Hakkari Belediye Başkanı görevden alınmıştı... Mehmet Sıddık Akış'a 19 yıl 6 ay hapis cezası

Güncelleme Tarihi:

Hakkari Belediye Başkanı görevden alınmıştı... Mehmet Sıddık Akışa 19 yıl 6 ay hapis cezası
Oluşturulma Tarihi: Haziran 05, 2024 13:50

İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılan Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış' a yargılandığı davanın bugün Hakkari 1. Ağır Ceza Mehkemesi'nde görülen duruşmasında 19 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Akış zırhlı araçla adliye binasından çıkartılarak Van Cezaevi'ne gönderildi.

Haberin Devamı

İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılan Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış'ın yargılandığı davanın duruşması, saat 10.30 sıralarında başladı. Akış'la beraber 13 kişinin yargılandığı Hakkari 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, 6 avukat katıldı. Duruşmayı izlemek isteyen DBP Eş Genel Başkanları Çiğdem Kılıçgün Uçar ile Keskin Bayındır, DEM Parti milletvekilleri ve partililerin adliye bahçesine girişlerine izin verilmedi. Polis, adliye önünde geniş güvenlik önlemleri alırken, DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan ve eski DEP Milletvekili Leyla Zana'nın da bugün Hakkari'ye gelecekleri belirtildi. Adliye binasının dışında bekletilen DEM Parti'li milletvekilleri ile polis görevlileri arasında da zaman zaman tartışma yaşandı.

Haberin Devamı

'ASLA KAÇMA GİRİŞİMİNDE BULUNMADIM'

Duruşmaya katılıp, savunma yapan Akış, "Benim kaçtığıma ilişkin haberleri duydum. Asla kaçma girişiminde bulunmadım. Yaptığım her şeyin arkasındayım. Siyasi olarak ne yapmam gerekiyorsa, onu yaptım. Karşınızda başı dik bir şekilde duruyorum. Barış dedim, kardeşlik dedim, eşitlik dedim, özgürlük dedim. Halen de diyorum.

Hakkari Belediye Başkanı görevden alınmıştı... Mehmet Sıddık Akışa 19 yıl 6 ay hapis cezası

Tüm yaşamımı bunların etrafında ördüm. Tutuklanmaktan, cezaevine girmekten korkmuyorum. Yeniden iddianamenin hazırlanmasını talep ediyorum. Dönemin FETÖ'cü savcısı tarafından hazırlanan iddianame ile yargılanmak istemiyorum" dedi.

19 YIL 6 AY HAPİS CEZASI

Hakkari 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde sabah saatlerinde başlayan duruşmada karar çıktı. Mahkeme heyeti, 'Silahlı terör örgütünü yönetmek', suçundan Akış'a 19 yıl 6 ay hapis cezası vererek tutuklanmasını hükmetti. Karar sonrası Akış, adliye binası önünde zırhlı araca bindirilerek Van Cezaevi'ne gönderildi.

Akış ile birlikte tutuksuz yargılanan 12 kişi ise duruşmaya katılmadı. Avukatlarının katıldığı duruşmada 3 kişi hakkında beraat kararı verilirken, 9 kişi hakkında ise 'Örgüt üyeliği suçundan' 6 yıl 3 ay ile 8 yıl 9 ay arasında çeşitli cezalar verildi.

Haberin Devamı

KARAR SONRASI GERGİNLİK

İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış'a ceza verilmesinin ardından Hakkari kent merkezinde toplanan ve yürümek isteyen grup ile güvenlik güçleri arasında gerginlik yaşandı. Yürümek isteyen gruba polis ekipleri izin vermedi. Aralarında DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları Oruç ve milletvekillerinin bulunduğu bir grup da valilik binası önüne gelerek kararı protesto etti. Polisin kent genelinde güvenlik önlemleri ise sürüyor.

Hakkari Belediye Başkanı görevden alınmıştı... Mehmet Sıddık Akışa 19 yıl 6 ay hapis cezası

VAN CEZAEVİ'NE GÖNDERİLDİ

İçişleri Bakanlığı' nın görevden aldığı Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış, 19 yıl 6 ay hapis cezası kararının ardından zırhlı araçla adliye binasından çıkartılarak, Van Cezaevi' ne gönderildi.

Haberin Devamı

EMNİYET MÜDÜRÜ SAKİNLEŞTİRDİ

İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılan Mehmet Sıddık Akış'ın tutuklanmasına yönelik protestolar sürüyor. DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları Oruç'un aralarında bulunduğu DEM Parti milletvekilleri, valilik binası önünde eylemlerini sürdürürken, kente gelen DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan ile Leyla Zana'nın da DEM Parti il binasına gelmesi bekleniyor.

Hakkari Belediye Başkanı görevden alınmıştı... Mehmet Sıddık Akışa 19 yıl 6 ay hapis cezası

Cumhuriyet Caddesi'ni kapatan polislerin önünde toplanan kadınlar, "Biz de sizin anneniz gibiyiz. Neden bize müdahale ediyorsunuz. Kayyım istemiyoruz. Belediye başkanımız, bizim onurumuzdur. Bu haklı davamızdan vazgeçmeyeceğiz" diyerek polislere tepki gösterdi. Hakkari İl Emniyet Müdürü İdris Yılmaz ise "Sizin evladınız gibiyim. Sen benim annem gibisin. Lütfen buradan uzaklaşın" diyerek kadınları sakinleştirmeye çalıştı. Kadınlardan biri de başındaki tülbendi çıkartıp, polise tepki gösterdi.

Haberin Devamı

HAKKARİ'DE GÖSTERİ VE YÜRÜYÜŞLER YASAKLANMIŞTI

Hakkari Valiliği, kentte gösteri ve yürüyüşlerin 10 günlüğüne yasaklandığını duyurdu. Valiliğin resmi internet sitesinde yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Anayasamızda ve kanunlarda öngörülen sınırlandırma ve yasaklama şartlarını doğrudan ve açıkça oluşturduğu değerlendirilen eylemler ile saldırı olaylarının önüne geçmek, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerini sağlamak, terör örgütlerinin planlarını bertaraf etmek ve bu bağlamda, milli güvenliğin sağlanması, kamu düzeni ve genel sağlığın korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, temel hak ve özgürlükler ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin ve genel asayişin devamının temini ile şiddet olaylarının yaygınlaşmasının önlenmesi amacıyla; Hakkari ili coğrafi sınırları içerisinde 03.06.2024 saat 08.00’den itibaren geçerli 12.06.2024 tarihi de dahil, saat 23.59’a kadar 10 (on) gün süre ile 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hükümlerine göre düzenlenecek gösteri yürüyüşü, açık hava toplantıları ve kapalı yer toplantıları, basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması ve her türlü protesto eylemi şeklindeki faaliyetler 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun ilgili maddeleri doğrultusunda yasaklanmıştır."

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!