GeriGündem Güzel gözaltına alındı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Güzel gözaltına alındı

Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Hasan Celal Güzel, Genelkurmay bünyesinde kurulan Batı Çalışma Grubu'nun faaliyetleriyle ilgili gizlilik dereceli bazı belgeleri basına dağıttığı gerekçesiyle dün gözaltına alındı. YDP Genel Merkezi'ne öğle saatlerinde gelen Terörle Mücadele Şubesi ekipleri Güzel'e Ankara DGM Savcılığı'nın talimatını bildirdiler. Gözaltına alınırken bir açıklama yapan Güzel, ‘‘Türk Silahlı Kuvvetleri içinde yuvalanmış, Anayasa'ya, hukuka aykırı biçimde çalışan bir cunta var. Ben bunu açıkladım'' dedi. DGM Başsavcılığı'nın kendisine teşekkür etmesi gerektiğini belirten Güzel, şunları söyledi: ‘‘Hayatımın en şerefli işini yaptım. Ucunda ip bile olsa yine aynı şeyi yaparım. Ne DGM savcılarının verdiği siyasi karar, ne Genelkurmay, ne de Onbaşı Mesut beni korkutamaz.''

Bu arada Güzel'in gözaltına alınması Ankara'da değişik tepkilere neden oldu. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, olaydan haberi olmadığını söyledi. Demirel, gazetecilerin sorusu üzerine, ‘‘Benim bu konudan haberim yok. Şimdi gidip bir bakayım, ne olduğunu bilmiyorum. Bu soruyu bana yarın sorun, size söyleyeyim'' dedi. Başbakan Mesut Yılmaz de olayın yargıyla ilgili bir konu olduğunu belirterek soruları yanıtlamadı.

Kararı ‘‘siyasi'' olarak niteleyen Çiller ise Güzel'in davranışının ‘‘takdir edilmesi'' gerekirken ‘‘Gözaltına alınma konusu haline geldiğini'' savunarak şiddetle kınadığını açıkladı. Çiller, gözaltı kararı için ‘‘Demokrasi adına kabul edilebilir bir durum değil'' dedi.

RP Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Gül de yaptığı yazılı açıklamada gözaltı kararını şiddetle kınadıklarını kaydederek, ‘‘Bunun Türk demokrasi tarihinde kara bir leke olarak anılacağına inanıyorum'' dedi. Güzel'in gözaltına alınması ile ‘‘gözdağı'' verilmek istendiğini savunan Gül, ‘‘İnsanların bildiklerini söylememeleri için tehdittir'' diye konuştu.

Liberal Demokrat Parti Lideri Besim Tibuk, Güzel'in gözaltına alınmasını ‘bir hukuk ve demokrasi ayıbı' olarak niteledi.

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Güzel'i gözaltına aldıran hükümetin demokrasi dışı güçlere teslim olduğunu öne sürdü.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False