Haluk Koç: 'CHP seçmenin mesajını aldı'

Haluk Koç: CHP seçmenin mesajını aldı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, MYKtoplantısı devam ederken düzenlenen basın toplantısında konuştu. CHP'nin, seçmenin verdiği mesajı aldığını belirten Koç, "Bu mesaj sadece CHP'ye verilmedi. Bu mesaj belirli oy yüzdeleriyle diğer partilere de verildi. CHP mesajı aldı, diğer partiler de değerlendirmeli" dedi.

Haberin Devamı

"O ben bilirim havasının, kibrin Türkiye'yi soktuğu çıkmazı gördük. Bazen arife tarif gerekmiyor" diyen Haluk Koç, "Daha mazbatalarımızı almadık, aldıktan sonraki süreçte geçici başkanlık için toplanılır. Önce resmi sonuçlar açıklansın. Bu konuda CHP'nin tavrı net ve açık. Bu mesajın, bir hükümet oluşturma yönünde mutlaka ete kemiğe bürünmesi gerektiğini hatırlatmak istedim" şeklinde konuştu.

CHP'nin koalisyon için kırmızı çizgilerinin ne olduğu sorulan Koç, "Tablo ortada açık ve net. Bunları kırmız çizgilerle belirlemek yerine görüşlerimiz belli. Türkiye’de tekrar hukuk devleti kurallarının sağlanmasını sağlamak, ekonomide keyfi yönetime son vermek, tutarlı ekoniminin tam işlediği siyasi güvenceyi tüm aktörlerine vermek... Yani siyasete ve adalete duyulan güvenin azalmasını düzeltmek, tedavi etmek. Bunları gerekli adımlar olarak görebilirsiniz
Bu baskıdan biz bıktık. Gözlerini çıkartarak, damarlarını şişirerek siyasetçileri dinlemekten biz bıktık. 2 gün oldu bir gazetenin manşeti gibi herkes kafasını dinliyor herhalde" dedi.

Haluk Koç, sözlerini şöyle sürdürdü:

Haberin Devamı

MECLİS BAŞKANLIĞI

"Meclis başkanlığı pozisyonu gelişecektir, değerlendirilecektir, bu aşama bir şey demek için çok erken"

AKP-CHP KOALİSYONU

"Sayın genel başkanımız milletin AKP ile koalisyon yapın diye bir şey beklemediğini belirtti. O seçenekler içerisinde kendisinin aldığı oylara karşı ihanet etmeyeceklerini açıkladıkları bir demeçleri var. O çerçevede bakmak gerekir. CHP şu anda bulunduğu noktada seçim değerlendirmesini yapmıştır. Genel başkanımız açıklama yapmıştır."

ERKEN SEÇİM

"Birinci basamağı geçmeden ikinci basamağı soruyorsunuz. Türkiye uzlaşma kültürünü unuttu. Yıllarda tek kişinin yönlendirdiği silsile içinde yürüyor. Zamanı geldiğinde cevap vermek daha uygun olur."

AZINLIK HÜKÜMETİ KURMA

"Seçimlerden daha 48 saat geçmiştir, bizim penceremizden nasıl okunması gerektiğini belirttim. Yani senaryolarına girersek sabaha kadar sürer. Milletin mesajı bu. Okumanın gereğini hatırlatıyoruz."

'DAVUTOĞLU İLK SİZİN KAPINIZI ÇALARSA…'

"2 kere 2’nin dört ettiğini bize söyleyin diyor gazeteci arkadaşlarımız. Unutulan demokratik alışkanlıklarının yerleşmesi gerekiyor. Bu süreçler tek kişinin saplantılarıyla, engellemeleriyle karşılaşmamalı. CHP ile görüşmek isterse randevu alır yetkililerimizle görüşürler. Şu anda CHP’nin hangi enlemde durduğunu belli ettim, verilecek cevaplar da bu yönde olacaktır."

Haberle ilgili daha fazlası: