GeriGündem Haliç’te son uyarı operasyonu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Haliç’te son uyarı operasyonu

Haliç'i kirleten ve protokol imzaladığı halde arıtma sistemini tamamlamayan 23 tesise bir hafta süre verildi.

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Dairesi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Haliç'i kirleten 23 tesisi dün son kez uyardı. ‘‘Son denetim ve uyarı operasyonu’’ sırasında sanayicilerle Prof. Dr. Öztürk arasında şiddetli tartışmalar yaşandı. Cendere Vadisi'nde bulunan deri, kimya, tekstil ve mermer fabrika ve depolarında yapılan denetimde, tüm tesislere eksiklerini gidermeleri için bir hafta süre verildi. Bu sürede eksikleri tamamlamayan kuruluşlara ağır cezalar verileceğini ya da kapatma uygulamasına gidileceğini belirten Öztürk, ‘‘6 Mayıs 2000'e son hazırlıkları yapıyoruz. Bu tarih Haliç ve çevresi için milat olacaktır’’ dedi.

Üç ay önce sözvermişlerdi

Haliç'in atıksulardan kurtarılması için kuzey ve Güney Haliç hattı ile Cendere Vadisi çevresinde yapılan kolektörleri tamamlayan Büyükşehir Belediyesi, Haliç'e akan derelere atık boşaltan 23 tesise son olarak bir hafta süre tanıdı. Alibeyköy ve Küçükköy Dereleri'nin kıyısındaki 130 tesisten bazıları taşınmıştı. Kalanlar çoğunlukla arıtma tesislerini tamamladı. 23'ü ise verilen sürede eksiklerini gidermedi.

Büyükşehir Belediyesi, bu tesislerin temsilcileriyle üç ay önce İstanbul Ticaret Odası'nda bir toplantı yaparak, arıtma tesislerini ve çevre düzenlemelerini nisan ortasına kadar tamamlamaları konusunda anlaşma yaptı. Fakat, dün yapılan denetim sırasında işletmelerin gereken arıtma sistemlerini kurmadığı ortaya çıktı.

Denetim sırasında Katre Bağırsak adlı kokoreç ve ameliyat ipliği üreten fabrikanın arıtma tesisini tamamladığı ama dereye atıksu pompalamaya devam ettiği görüldü. Mustafa Öztürk, işletmenin yöneticilerini arıtma tesislerini İSKİ'nin kanalına bağlamaları, çevre düzenlemesini tamamlamaları yolunda uyardı ve zabıt tutturdu. İşletme yöneticileri, basın mensuplarının fabrikanın içine girişini engelledi.

Görüneni inkar ettiler

Öztürk, Özsay Mermer Sanayi yöneticileriyle de tartışmak zorunda kaldı. Mermerciler, dereyi kirletmediklerini iddia edince Mustafa Öztürk basın mensuplarına dönüp, ‘‘Şimdi size mermercilerin doğayı yıllardır nasıl tahrip ettiklerini göstereceğim’’ dedi. Moloz ve kırık mermer tepelerinden aşılarak ulaşılan noktada, derenin taşlaşmış mermer tozlarından oluşan adacıklarla kaplandığı görüldü. Mustafa Öztürk, 30 yıl önce bu derelerde balık yaşadığını ancak daha sonra kirliliğin canlı hayatı yok ettiğini söyledi. ‘‘Şimdi, bunlara süre verdik. Ya yarattıkları pislikleri temizleyecekler ya da tesisleri ebediyyen kapatılacak’’ diyen Öztürk, bu konuda kararlı olduklarını bir hafta sonra aynı yere gelerek göstereceklerini kaydetti.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False