Hâkim adayı Didem gelinliğiyle uğurlandı

Hâkim adayı Didem gelinliğiyle uğurlandı

MUĞLA’nın Fethiye İlçesi’nde tatildeyken, konakladığı otel odasında ölü bulunan hakim adayı 26 yaşındaki Didem Yaylalı’nın cenazesi Hürriyet Mahallesi’nde bulunan Merkez Camisi’nde kılınan namazın ardından toprağa verildi. Tabutuna gelinlik ve hâkim cüppesi konulan Didem’in, Uludağ’da görev yapan babası Astsubay Yaşar Yaylalı, kızının katilinin HSYK ve Adalet Akademisi Başkanı olduğunu iddia ederek, "Benim serçemi kargalar yedi" diye konuştu. HSYK ise Yaylalı'nın ölümüyle ilgili iddialar üzerine açıklama yaptı.

Haberin Devamı

Muğla’nın Fethiye İlçesi’nde tatildeyken kaldığı otel odasında, ilaç içip alkol alarak intihar ettiği ileri sürülen ve yapılan otopsinin ardından ailesi tarafından Adli Tıp Kurumu Morgu’ndan alınan hâkim adayı Didem Yaylalı’nın cenazesi dün akşam saatlerinde Bursa’ya getirildi. Yakınlarının gözyaşları içerisinde Mezarlıklar Şube Müdürlüğü Morguna konulan Didem Yaylalı’nın cenazesi bugün merkez Osmangazi İlçesi Hürriyet Mahallesi’nde bulunan Merkez Camii’ne getirildi. Cenazede anne emekli hemşire Şamile Yaylalı ve ablası Dilek Gonca yakınları tarafından güçlükle sakinleştirilebildi.

DİDEM'E GÖZYAŞLARIYLA VEDA / FOTO GALERİ

"1,5 YILDIR ÇAYCI GİBİ KULLANDILAR"


Uludağ’daki Orduevi’nde elektrik teknisyeni olarak görev yapan Astsubay Yaşar Yaylalı, kızının ölümünden, hâkim olarak atamasını yapmayan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu ile Adalet Akademisi yetkililerini sorumlu tuttu. Astsubay Yaylalı, kızının intihara sürüklendiğini ileri sürerek şunları söyledi:"Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) bu çocuğun katilidir. Adalet Akademisi Başkanı bu çocuğun katilidir. İki hafta önce çocuğumu çağırarak ’Gelsin elimi öpsün, affedeyim’ diyen Adalet Akademisi başkanıdır. Çıksın açıklama yapsın. Her şeyi kişiselleştirdiler. 26 yaşındaki çocuğun hayatıyla oynadılar. 1.5 yıldır çocuğu Adalet Bakanlığı’nda çaycı gibi kullandılar. Evet kızım intihar etti. Fakat onu intihara sürükleyenler o HSYK, Adalet Akademisi, Adalet Bakanı ve müsteşardır. Gerekli duyduğunuz her bilgi ve belgeyi ben size vereceğim."

Haberin Devamı

Hâkim adayı Didem gelinliğiyle uğurlandı

BEDDUA ETTİ

Kendilerine bu acıyı yaşatanların da aynı acıyı yaşamasını istediğini söyleyen baba Yaşar Yaylalı konuşmasını şöyle sürdürdü: "İnşallah bugün mutlulardır. Amaçlarına ulaşmışlardır. Akşam eve gittiklerinde çocuklarıyla inşallah oturmaya vicdanları el veriyordur. İnşallah oturamazlar. Benim yaşadığım acının 500 katını Allah onlara inşallah yaşatır. Bugünün makamlarına ben belki müdahale edemeyebilirim. Gücüm yetmeyebilir. Ama Allah nezdinde o makamlara hesap sorulacaktır. O Adalet Akademisi Başkanı’nı, Allah nasıl biliyorsa öyle yapsın. Benim yaşadığım acının 500 katını Allah onlara yaşatsın. Kendilerine Allah bir şey vermesin, çoluklarına çocuklarına versin inşallah. Bir vatanın evladı böyle harcanamaz. Benim serçemi kargalar yedi arkadaşlar, kargalar yedi. Bunları yazın."

’BENİM KIZIM BUNU HAKETMEDİ’


Kızının 18 yıldır sabahlara kadar ders çalıştığını söyleyen baba Yaşar Yaylalı, "Ne için? Bu devlete, bu millete faydalı olmak için. Son aşamaya geldi. Ama bazı kafaları, bazı zihniyetleri aşamıyor. Kafası farklı diye, beyni farklı diye, farklı düşündüğü için, farklı yaşıyor diyor, farklı giyiniyor diyor insanlar bir yere getirilmiyor. Kendileri çok iyi, çok namuslu, Allah onları bildiği gibi yapsın. Ne diyeyim" dedi.

Hâkim adayı kızının ölümüyle ilgili söylenenlerle ilgili HSYK’nın sitesine bir açıklama konmadığını söyleyen Yaşar Yaylalı, " Bir açıklama bekliyorum. Adalet Bakanlığı’ndan bir açıklama bekliyorum. O makamlara belki ben yetişemeyebilirim ancak Allah’ın makamında onlar hesap verecektir. Ama bu dünyada yaşadığım sürece o makamlardaki insanlarla baş etmek benim boynumun borcu olsun. Benim kızım bunu hak etmedi" diye konuştu.

’SERÇEM BENİ BIRAKIP NEREYE GİDİYORSUN?’


Cuma namazının ardından cenaze namazı kılınan Didem Yaylalı’nın tabutu omuzlarda taşınarak cenaze arabasına konuldu. Bu sırada genç kızın annesi Şamile Yaylalı "Serçem beni bırakıp nereye gidiyorsun?" diyerek gözyaşı döktü. Didem Yaylalı’nın cenazesi, aynı mahallede bulunan Mutlular Mezarlığı’nda toprağa verildi.

HSYK'DAN AÇIKLAMA

Haberin Devamı

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu ise hakim adayı Didem Yaylalı’nın ölümüyle ilgili iddialar üzerine açıklama yaptı.

HSYK'dan yapılan açıklama şöyle:

Bazı basın yayın organlarında, Didem Yaylalı’nın ölüm olayı ile ilgili çıkan ve HSYK ile ilişkilendirilen haberlere ilişkin olarak doğru bilgilendirmede bulunmak amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Öncelikle Sayın Didem Yaylalı’ya Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyor ve yaşanan acı olayın derin üzüntüsünü paylaştığımızı belirtmek istiyoruz.

Haberin Devamı

Didem Yaylalı’nın özlük dosyası incelendiğinde;

1- 05.05.2010 tarihinde Ankara adli yargı hâkim adayı olarak göreve başlamıştır.

2- 2802 sayılı Hâkimler ve Savcılar Kanunu ile, Adli Yargı Hâkim ve Savcı Adayları ile İdari Yargı Hâkim Adaylarının Meslek Öncesi Eğitimlerinin Yaptırılmasının Esas ve Usullülerine İlişkin Yönetmelik uyarınca son eğitim dönemi stajını yapan Didem Yaylalı’nın, mazeretsiz olarak görevine gelmemesi ve usulsüz belge sunarak görevle ilgili konularda yükümlü olduğu kişilere yalan ve yanlış beyanda bulunduğu gerekçeleri ile disiplin soruşturması yapılmış ve Türkiye Adalet Akademisi’nce 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 125/C maddesinin (b) ve (d) fıkraları uyarınca “aylıktan kesme cezası” verilmiştir.

Haberin Devamı

3- Didem Yaylalı’nın verilen bu disiplin cezasına ilişkin karara itiraz etmesi üzerine, Adalet Bakanlığı Bakanlık Disiplin Kurulu Başkanlığınca, verilen disiplin cezasının yerinde olduğu gerekçesi ile talebinin reddine karar verilmiş ve karar kesinleşmiştir.

4- Didem Yaylalı, kesinleşen disiplin kararının hukuka aykırı olduğu gerekçesi ile “iptal” istemi ile İdare Mahkemesine dava açmış olup, … İdare Mahkemesince de, “… davacı tarafından usulüne uygun olarak düzenlenmemiş, hukuken geçerliliği olmayan bir belge davalı idareye sunularak yanlış ve yanıltıcı bir beyanda bulunulmak suretiyle hukuken kabul edilebilir bir mazereti bulunmaksızın derslere katılmadığı anlaşıldığından, bu fiiller nedeniyle davacıya verilen dava konusu disiplin cezasında hukuka aykırılık bulunmamaktadır.” gerekçesi ile davanın reddine karar verilmiştir.

Haberin Devamı

5- 2802 Sayılı Hâkimler ve Savcılar Kanununun 13 ve 6087 Sayılı Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Kanununun 9. maddesinin 3. fıkrası uyarınca “Hâkim ve Savcı adaylarını mesleğe kabul etme” görev ve yetkisi olan HSYK 3. Dairesince, aday Didem Yaylalı’nın özlük dosyası incelenmiş ve 23.07.2012 tarih, 2012/330 karar numarası ile, yukarıda yer alan açıklamalar gözetilerek ilgili adayın, hâkimlik ve savcılık mesleğine atanabilmesi için 2802 sayılı kanunda ve HSYK’ca da kabul edilen Bangolar Yargı Etiği İlkeleri’nde yer alan koşulları taşımadığı gerekçesi ile, bir üyenin muhalefetine karşın oy çokluğu ile mesleğe kabul edilmemesine karar verilmiştir. Didem Yaylalı’nın verilen kararın yeniden incelenmesini talep etmesi üzerine de, aynı şekilde talebinin reddine karar verilmiştir.

6- Didem Yaylalı’nın, verilen karara karşı HSYK Genel Kurulu’na yapmış olduğu itiraz üzerine, HSYK Genel Kurulunca, 22.05.2013 tarih ve 2013/451 karar numarası ile, 3 üyenin muhalefetine karşın 15 üyenin oyu ile HSYK 3. Dairesi’nin vermiş olduğu karar yerinde görülerek mesleğe kabul edilmemesine karar verilmiş ve karar kesinleşmiştir.

12 Eylül 2010 tarihli referandum öncesi dönemde de HSYK’ca mesleğe kabul edilmeyenler olduğu gibi, yeni anayasal yapısı ile göreve başlayan HSYK’ca da şu ana kadar mesleğe kabul edilen 2879 hâkim ve savcı adayından toplam 3 kişinin mesleğe kabul edilmemesine karar verilmiştir.

Yukarıda yer alan açıklamalardan da anlaşılacağı üzere, bazı basın yayın organlarında yer alan ve Didem Yaylalı’nın özel hayatı nedeniyle mesleğe kabul edilmediği iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır.


Haberle ilgili daha fazlası: