GeriGündem Half Life 2 hırsızlığında tutuklama
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Half Life 2 hırsızlığında tutuklama

Oyunseverlerin en çok beklediği oyun olan Half Life 2'nin kaynak kodlarını çaldığından şüphelenilen bazı kişilerin tutuklandığı bildirildi. Half Life 2'nin çıkışının gecikmesine neden olan hırsızlık ilk olarak Ocak 2004'te ortaya çıkarılmıştı.

BBC'nin haberine göre, FBI'dan yapılan açıklamada değişik ülkelerde yapılan operasyonlarda çok sayıda zanlının yakalandığı belirtildi, ancak soruşturma sürdüğü gerekçesiyle ülke adı ve sayı verilmedi. Zanlıların yakalanmasında Half Life 2'nin çıkışını dört gözle bekleyen online oyun topluluğunun büyük payı olduğu belirtildi.

Oyun meraklılarının bir türlü kavuşamadığı Half Life 2'nin 2003 sonunda piyasada olması gerekiyordu. Ancak geliştirici firma Valve'nin bilgisayar sistemlerine sızan hacker'lar oyunun kaynak kodlarını çalmış ve video oyun endüstrisinin en büyük hırsızlığına imza atmıştı. Kaynak kodların üçte birini ele geçiren hacker'lar daha sonra bu kodların bir kısmını internette yayınladı.

'MACAR PROGRAMCILAR' ŞÜPHESİ

Valve'ın kodların çalındığını ve oyunun çıkışının gecikeceğini duyurması internetteki oyun fanatiklerini hareket geçirdi. Hacker'ların izini süren online oyun topluluğu zanlılara ulaşılmasında önemli rol oynadı.

Ocak ayında online günlüğünde bu hırsızlıktan bahseden Chris Toshok adlı programcının San Francisco'daki evine baskın düzenlendi. Toshok hırsızlıkla ilgisi olmadığını ancak kodları çaldığından şüphelenilen Hungary Programmers (Macar Programcılar) adlı bir hacker grubuyla aynı evde kaldığını itiraf etmişti.

Tüm zamanların en iyi oyunları arasında gösterilen Half Life'ın ikinci serisinde dünyayı uzaylılardan kurtarmaya çalışan Gordon Freeman'ın maceraları devam ediyor. Valve, hala kesin çıkış tarihi belli olmayan oyunu bu yaz tamamlamayı planlıyor.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False