Hannover fuarında ’partner’ ülkeyiz Türk sanayisi gövde gösterisi yapacak

Hannover fuarında ’partner’ ülkeyiz Türk sanayisi gövde gösterisi yapacak

Dünyanın en büyük ’sanayi fuarı’ olan Hannover Sanayi Fuarı’na ’partner ülke’ olarak katılacak Türkiye’nin sanayicileri, 9.980 metrekare stand kiraladı.

İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, "1985’te Özal’ın çabasıyla partner ülke olmuştuk, o partnerlik Türk sanayisinin global ekonomiye yelken açışının miladıydı. Şimdi de Almanya ve AB sanayisiyle ortaklığın miladı olacak" dedi.

TÜRK sanayisi sembolik de olsa ikinci miladını ’en büyük üretim ve ticaret ortağı’ Almanya’da ilan edecek. 70 ülkeden yaklaşık 7 bin firmanın katılımıyla bu yıl 562 bin 595 metrekarelik alanda gerçekleşecek dünyanın en büyük ve en önemli ’sanayi fuarı’ niteliğindeki ’Hannover Sanayi Fuarı’na ’partner ülke’ olarak katılıyoruz. Türkiye’nin sanayicileri fuarda toplam 9.980 metrekarelik stand kiraladı. Fuara Türkiye’nin milli katılımını organize eden ve 22 yıl aradan sonra bir kez daha ’partner ülke olması için özel çaba harcayan’ İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, "Türkiye bu önemli fuara 1985’te rahmetli Turgut Özal’ın çabasıyla partner ülke olarak katılmıştı. O katılım Türk sanayisinin global ekonomiye yelken açışının da miladı olmuştu. Aradan 22 yıl geçti. Şimdi bir kez daha dünya sanayisinin vitrini olan bu dev organizasyonda partner ülke oluyoruz. Hem Avrupa Birliği (AB) ülkelerine Türkiye’nin geri kalmış bir ülke olmadığını göstereceğiz, hem de en büyük ticaret ve sanayi partnerimiz Almanya ile Avrupa sanayisiyle köklü ortaklıkların başlangıcı için bir milat başlayacak" dedi.

ERDOĞAN VE MERKEL AÇACAK: İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, Hannover Fuarı’nın dünya için sanayinin en son noktasını gösteren bir vitrin niteliği taşıdığını belirtti ve "2007’de sanayide yeni ne varsa orada olacak. Biz partner ülkeyiz ve çok ağırlıklı bir katılım gerçekleştiriyoruz. Ülkemizin sanayide teknolojide nereye geldiğini dünyaya göstereceğiz" dedi. Yalçıntaş, partner ülke olmanın bir gereği olarak Hannover Sanayi Fuarı’nı Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın birlikte açacağını söyledi ve şöyle konuştu: "Partnerlik de iki ülkenin başbakanın onayı ile gerçekleşti. Şimdi 15 Nisan akşamı bir açılış kokteyli ve yemeği olacak. Sayın Erdoğan ve Sayın Merkel katılacak. 16 Nisan’da da birlikte kurdela keserek açılışı yapacaklar. Sayın Erdoğan daha sonra stantları dolaşacak ve ardından Türkiye’ye dönecek."

HANNOVER’DE AÇIKLAR MI: İTO Başkanı Yalçıntaş, Başbakan Erdoğan’ın, cumhurbaşkanlığına adaylık konusunda Hannover’de herhangi bir açıklama yapacağını tahmin etmediğini, böyle önemli bir konudaki açıklamayı Türkiye’de yapmayı tercih edeceğini söyledi. Yalçıntaşi şöyle devam etti: "Evet, çok kritik günlerde fuardayız. Ancak bu fuarın bizim için önemi, hep birlikte Avrupalılara, sanayimizi, kültürümüzü kısaca ülkemizi en doğru şekilde tanıtabileceğimiz bir platform olması. 270 firmamız fuara katılıyor ki, bu son fuara katılımın üç misli. Yaklaşık 10 bin metrekarelik bir alana yayılıyoruz. Üstelik biz önceki partner ülkeler gibi belli bir alana toplanmıyoruz. Bütün salonlarda Türk firmaları olacak ve Türk adaları bulunacak. Workshop’lar, paneller, seminerler düzenliyoruz ve ülkemizdeki fırsatları, yatırım olanaklarını anlatacağız."

4 milyon iş bağlantısından

büyük payı biz almalıyız


AVRUPALI Türk İşadamları Derneği (BTEU) Başkanı Ahmet Güler, fuara Türkiye’nin damgasını vurması gerektiğini, bunun için çeşitli toplantılarla girişimlerini sürdürdüklerini söyledi. Hannover Sanayi Fuarına 2005 yılında Rusya Federasyonu’nun, 2006’da ise Hindistan’ın partner ülke olarak katıldığını, sıranın Türkiye’de olduğunu anlatan Güler, "Dikkatler ülkemize çekilmeli. Çünkü bu fuarda 4 milyon dolayında iş bağlantısının yapılması bekleniyor. Neden bunun büyük payını biz almayalım" diye konuştu. Mehmet UZUN/HANNOVER

Boğaziçi’nden robot köpek takımı

İTÜ’den güneş arabası da gidiyor

TÜRKİYE’nin sanayide ve teknolojide geldiği noktayı göstermek için Hannover Sanayi Fuarı’nda bazı ilginç etkinliklere de katılacaklarını söyleyen İTO Başkanı Murat Yalçıntaş bu kapsamda, Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’ne bağlı Yapay Zeka Laboratuvarı’nın 4 ayaklı (köpek) futbol takımı ’Cerberus’un da Robocup German Open 2007’ye katılacağını söyledi. Yalçıntaş ayrıca, TÜBİTAK’ın İstanbul Park’ta düzenlediği ’Güneş Arabaları Yarışması Türkiye Birincisi’ İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Güneş Arabası ’Ariba 1’in de araştırma ve teknoloji pavyonunda sergileneceğini belirtti. Yalçıntaş, Hannover Sanayi Fuarı’na Türkiye’den katılımcı firmalar dışında çok sayıda üniversiteden mühendislik fakültesi öğrencisini de İTO olarak götüreceklerini anlattı.

Fuara katılan

bazı şirketler


ARÇELİK, Vestel, BOTAŞ, Ford Otomotiv, Hema Endüstri, İGDAŞ, Kale Kilit, Mesa Makina, Otokar, TAV, Tofaş gibi çok sayıda firmanın yanında, ticaret ve sanayi odaları, üniversiteler fara katılıyor.

Sadi

ÖZDEMİR
Haberle ilgili daha fazlası: