GeriGündem Gölcük belgeleri davasına erteleme
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gölcük belgeleri davasına erteleme

Gölcük Donanma Komutanlığı İstihbarat Şube’de yapılan aramalarda ele geçirildiği ve Poyrazköy davasının devamı niteliğinde olduğu belirtilen belgelerle ilgili ilk davanın ilk duruşması görüldü. Dava ’Reddi Hakim Talebi" nedeniyle ertelendi.

Duruşmada Koramiral Kadir Sağdıç ve avukatı Murat Ergül’ün ardından diğer sanık avukatları söz aldı. Sanık Binbaşı Mehmet Cem Çağlar’ın avukatı Ali Fahir Kayacan, Gölcük Donanama Komutanlığı’nda yer döşemesinin altında bulunan poşetlerin ilk kez yer altına koyulmadığını, yer darlığı nedeniyle poşetlerin oraya koyulmasının yeni bir olay olmadığını belirtti.

Gölcük Donanma Komutalığı’nda arama yapan savcı Fikret Seçen’ in aramaya gelmeden 3 saat önce Donanma Komutanlığı Kurmay Başkanlığı’nı arayarak geleceğini bildirdiğini söyleyerek, "Eğer poşetlerin içinde ne olduklarını bilseydiler, mantık kuralları gereği başka yere nakledilmesini sağlarlardı" dedi.

"CEBİR VE ŞİDDET YOK"

Albay Hüseyin Hançer’ in müdafii avukat İhsan Nuri Tezel ise, iddianamede hiçbir sanık hakkında cebir ve şiddet kullandığına dair bir olguya rastlanamadığına dikkat çekerek, "müvekkilim hakkındaki tek delil bir emir kağıdının altında isminin yazmasıdır. Sadece bundan 2 kez müebbet istemiyle yargılanması ne kadar hukuki ne kadar vicdanidir" diye konuştu

MAHKEME ARA KARARLARINI AÇIKLADI

Duruşmada sanık ve avukatlarının taleplerinin alınmasının ardından mahkeme duruşmaya ara verdi. Aranın ardından kararları açıklayan mahkeme, avukatların heyetin reddedilmesine gerekçe olarak iddianamenin kabul edilmesini, sanıklar lehine delillerin toplanmamasını ve mahkemenin de bunu değerlendirmemesini gösterdiğini hatırlattı. İddianameyle ilgili düzenlemelerin CMK’da bulunduğunu belirten mahkeme başkanı, iddianamenin reddedilmesinin beraat, kabul edilmesinin de sanıkların mahkumiyeti anlamına gelmediğini kaydetti.

REDDİ HAKİM TALEBİ 13. AĞIR CEZA’YA GÖNDERİLDİ

Başkan Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu, heyetin reddedilmesi talebinin üyelerin talep konusunda görüşleri de eklenerek dosyanın bir üst mahkeme olan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verildiğini söyledi. Davanın 26 Ağustos’ta yapılması kararlaştırılan ikinci oturumu ise heyetin reddedilmesi talebi nedeniyle iptal edilmesine karar veren mahkeme, tutuklu sanıklar Erdinç Yıldız, Behçet Altıntaş, Kemalettin Yakar, Mehmet Cem Çağlar ve Hüseyin Hançer’in tahliye taleplerini reddetti.

 

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False