Gül’den El Beşir savunması: Sırtımızı mı çevirecektik?

Güncelleme Tarihi:

Gül’den El Beşir savunması: Sırtımızı mı çevirecektik
Oluşturulma Tarihi: Şubat 24, 2009 00:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Darfur’da insanlık suçu işlediği gerekçesiyle Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin hakkında tutuklama emri çıkarılmasını istediği Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir’in Türkiye ziyaretine ilişkin eleştirileri yanıtladı.

Gül, "Sudan çok büyük ekonomik potansiyeli olan bir ülke. Ne yapacaktık biz, sırtımızı mı çevirecektik? Her yere gidiyorlar, bize niye gelmesinler" dedi. Sudan’da Türk işadamlarının çok büyük yatırımlarının olduğunu da anımsatan Gül, "Bir Türk firması bir köprü yaptı, efsane" yorumunu yaptı. Tanzanya’dan ayrılışı öncesi gazetecilerle sohbet eden Cumhurbaşkanı, Afrika ziyaretinin nedenini, "Büyük ülkeyseniz sadece ülkenizin içiyle ilgilenemez, çevrenizde ve dünyada potansiyeli olan her yerle ilgilenirsiniz" diyerek anlattı, Çin Cumhurbaşkanı’nın görev süresi içinde 5. kez Kenya’ya gittiğini anımsatttı.

TRT yayınına destek

THY’nin Kenya seferlerinin bavul ticaretini artıracağını, bunun da bu ülkeyle ticareti 2-üç kat arttıracağına inandığını söyleyen Gül, aynı şekilde THY’nin Darüsselam’a da uçmaya başlayacağını bildirdi. Afrika’da Çince televizyon yayını olduğunu anımsatan bir gazetecinin, TRT’nin burada İngilizce yayını düşünüp düşünmediğini sorusuna Gül, "Neden olmasın? Biz daha komşularımıza yeni yeni Arapça, Farsça yayın yapmaya başladık, TRT’nin çok daha etkin olması lazım" yanıtını verdi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!