Gezi'ye verdiği kalbine yenildi

Güncelleme Tarihi:

Geziye verdiği kalbine yenildi
Oluşturulma Tarihi: Haziran 30, 2015 01:18

2 yıl önce Gezi eylemleri sırasında göstericilerin sığındığı Dolmabahçe Camisi’nde yaralılara yardım eden Doktor Kaan Özdedeli, 40 yaşında kalp krizinden hayata veda etti. Özdedeli, renkli ve sanatkâr kişiliğiyle tanınıyordu.

Haberin Devamı

GEZİ eylemleri sırasında İstanbul Beşiktaş’taki Dolmabahçe Camisi’ndeki yaralılara yardım eden doktorlardan Yrd. Doç. Dr. Kaan Özdedeli (40), cumartesi gecesi kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Dr. Kaan Özdedeli’nin cenazesi, pazar günü İzmir Narlıdere Şehitlik Camisi’nde öğlen kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi. Renkli ve entelektüel kişiliğiyle tanınan Dr. Özdedeli’nin ardından arkadaşları ve onu tanıyanlar sosyal medya üzerinden üzüntülerini dile getirdi.

‘BİZİM ÇOCUKLARIN YANINDA’

Twitter’dan Kaan Özdereli için “Paranın değil, halkın doktoru”, “Gezi’nin can doktoru #KaanÖzdedeli bizim çocukların yanına gitmiş... Kalbimizde çok güzel ve tarifsiz bir izin var. Güle güle doktor”, “Tanımadan çok sevdik gezi doktorunu, kalbi dayanmadı bu dünyaya.. Mesleğin onuru, ışıklar içinde uyu” mesajları paylaşıldı.

İzmir Bornova Anadolu Lisesi ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Özdedeli, Trakya Üniversitesi Üroloji Anabilim Dalı’nda öğretim görevlisiydi. Prof. Dr. Emin Özdedeli’nin de oğluydu. Bornova Anadolu Lisesi’nden bir dönem arkadaşı, Özdedeli’nin ardından şunları söyledi: “O dönemde çok aktif olarak camide bulunan doktorlardan biriydi. Entelektüeldi. Müzikle iç içeydi. Güler yüzlüydü. Ekşi Sözlük’te onunla ilgili ilginç tanımlardan biri de shakuhachi, bansuri ve ney’i makamlı, notalı çalan tek isim olmasıyla ilgilidir.”

Geziye verdiği kalbine yenildi

Haberin Devamı

100 kilosunun 65’i kalbidir

DR. Özdedeli için ekşisözlük’te daha önce paylaşılan bazı yorumlar:
“Gitar ve flüt çalar, ince ruhlu, Godfather hayranı, kızıl saçlarıyla kızlarımızın baygın olduğu sürekli ‘cool man’ modundaki iyi bir ürolojik cerrahtır.”
“Bir ‘ürologdan’, bir ‘ruhani kişilikten’, bir ‘arkadaştan’ fazlasıdır Kaan.”

SANATKÂR DOKTOR

“Beş dakika içerisinde prostat rezeksiyonundan ‘rebab’ın musikideki yerine, Charlie Parker’dan etkilenen yeniyetme bebopçulardan Ginger Baker’ın aksak ritmine akan muhabbeti ve hemen hepsinin Bill Evans’ın ‘Alone’ adlı -şahane ötesi şahane- albümüyle sonlanan gecelerde hassstası olduğumuz adamdır. İyi hekim, iyi cerrah, iyi ‘abi’dir Kaan; 100 küsur kilosunun 65’i kalbidir. Gel gelelim hekimliğiyle değil de ince ruhu, sevimli sakallarıyla bilinmek bu işin fıtratında var. Unutmadan, Türkiye’de kültürlerarası ‘confluence’ (birleşme) olarak da tanımlayabileceğimiz shakuhachi, bansuri ve ney’i makamlı, notalı, ‘farkında’ çalabilen belki de tek sanatkârdır.”

Haberin Devamı

Dr. Özdedeli, 2013’teki Gezi eylemlerinde Dolmabahçe’deki Bezmialem Valide Sultan Camisi’nde yaralılar için gösterdiği çabayla hatırlanıyordu.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!