GeriGündem Harekâtın süresi sınırlı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Harekâtın süresi sınırlı

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Karadayı, Kuzey Irak'ta sürmekte olan operasyonun süresinin sınırlı tutulacağını kaydetti. Kuşatmaya alınan teröristlerden 10'u daha öldürüldü. Şehit düşen 6 askerin cenazeleri ise memleketlerine gönderildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin PKK'ya karşı Kuzey Irak'ta hafta başında başlattığı operasyon başarıyla sürüyor. Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, operasyonun süresinin sınırlı olduğunu kaydetti. Karadayı, operasyonun süresinin belirlenmediğini, ancak birliklerin verilen görevleri yerine getirdikten sonra yurda döneceğini vurguladı. Savaş uçakları, PKK kamplarına bomba yağdırırken, sınırı geçip Kuzey Irak içlerine giren birlikler de terörist inlerini kuşatmaya başladı. Harekâtın, terörist kampları yok edilinceye kadar devam edeceği belirtildi. PKK'da panik başlarken, Barzani'ye bağlı peşmergeler de, bir süre önce örgütün teşvikiyle sınır köylerinden Kuzey Irak'a kaçanlardan 40 kişiyi Türkiye'ye teslim etti. Bu kişilerin PKK'ya yardım ettikleri şüphesiyle Zaho, Dohuk ve Amadiye'de yakalandığı belirtildi. Zırhlı birliklerin desteğinde ilerleyen komandolar, PKK kamplarını çevirme harekatını sürdürürken, hava operasyonu da aralıklarla sürdü. Malatya ve Diyarbakır'dan kalkan savaş uçakları, Pirbela, Batufa, Serseng, Kani Mazi, Diana ve Amadiya bölgelerindeki PKK kamplarına bomba yağdırdı. Habur'dan 50 kilometre uzaklıkta olan Dohuk'a kadar olan karayolunu sağlı sollu denetim altına alan Mehmetçik, dün sabah kente girdi. IKDP'nin Sesi Radyosu, birliklerin Dohuk'a girdiğini duyurdu. Radyo, Pervariyejeri bölgesinde 10 PKK'lının öldürüldüğünü haber verdi. Bölgeden ulaşan bilgilere göre öldürülen terörist sayısı 50'yi buldu. Hakkâri Dağ Komando Tugayı, Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Mardin ve Şırnak'tan gelen birlikler Zaho, Begova, Batufa, Serseng, Amadya üzerinden İran sınır boylarına ilerlemeye başladı. Barzani'ye bağlı peşmergeler de, askerlerle birlikte PKK'lı teröristleri çevirme harekâtına katıldı.

CENAZELER GELDİ

Sınır ötesi operasyonda mayına basan ve çıkan çatışmada şehit düşen 6 erin cenazesi dün askeri helikopterle Van'a getirildi. Van Havaalanı'nda düzenlenen törenden sonra, şehitlerden çavuş Mehmet Kormaz'ın cenazesi Nevşehir'e, erler Mehmet Dönmez Adana'ya, Ercan Can Uşak'a, Rıza Köstek Sıvas'a, Ekrem Çıracı Sinop'a ve Kadem Kaçık ise Trabzon'a gönderildi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle