GeriGündem Harfi harfine
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Harfi harfine

Yapı Kredi Sermet Çifter Kütüphanesi'nde ilginç bir sergi var: Harfi Harfine! Osmanlı'dan günümüze kadar kullanılan alfabeleri gözler önüne seriyor. Dönemin iki ayrı alfabede basılmış gazetelerinden örnekler, millet mekteplerinin kapılarını aşındıran insanların fotoğrafları serginin en ilgi çekici parçalarından. 20 Mart tarihine kadar görülebilir. İstiklal Caddesi 285 Beyoğlu 80050.

Belirlenmiş gelecek

Ressam Mustafa Yıldırım'ın son dönem yapıtlarından oluşan serginin başlığı Edimsel Anlar- Belirlenmiş Gelecek. 22 Şubat'a kadar sürecek. Sahilyolu Beşkardeşler Durak, Zeytinburnu.

Grafik ürünler

Grafikerler Meslek Kuruluşu'nun düzenlediği 17. Grafik Ürünler Sergisi, ay sonuna kadar Dolmabahçe Kültür Merkezi'nde.

Fotoğrafın antik çağı

Türkiye'de fotoğrafın ilk yüzyılının öyküsü Yapı Kredi Vedat Nedim Tör Müzesi'ndeki sergide gözler önüne seriliyor. ‘‘Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi’’ başlıklı bu sergide 1842 ile 1960'lar arasında kullanılan 100 adet fotoğraf makinesi ile o dönemde çekilmiş 250 adet eski fotoğraf yeralıyor. İstiklal Caddesi 285. Beyoğlu.

Tümata'dan şarkılar

Kısa adı ‘‘Tümata’’ olan Türk Musıkisini Araştırma ve Tanıtma Grubu'nun konseri, yarın saat 20.00'de Cemal Reşit Rey konser salonunda. Rahmi Oruç Güvenç'in yöneteceği konserde Türk musikisinin unutulmaz örnekleri seslendirilecek.

Baran'ın şan resitali

Cemal Reşit Rey'de pazartesi akşamı da Ayhan Baran'ın şan resitali var. Saat 20.00'de. Baran'a piyanoda Julia Kerimova'nın eşlik edeceği resitalin programı Bach, Handel, Scarlatti, Brahms, Strauss ve Çaykovski'nin eserlerinden oluşuyor. CRR Tel: 240 50 12.

Tiyatro

Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi: Ekrem ve Cemal Reşit Rey'in ünlü müzikali Lüküs Hayat, çarşamba, perşembe ve cuma saat 15.00 ve 20.30'da izlenebilir. (Tel: 240 77 20)

Fatih Reşat Nuri Sahnesi: Bu akşam ve yarın akşam saat 15.00 ve 20.30'da Gülme Komşuna perde açıyor. (Tel: 526 53 80).

Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi: Çarşambadan başlayarak hafta boyunca sahnelenecek oyun Silvanlı Kadınlar. Oyun saat 15.00 ve 20.30'da perde açıyor. (Tel: 333 03 97)

Kadıköy Haldun Taner Sahnesi: Evlilik adlı oyun bugün saat 15.00 ve 20.30'da yarın da 15.00 ve 18.30'da izlenebilir. (Tel: 349 04 63)

Metin Zakoğlu'nun hem yönettiği hem de oynadığı Bir Delinin Hatıra Defteri, 27 Ocak Salı saat 19.00'da Taksim Atatürk Kitaplığı'nda. Mete Caddesi, No: 45. Taksim. Tel: 249 09 45.

İstanbul Devlet Tiyatrosu, Taksim Sahnesi'nde Nobel ödüllü yazar Dario Fo'nun Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölmesi adlı eserini yorumluyor. Oyun bir anarşistin soruşturma sırasında ölümü ardından ortaya çıkan kirli çamaşırların keyifli bir taşlaması. Bugün saat 15.00 ve 20.00'de, yarın saat 15.00'te sahnelenecek.

Roberto Cossa'nın devamlı yiyen, hiç doymayan, hırçınlaşan ve ölmesi beklendikçe sağlık kazanan bir babaannenin kara komedisini anlattığı oyunu, Devlet Tiyatroları Taksim Sahnesi'nde 27, 28, 29,30 ve 31 Ocak'ta sergilenecek.

Dia gösterisi ve söyleşi

ORHAN Esen'in İzlanda konulu dia gösterisi ve söyleşisi 26 Ocak Pazartesi saat 18.30'da Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde. Tünel, Beyoğlu, Tel: 293 12 70.

Minik kahramanlar

Borrower ailesi bireylerinin boyu on santimi geçmez. Yaşamlarını oturdukları evi paylaştıkları 'fasulye sırığı' insanlardan ödünç aldıklarıyla sürdürürler. Ancak 'fasulye sırıkları'nın evi satılmak üzeredir ve Borrower'lar evi geri almaya kararlıdır. Borrowers'ı (Kahramanlar) Peter Hewitt yönetiyor, John Goodman, Jim Broadbent, Celia Imrie, Flora Newbigin, Tom Felton ve Bradley Pierce oynuyorlar. Film, Beyoğlu Lale, Osmanbey Gazi, Ortaköy Feriye, Bakırköy Avşar, Altunizade Capıtol, Kadıköy As, Fenerbahçe Stad ve Kadıköy Ocak sinemalarında oynuyor.

Mete Başgu resimleri

Balıkesir Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde Resim Okutmanlığı yapan Mete Başgu, Adana Akbank Sanat Galerisi'nde 16'ncı kişisel sergisini açtı. Bugüne kadar çeşitli tarihlerde 20 karma sergiye katılıp, 15 kişisel sergi açan sanatçının sergisi 5 Şubat'a kadar açık. Başgu'nun yurt dışında ve kişisel koleksiyonlarda resimleri bulunuyor.

Kanlı Nigar Galası

Sadık Şendil'in yazdığı iki bölümlük müzikli güldürü ‘‘Kanlı Nigar’’ın galası, 3 Şubat'ta Adana Sabancı Kültür Merkezi'nde yapılacak. Yönetmenliğini Şahap Sayılgan'ın yaptığı oyunda; Mustafa Kurt, Sibel Özer, Şenel Kökkaya, Tevfik Tarhal, Erdal Bilingen, Yusuf Köksal, Ebru Bilingen, Zeynep Hürol, Ayhan Demirtaş rol alıyor.

Yarınsız Kentin Gülü

Sur Belediyesi Şehir Tiyatrosu grubu yeniden izleyici karşısında. Bölgeyi kapsayan turne hazırlıklarını tamamlayan grubun ilk oyunu ‘‘Yarınsız Kentin Gülü’’. Oyun, yarın Mardin'de, pazartesi Kızıltepe'de sahnelenecek. Turnenin son durağı Diyarbakır. Devlet Tiyatrosu'nda ise Tarla Kuşuydu Juliet ve Burnunu kaybeden Palyaço bu haftasonu da sahnede.

Kebikeç'te Sinema Günleri

Kısa adı Kebikeç olan kültür ve sanat merkezi, sinema günleri düzenliyor. Sinemaseverler, yarın Ted Mass ve Ron Silver'in başrollerini paylaştığı ‘‘Tanrıyla Randevu’’yu, 30 Ocak Perşembe günü de Barbara Streisand'ın ‘‘Yently’’ adlı filmlerini izleyebilirler.

Bu hafta Dilan Sineması'nda ‘‘5. Güç’’, Emek Sineması'nda ‘‘Hamam’’ gösterimde. 29 Ocak'ta Dilan'da ‘‘Fatih’’ (Kull), Emek'te ise ‘‘Cehennemden Daha Sıcak’’ gösterime girecek. Site Sineması'nda ise ‘‘Torero’’ ve ‘‘Sapık İlişkiler’’ var.

Zevkli ve yorucu serüven

Baskı resim sanatçısı Atilla Atar, taş baskı üzerinde başlayıp kağıt yüzeyinde biten coşkulu, zevkli ve oldukça yorucu serüven olarak nitelediği çalışmalarını, İzmir Resim Heykel Müzesi'nde sergiliyor. 1965'te Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü'nden mezun olan Atar, devlet bursuyla gittiği Paris Ecole Nationale Superieure des Beaux Arts'ta baskı resim dalında uzmanlık öğrenimi gördü. Sanatçının sekizinci kişisel sergisi 14 Şubat'a kadar görülebilir.

Güçlüler Bölgesi

New York Polis Departmanı'ndan bir memur, iki masum insanı öldürünce, olayı örtbas etmek isteyen arkadaşları onu şehirden gönderip, çatışmada öldüğü söylentisini yayarlar. Ancak bu memur Garrison kasabasında görününce, yörenin şerifi kanunları korumak isterken diğer polislere ters düşer. James Mangold'un yönettiği Copland'in (Güçlüler Bölgesi) kadrosu bir hayli güçlü: Slyvester Stallone, Harvey Keitel, Ray Liotta ve Robert De Niro. Büyülü Fener ve Akün sinemalarında. Aynı zamanda İstanbul'da, Beyoğlu Emek, Beyoğlu Fitaş, Harbiye As, Osmanbey Gazi, Şişli Kent, Ortaköy Princess, Etiler Akmerkez Braun, Parliament Cinemaclub, İstanbul Princess, Bakırköy Carousel, Bakırköy Avşar, Galleria Prestij, Avcılar Standart, G.O.Paşa Cinemass, Altunizade Capitol, Ş.Bakkal Cinemax, Kadıköy Kadıköy ve Fenerbahçe Pyramid sinemalarında oynuyor.

Sergiler

Handan Özgen Erben resim sergisi Şekerbank Sanat Galerisi'nde sürüyor.

Ömer Bozkurt fotoğraf sergisi Milli Piyango Talih Kuşu Sanat Galerisi'nde.

Yonca Ertürk resim sergisi Akbank Sanat Galerisi'nde görülebilir.

Şiir akşamı

Ünlü tiyatro sanatçısı Semih Sergen, bugün Antalya Kültür Merkezi'nde ‘‘Şiir Akşamı’’nda sanatseverlerle buluşuyor. Sanatçının, Yunus Emre şiirlerini seslendireceği program Perge Salonu'nda saat 20.30'da başlayacak.

Sürelsan şarkıları

Antalya Büyükşehir Belediyesi İsmail Baha Sürelsan Musiki Evi'nde, 27 Ocak Salı günü, ünlü bestekar İsmail Baha Sürelsan'ın şarkılarından oluşan bir konser verilecek. Antalya Kültür Merkezi Aspendos Salonu'nda saat 20.30'da.

Sinemalar

Megapol; Herkül, Prestij; Çakal, Altın Portakal; Sakar Profesör, Kent; Evde Tek Başına, Aspendos; Bebek Gibi.

Yaşayanlar'dan otantik sergi

Ressam Gülay Yaşayanlar üçüncü kişisel sergisini Mazhar Zorlu Sanat Galerisinde açtı. 7 Şubat'a kadar açık kalacak sergide sanatçı 1990'lı yıllarda yaşadığı değişim sürecini izleyiciye sunmayı amaçlıyor.

25. sanat yılı

Ressam Bünyamin Balamir 18'nci kişisel sergisini, Karşıyaka Temizocak Sanat Galerisi'nde açtı. Bu yıl 25. sanat yılını kutlayan Balamir'e, yeni yılın ilk sergisini açtığı Temizocak Sanat Galerisi'nin sahibi Temizocak Kuyumculuk Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Temizocak, plaket verdi. Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü'nde öğretim üyesi olan Balamir'in eserleri yurtiçi ve dışında çok sayıda kolleksiyonda yer alıyor.

İZFAŞ atölye sergisi

İzfaş Sanat Galerisi Kurs Merkezi, Desen ve Yağlıboya Atölyeleri kursiyerleri, İZFAŞ Sanat Galerisi'nde karma sergi açtı. Ressam Okan Yapıcıoğlu ve 45 öğrencisinin hazırladığı yağlıboya, suluboya, desen ve pastel çalışmalarından oluşan 185 çalışmadan oluşan karma sergi, 8 Şubat'a kadar gezilebilecek.

Mitolojiden çizgi filme

Walt Disney'in 35. uzun metrajlı çizgi filmi Herkül, aynı zamanda stüdyonun ilhamını klasik mitolojiden aldığı ilk filmi. Çizgi film bu süper kahramanın maceralarını anlatıyor. Seslendirmeleri Tarkan ve Meltem Cumbul tarafından yapılan film, İstanbul Altunizade Capitol, Bakırköy Avşar, Carousel, İncirli, Beyoğlu Fitaş, Çemberlitaş Şafak, Etiler Akmerkez, G.O.Paşa Cinemass, Fatih Feza, Kadıköy As, Moda, Kozyatağı Apollon, Maslak İst. Princess, Maltepe Grandhaus, Ortaköy Princess, Osmanbey Gazi, Pendik Güney, Suadiye Movieplex, Teşvikiye Afm, Ümraniye Princess sinemalarında.

Yeni dünya

Alain Corneau'nun yönettiği Le Nouveau Monde'de (Yeni Dünya) Nicolas Chatel, Sarah Grappin, James Goldflint ve Alicia Silverstone rol alıyorlar. 50'li yılların sonlarında Fransa'nın Orleans bölgesi sakinleri, Amerikalıların burada bir üs açmasıyla süslü bir kültür istilasına uğrar. Johnny'lerin getirdiği yenilikler bir aşkın sona ermesine neden olsa da, gaflet dönemi bitince insanlar aşklarını ve kendilerini yeniden keşfeder. Film İstanbul Beyoğlu Alkazar sinemasında oynuyor.

Duyarlı çizgiler

Muammer Bozkurt, resimlerini Ankara Bilkent Sanat Galerisi'nde sergiliyor. Çok sayıda sergiye imza atan sanatçı soyut çalışmaları ile ilgi topluyor. Tablolarında dünyaya ve çevreye göndermeler yapan sanatçı duyarlı çizgileri ile sanatseverlere mesaj veriyor. Sergi 30 Ocak tarihine kadar açık.

Merhaba Hoşçakal

Ankara Devlet Tiyatrosu ‘‘Merhaba Hoşçakal’’ isimli oyunla insanın yaşamına bakışını ruhsal çözümlemeler eşliğinde sunuyor. A. Fugard'ın oyunu Oda Tiyatrosu'nda sahneleniyor. Eserde başlıca rolleri Ege Aydan, Cahit Çağıran ve Nurcan Süer paylaşıyor.

İran'dan karikatür

İranlı karikatür sanatçısı Bahram Arjmadnia'nın yapıtları 11 Şubat tarihine kadar İstanbul Karikatürcüler Derneği Galerisi'nde. Yerebatan Sarnıcı Çıkışı, Sultanahmet.

Naif olan özgürdür

Ressam Fahir Aksoy ve 16 naif arkadaşı İzmir Aphrodie Sanat Galerisi'nde sergi açtı. Selçuk Togul, İsmail Yalçın, Şebnem Tuncer Çamdalı, Nihal Sıralar, İbrahim Dilsiz, Hikmet Karabucak, Mehmet Arpacık, Gülseren Güvenilir, Sevil Yetkin, Bengisu Yıldırım, Esra Sirman, Betül Ergün, Şeyho Bulut, Muzaffer Genç, Berna Türemen ve Gülserin Çağıroğlu'nun eserleri 12 Şubat'a kadar görülebilecek. Fahir Aksoy, ‘‘Bazen hayal gücüyle, fantastik ögelerle sanatını oluşturan, bazen de kılı kırk yaran bir gerçeküstücülükle meramını anlatmaya çalışan Naif Sanatçılar, tamamen özgürdür’’ diyor.

Lale-Zar konseri

Reha Sağbaş'ın hazırlayıp yönettiği Lale-Zar Konseri; Rum, Ermeni ve Musevi bestecilerimizin eserlerinden ilginç örnekler sunacak. Tanburi Oskiyan'dan Kanuni Artaki'ye Türk müziğine katkısı bulunan azınlık bestecilerin eserlerinin seslendirileceği konser 27 Ocak Salı günü, saat 20.00'de İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False