GeriGündem Greenpeace: Kriz bahanesiyle yüzer- gezer santraller dayatılıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Greenpeace: Kriz bahanesiyle yüzer- gezer santraller dayatılıyor


Greenpeace, Enerji Bakanı Cumhur Ersümer'in elektrik sektöründeki karışıklıktan yararlanarak kirletici ve pahalı yüzer-gezer fuel oil santrallerini dayattığını savundu.

Greenpeace Akdeniz Ofisi Enerji Kampanyasi sorumlusu Melda Keskin yaptığı açıklamada, Türkiye’nin yenilenebilir enerji kullanımına dayalı bir politikaya ihtiyacı olduğunu belirterek "130 Megavat gücünde bir “mobil” fuel-oil santralinin AKSA Enerji firmasi tarafindan Finike’ye kurulup işletilmesi planları yöre halkının karşı çıkması sonucunda rafa kaldırılırken, AKSA Enerji ayni santrali şimdi de dünyaca ünlü Göcek Koyu yakınlarında kurmaya davet edildi. Dalaman her yıl 4-5 milyon turisti Turkiye’ye çeken benzersiz doğal güzellikte bir bölgedir" dedi.

Keskin, Enerji Bakanligi ve TEAŞ’i yanlış politikalar sonucu enerji krizi yaratmakla suçlayarak "Daha sonra da bunu çevresel ve kamu denetiminden muaf yüzer- gezer santrallar kurma bahanesi olarak kullanıyorlar" dedi.

Bu tip santrallerin gelişmiş ülkelerde reddedildiğini, üçüncü dünya ülkelerinde kullanıldığı için 'sömürge tipi' olarak adlandırıldıklarına dikkat çeken Keskin, yüzer-gezer santrallerin sağlık ve çevre etkileri konusunda ise şunları söyledi:

"Yüzer gezer santrallar kirletici ve ithal fosil yakıtlarla çalıştırıldığından, hava kirliliği ve solunum yolu hastalıklarına neden oluyor. Yalnız doğaya salınan zehirli maddelerle değil, santrallara fuel-oil taşınması ve yüklenmesi sırasında denize petrol dökülmesi sonucunda da özellikle balık yumurtlama alanlarını olumsuz etkiliyor." (Hürriyetim)
Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False