Güneş tutulması ne zaman? Halkalı Güneş tutulması saat kaçta?

Güncelleme Tarihi:

Güneş tutulması ne zaman Halkalı Güneş tutulması saat kaçta
Oluşturulma Tarihi: Şubat 26, 2017 11:46

Özellikle doğa olayları tutkunlarının büyük bir merakla beklediği Güneş Tutulması için saatler kaldı. Astronomi dünyasında 2017 yılında iki kez meydana geleceği açıklanan güneş tutulması, Türkiye üzerinden de gözlemlenebilecek. Tutulma, 26 Şubat Pazar günü yani bugün halkalı görünümde ortaya çıkacak. Peki, Halkalı Güneş tutulması saat kaçta görülebilecek? İşte, detaylar!

Haberin Devamı

Güneş tutulması ne zaman yaşanacak soruları binlerce meraklı vatandaş tarafından oldukça sık aranan konulardan biri haline geldi. Güneş tutulması, yılın belirli dönemlerinde meydana gelen ve Ay'ın güneş ışığının tamamını ya da belirli bir bölümü kapatmasıyla ortaya çıkan doğa olayıdır.  Ay'ın Güneş ve Dünyanın arasından geçerken Güneş'i tamamen kapatması durumlarında meydana gelen güneş tutulması için heyecan dorukta. Peki, güneş tutulması ne zaman yaşanacak?

GÜNEŞ TUTULMASI NE ZAMAN?

Güneş tutulması, 26 Şubat Pazar günü Türkiye saati ile 17.59'da halkalı görünümde ortaya çıkacak. İlk tutulmanın gerçekleşmesinin ardından yıl içerisindeki ikinci tutulma ise 21 Ağustos tarihinde gerçekleşecek. Bu tutulmalar ABD ve Kuzey Afrika'da izlenebilecek.

Haberin Devamı

HALKALI GÜNEŞ TUTULMASI NEDİR?

Ay, Güneş ve Dünya'nın arasından geçerken halka şeklinde bir boşluğu kapatamadığında halkalı güneş tutulması meydana gelir.

Tam güneş tutulması: Ay'ın Güneş ve Dünyanın arasından geçerken Güneş'i tamamen kapatması durumlarında meydana gelmektedir.

Hibrit güneş tutulması: Dünyanın herhangi bir bölgesinde meydana gelen güneş tutulması, bazı noktalardan halkalı, bazı noktalardan da tam şekilde görünebilir. Bu tutulma türüne hibrit güneş tutulması denir.

Parçalı güneş tutulması: Ay'ın yörünge hareketi esnasında Güneş'in önünü tam olarak kapatamadığı durumlarda meydana gelmektedir. Güneş'in bir parçasını kapattığı güneş tutulmasına denir.