GeriGündem Harry Poter'ın yazarı davayı kazandı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Harry Poter'ın yazarı davayı kazandı

Harry Poter'ın yazarı davayı kazandı
refid:25492036 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

İngiltere'de mahkeme, "Harry Potter" serisi ile tüm dünyada satış rekorları kıran ünlü İngiliz yazar J.K. Rowling'in, "Robert Galbraith" takma adıyla gerilim romanı yazdığını açıklayan avukatına 1000 pound para cezası verdi.

Özel hayatı ihlal etmekten suçlu bulunan Chris Gossage, Avukatlar Düzenleme Kurulu tarafından da kınama cezası aldı. Gossage'un bağlı olduğu hukuk firması, Rowling'ten özür diledi.

Ünlü yazar, kazandığı tazminatı bir hayır kurumuna bağışlayacağını açıkladı.

Avukat Gossage, bir arkadaşına Rowling'in takma adla "The Cuckoo's Calling" adlı kitabı yazdığını söylemiş, ünlü yazarın sırrı daha sonra The Sunday Times gazetesi tarafından kamuoyuna duyurulmuştu.

Rowling, Gossage ve kitabı ile ilgili bilgileri sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan India Knight'a veren arkadaşı Judith Callegari hakkında dava açmıştı.

Asıl yazarının Rowling olduğunun ortaya çıkmasının ardından, detektif olan bir savaş gazisinin öyküsünü anlatan "The Cuckoo's Calling" kitabı baskı üzerine baskı yapmıştı.

Önceleri sadece bin 500 kopya satan kitap, Rowling tarafından yazıldığının açığa çıkmasının ardından Amazon'da 5 bin kopya satarak en çok satan kitaplar listesinin tepesine yerleşmişti.

Rowling'in tüm dünyada 450 milyon satan Harry Potter serisi, Warner Bros tarafından 2001 ve 2011 yıllarında 8 film olarak beyazperdeye uyarlanmış ve yaklaşık 8 milyar dolarlık gişe başarısına ulaşmıştı.


False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle