GeriGündem 'Göç raporu'ndan yargılanıyorlar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Göç raporu'ndan yargılanıyorlar

Göç Edenler Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği (Göç-Der) Başkanı Şefika Gürbüz ile Sosyolog Mehmet Barut'un, ''halkı ırk ve bölge farklılığı gözeterek kin ve düşmanlığa açıkça tahrik etmek'' suçundan 1 ile 3'er yıl arasında hapis cezası istemiyle yargılanmalarına başlandı.

İstanbul 4 No'lu DGM'deki duruşmaya, tutuksuz sanıklardan Şefika Gürbüz katıldı. Mersin Üniversitesi Öğretim Üyesi olan diğer sanık  Mehmet Barut ise duruşmaya gelmedi.

Kimlik tespitinin ardından ifadesine başvurulan Gürbüz, göç olgusuna ilişkin yaptıkları araştırmayı, Sosyolog Mehmet Barut'a raporlaştırdıktan sonra kamuoyuna açıkladıklarını bildirdi.

Raporda yer alan röportajları ise göç eden ailelerle görüşerek hazırladıklarını anlatan Gürbüz, ''Amacımız, 1990 yılında başlayan ve 15 yıl süren çatışmalı dönemde 3 bin 428 köyde yaşayan ve göçe zorlanan insanların İstanbul'a gelmelerini, burada yaşadıklarını anlatmaktır. Suçlamayı kabul etmiyorum'' dedi.

Sanık Mehmet Barut'un, Mersin Ağır Ceza Mahkemesi tarafından alınan talimat ifadesinin dosyaya konulduğunu belirten mahkeme heyeti,diğer eksikliklerin giderilmesi amacıyla duruşmayı erteledi.

İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, 17 Nisan 2002 tarihinde Fatih'teki Göç-Der merkezinde bir toplantı düzenleyen Şefika Gürbüz'ün, 228 sayfadan oluşan ''1999-2001 zorunlu göç araştırma raporu''nu okuduğu ve kamuoyuna duyurduğu belirtiliyor.

Raporda, ''Kürtçe konuşan kişilerin; şiddet uygulanarak, işkence edilerek, evleri ve hayvanları yakılarak tehditle bölgeden göçe zorlandıklarının'' öne sürüldüğü anlatılan iddianamede, her 2 sanığın da TCK'nın 312. maddesi uyarınca ''halkı ırk ve bölge farklılığı gözeterek kin ve düşmanlığa açıkça tahrik etmek'' suçundan 1 ile 3'er yıl arasında hapis cezasına çarptırılmaları isteniyor.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False