelere, diğerinin sineklere bir başkasının ise haşerelere karşı etkili olduğunu vurgulayan Aydın, yaptığı yaklaşık 3 aylık çalışmanın ardından fare, sürüngen hayvanlar ile haşere ve sineklere karşı toptan etkili olan yeni bir cihaz geliştirdiğini kaydetti.

 

İnsan sağlığına zararı olmayan ve adını ''Elektronik Haşere Kalkanı'' koyduğu bu cihazın, insanların duyamayacağı 20 desibelin altında 100 ile 200 mhz arasında değişik sesler çıkardığını belirten Aydın, şöyle devam etti:

 

''Etkili olduğu hayvanların her biri değişik düzeylerde gelen seslerden rahatsız olur. Farenin rahatsız olacağı ses, sivrisinek ya da kalorifer böceğini hiç etkilemez. Ürettiğimiz cihazda ise her saniyede bir ses düzeni kendiliğinden otomatik değiştiği için hepsininüzerinde etkili olabiliyor. Bu cihazlar öldürmüyor, sadece kullanıldığı alana girişe izin vermiyor. Mevcut zararlılar bu cihaz takıldıktan sonra bulduğu ilk delikten dışarı kaçıyor.''

 

Haberin Devamı

Aydın, özellikle hamamböceği ve sivrisineklerin ortaya çıkmaya başlayacağı bu mevsimde cihazın herkes tarafından kullanılabileceğini ifade ederek, ''Cihaz 500 metrekare alan için kullanılabilir. İstenildiğinde 10 bin metrekarelik alan için de üretebilirim. Evlerde de rahatlıkla kullanılabilir. Şu anda Konya'da bazı fırınlar ve gıda toptancıları kullanıyor ve çok memnunlar'' dedi.

 

Aydın, ''Cihazın en az 10 yıllık ömrü var. Tek sorunum seri üretime geçmek için yeterli imkanım yok. Bu nedenle de sponsor arıyorum'' diye konuştu.

Haberle ilgili daha fazlası: