GeriGündem Göğüs Hastalıkları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Göğüs Hastalıkları

Solunum sorunu olan hastaların, hastanelerin enfeksiyon bölümlerine başvurduklarını belirten uzmanlar, bunun zatüre gibi önemli rahatsızlıkların tanı ve tedavisini geçiktirdiğini söylüyor.

Akciğer dokusunun iltihabi bir durumu olan zatüre hastalarında solunum sorununun ortaya çıkabileceği bildiriliyor. Zatüre hastalarının hastanelerin enfeksiyon hastalıkları bölümüne yönlendirilmesine tepki gösteren uzmanlar, hastaların göğüs hastalıkları bölümlerine tedavi edilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Solunum hastalıkları arasında yer alan zatüre, akciğer dokusunun iltihabi bir durumu olarak tanımlanıyor. Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) verilerine göre, zatüre hastalığı (pnömoni) başlıca nedenlere göre ölümler sıralamasında 6. sırada yer alıyor. Verilere göre, zatüreden ölümler her geçen yıl azalıyor. 1989'da 4 bin 680 kişi zatüre sonucu yaşamını yitirirken 1996'da rakam 2 bin 496’ya düştü.

Çocukta hızlı gelişiyor

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği Genel Sekreteri ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı’nda görevli Prof. Dr. Mustafa Yaman, zatürenin akciğer dokusunda iltihaplanmadan kaynaklandığını bildirdi. Yaman, ağır seyreden gribin komplikasyonlarından biri olan zatürenin en sık karşılaşılaşılan sorunlardan biri olduğuna dikkat çekti. Son günlerde zatüre olaylarının artığını belirten Yaman, zatüre hastalarının mutlaka göğüs hastalıkları hekimleri tarafından kontrol edilmesi gerektiğine dikkat çekti. Yaman, ancak enfeksiyon hastalıkları hekimleri tarafından hastaların yönlendirildiğini belirterek 'Bu göğüs hastalıkları uzmanlarının branşıdır. Zatüreli hastaların bir bölümünde solunum problemi ortaya çıkacağı için göğüs hastalıkları kliniklerinde tedavi edilmeleri gerekiyor' diye konuştu. Yaman, Türkiye’de çok geniş bir bağışıklık sistemi bozukluğu olduğunu belirterek bu nedenle erken çocukluk çağında hastalığın ortaya çıkması ile hastaların kaybedildiğini bildirdi. Solunum hastalıkları için en uygun mevsimin kış ayları olduğunu bildiren Yaman, 'Soğuk hava vücut direncini düşürüyor. Kapalı mekanlarda yaşamak da öksürük, akrısık ile bulaşan solunum hastalıklarını arttırıyor' dedi. (ANKA)

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False