Halil, Kanlıca'daki evden beni kovdu

Fuad Bezmen'in aktardığı, Nermin Bezmen'in kaleme aldığı ‘‘Bir Duayenin Hatıratı’’ adlı kitap, sadece bir ailenin tarihini değil, zaman içinde değişen değer yargılarının yarattığı trajik sonuçları da gözler önüne seriyor.

Özellikle, baba Bezmen'in, bir dönem gazete manşetlerinden inmeyen oğlu Halil Bezmen'e yönelttiği eleştiriler, ibret alınması gereken detaylar ihtiva ediyor.

1991 yılıydı. Halil'in Kanlıca'daki evindeydik. Bir iş konusunu görüşmek üzere toplanmıştık. Ondan bir hafta evvel çiftliğe gittiğimde, çiftlik evinde küçük oğlum Necdet'in yakını olan akrabadan bir delikanlıyı, eşini ve onların bazı arkadaşlarını orada kalırken bulmuştum. Ve bu beni çok rahatsız etmişti. Kendi evimin otel gibi kullanılmasından, gittiğim zaman işgal edilmiş olmasından hoşlanmamıştım. Halil'in evinde Necdet'i görünce, buna izin veremeyeceğimi söyledim. Halil, o her zaman her şeyi bilen tavrıyla olaya karıştı. Sonunda işi, beni evinden kovmaya kadar getirdi. Çok ağırıma gitti. Kalkıp çıktım.

MENSUCAT’I YOK ETTİ

Mensucat Santral, Türkiye'nin Ortak Pazar mücadelesine en rahat ve problemsiz girecek dev bir şirketiydi. 1990'larda artık yüz yetmiş milyon dolar ihracata ulaşmıştık. Paris'ten sonra Amerika, Kanada, Almanya başta olmak üzere, on yedi ülkeye dağılmıştık. Ve şayet mümkün olsaydı, bugün çok daha artmış olarak devam edecekti. Bu kadar neslin, bu kadar yılın birikimini, dünyada örneği az bir devasa sanayi kuruluşunu yok etti Halil. Bir paralık aklı olsaydı, beni dinlerdi. Kendisini beğenmişliği, megalomanlığı onu akıl noktasından uzaklaştırdı. Her şeyi bildiğini zanneden insandan adam olmaz, hayır gelmez.

KAYIP TABLOLAR

Vaktiyle işçi kampı olarak kullandığımız, içinde holding binasının yapıldığı araziyi de ondokuz milyon dolara Garanti Bankası'na devretti. Kocaman korusu, köşkü ve içindeki tablolarla beraber. O tabloların büyük bir kısmı şirkete kayıtlıydı. Bir kısmını da kendi namına almıştı. Ayhan Şahenk'ten tabloların sahipliklerini öğrenmek istedim. Kendisi yakın arkadaşımdı. Ama cevap vermekten kaçtı. Beni müdürüyle muhatap etti. O da, ‘‘Halil Bey'e sorun’’ dedi. Ben Halil'e sormayı bilmez miydim? Size neden soruyorum ki? Bir cevap alamadım sonuçta.

BEN İHBAR ETMEDİM

Bir ayrı rezalet de Halil'in denizcilik merakının yıllarca şirkete yükledikleriydi. Şirketin bütçesinden çıkan paralarla yapılan ‘‘Deli Dumrul’’ isimli teknesinden sıkılınca fabrikaya yüz bin dolara satış yaptı (...) Katıldığı yarışların, yarışan elemanların ve personelin masraflarını tamamen şirketten çekerdi Halil. Amerika'daki evine gönderdiği eşyalar Bulgar vapurunda yakalandığı zaman Halil benim ihbar ettiğimi zannetti. Ama ben değildim.

Kaçak oğul da kitap yazdı

Babası Fuat Bezmen'in anılarında kendinden söz ettiğini öğrenen ABD'deki oğul Halil Bezmen de bir kitap yazdı. Halil Bezmen, kitabında babasının kendisini 6 yaşındayken havuzda boğmaya kalkıştığını iddia etti. Halil Bezmen, yakınlarına dağıttığı kitabında bir süre sonra Türkiye'ye döneceğini de öne sürdü.
Haberle ilgili daha fazlası: