GeriGündem Hamas-El Fetih görüşmelerinde ilerleme kaydedilemedi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hamas-El Fetih görüşmelerinde ilerleme kaydedilemedi

Hamas-El Fetih görüşmelerinde ilerleme kaydedilemedi
refid:20473911 ilişkili resim dosyası

Filistinli Hamas ve El Fetih arasında ulusal birlik hükümetinin oluşumuyla ilgili görüşmelerde ilerleme kaydedilemedi.

El Arabiya'nın haberine göre görüşmelere yakın bir yetkili, Hamas'ın siyasi büro şefi Halid Meşal ve yardımcısı Musa Ebu Marzuk ile El Fetih'in üst düzey yetkilisi Azam el-Ahmed arasında dün gece Mısır'ın başkenti Kahire'de yapılan 2 saatlik görüşmeden netice alınamadığını belirtti.

Aynı yetkili, Mısırlı yetkililerin de katıldığı görüşmede El Fetih'in, "yeni geçici hükümetin kurulması prosedürlerinin yerine getirilebilmesi ve seçimlere tarih belirleyebilmek için seçim komisyonunun, Hamas'ın denetimindeki Gazze Şeridi'nde faaliyetlerine yeniden başlamasına izin verilmesinin önemini vurguladığını" söyledi.

Görüşmenin, Katar'ın başkenti Doha'da 6 Şubat'ta Meşal ile Filistin Devlet Başkanı ve El Fetih lideri Mahmud Abbas arasında yapılan, bağımsızlardan oluşan geçici hükümet kurulmasına ilişkin anlaşmanın varıldığı görüşmeyi devam ettirmek amacıyla yapıldığı kaydedildi.

Varılan anlaşmada Abbas'ın geçici hükümetin başbakanlığını üstlenmesi öngörülmüştü. Bu görüşmenin hemen ardından geçici kabinenin açıklanması bekleniyordu, ancak bazı Hamas yetkilileri ve Filistin yasasının Abbas'ın hem devlet başkanı hem de başbakan olarak görev yapmasına izin vermediğini söyleyen bazı El Fetih yetkilileri anlaşmaya karşı çıkmıştı.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False