GeriGündem Guatemala'da Maya dönemine ait bin 600 yıllık tapınak bulundu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Guatemala'da Maya dönemine ait bin 600 yıllık tapınak bulundu

Guatemala'da Maya dönemine ait bin 600 yıllık tapınak bulundu
refid:21032092 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Guatemala'nın Meksika sınırındaki ormanlarda, “gece güneşine adanmış” piramit bir mezarın tepesinde Mayalara ait bin 600 yıllık tapınak bulundu.

Bölgedeki kazıyı yürüten ekibin başında yer alan Brown Üniversitesi'nden Prof. Stephen Houston, çalışmaların, Guatemalalı ve ABD'li uzmanlar eşliğinde El Zotz bölgesinde 2006'dan beri sürdüğünü belirtti.

1600 YILLIK "GECE GÜNEŞİ" TAPINAĞI / FOTO GALERİ

Houston, Maya medeniyetinde güneşin ana elementlerden biri olduğunu ve kraliyet kadar büyük bir gücü temsil ettiğini, buldukları yapının da, kral ile en güçlü kutsal varlıklar arasında bağlantı sağlayan bir kutlama yeri olduğunu dile getirdi.

Arkeologlar, bulunan tapınağın Diablo Piramit Mezarlığı'na gömülen El Zotz Hanedanlığı'nın kurucusu ve ilk yöneticisi Pa'Chan onuruna inşa edildiğini, içinde dekorasyon amaçlı 1.5 metre boyunda maskeler ve güneşin doğudan batıya hareket evrelerini gösteren “muhteşem” freskler bulunduğunu açıkladı.

Uzmanlar, Maya Medeniyeti'nin MS 250 ve 900 yılları arasında Meksika'nın güneyiyle Guatemala, Honduras, El Salvador ve Belize etrafında kurulduğunu, kazı alanında yapılan karbon çalışmaları sonucunda yapının 350 ile 400 yılları arasında inşa edildiğinin tespit edildiğini bildirdi.

Güney Kaliforniya Üniversitesi kazı projesi liderlerinden Thomas Garrison, kazı çalışmalarının devam ettiğini, tapınağın içinde toplam 14 adet maske bulunduğunu tahmin ettiklerini, bunların 8'inin çıkarılarak kayıt altına alındığını belirtti.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle