Guardian: Erdoğan'ın sonunu bunlar getirebilir

Güncelleme Tarihi:

Guardian: Erdoğanın sonunu bunlar getirebilir
Oluşturulma Tarihi: Ekim 25, 2012 11:35

Guardian gazetesinde yer alan Simon Tisdall imzalı ve İstanbul mahreçli haber dosyasında Başbakan Tayyip Erdoğan ve Türkiye’de son dönemde yaşanan gelişmeler değerlendirildi.

Haberin Devamı

Tisdall, haberinde “Başbakan Türkiye’ye durumun hiç bu kadar iyi olmadığını anlatarak iktidarını sağlamlaştırıyor gibi görünüyor. Ancak Suriye’deki savaş, bir ekonomik çöküntü ve Kürt sorunu Erdoğan’ın sonunu getirebilir” yorumunu yaptı.

Ancak AK Parti’ye oy vermeyen yüzde 50’lik kesim için durumun böyle görünmediğini ifade eden Tisdall, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun, “Erdoğan çok otoriter. Kendinden çok emin. Tavırları hem Türkiye hem de dünya için çok tehlikeli” ve Milliyet yazarı Kadri Gürsel’in, “Erdoğan seçilmiş bir sultana dönüşüyor. Parti kongresi tek kişilik bir gösteriydi… Erdoğan, Türkiye’nin kaderini belirleyecek tek kişi olduğunu düşünüyor. Kibir sendromu geçiriyor” yorumlarına yer verdi.

Tisdall'a konuşan Cengiz Aktar, “Bu artık AK Parti değil, Erdoğan’ın aygıtı. Bu ülkede çok büyük bir kutuplaşma var” dedi.

Haberin Devamı

AK Parti Milletvekili Nursuna Memecan ise eleştirilere katılmadığını belirterek Erdoğan’ın ‘otoriter olmadığını’ detay odaklı olduğunu söyledi.

SEVSENİZ DE SEVMESENİZ DE...
“Sevenler de nefret edenler de destekçileri de karşıtları da Erdoğan’ın Türkiye’nin siyasi sahnesine egemen olduğu konusunda hem fikir. Destekçilerine göre o dinamik, modernleşen bir güç. Karşıtlarına göre ise bölücü hatta tehditkâr” diyen Tisdall, yazının “Suriye’deki iç savaş”, “anayasal darbe”, “Kürt sorunu” ve “dindar nesil” bölümlerinde de yine Türkiye’den birçok analist ve gazetecinin görüşleriyle birlikte Başbakan’a yönelik eleştirilere yer verdi.

Bütün alanlarda yaşanan sorunlara karşın “Erdoğan devrinin sona yaklaştığını söylemenin en azından şimdilik büyük bir hata olacağını” ifade eden Tisdall haberini yine Kadri Gürsel’in ifadeleriyle tamamladı:

“Türkiye’de Atatürk’ten bu yana görülmüş en güçlü siyasetçiden bahsediyoruz. Agresif. Böl ve yönet politikası uyguluyor. Bir popülist. Yoksul şehirli sınıflar Erdoğan’ın tarzınıbeğeniyor. Takipçileri Sünni, muhafazakar, milliyetçi ve kendisiyle aynı sosyal sınıftan geliyor. Erdoğan bir sokak dövüşçüsü. O hayatta kalmayı biliyor ve kazanıyor.”

Haberin Devamı

BASIN RAPORLARI DA GUARDIAN'DA
Haber dosyasının ikinci ayağında da bir ay içinde yayımlanan iki rapora dayanarak Türkiye’deki medyaya uygulanan baskı meselesi tartışıldı.

Yine Tisdall imzalı haberde Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) ile Avrupa Birliği 2012 İlerleme Raporu’ndaki değerlendirmelere yer verilerek Başbakan’ın yaklaşık 10 yıllık iktidarı boyunca ‘eşi benzeri görülmemiş bir güç’ topladığını belirtildi.

Bununla birlikte haberde bu dönemde AK Parti hükümeti hakkında hiçbir inceleme yapılmadığı, bakanlar ile akrabalarının hayatları ve ticari çıkarları hakkında hiçbir soruşturma yapılmadığı da vurgulandı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!