Gezi'den meslekten atılan öğretmen beraat etti

Güncelleme Tarihi:

Geziden meslekten atılan öğretmen beraat etti
Oluşturulma Tarihi: Mart 03, 2015 12:50

ADANA'da Haziran 2013'teki Gezi Parkı eylemlerine katıldığı gerekçesiyle meslekten atılan 17 yıllık sınıf öğretmeni 41 yaşındaki Eser Çapar, 'terör örgütü üyeliği' suçlamasıyla yargılandığı davada beraat etti. Çapar'ın, meslekten atılma kararına karşı 'yürütmenin durdurulması ve iptali' istemiyle İdare Mahkemesi'ne yaptığı başvuruyla ilgili ise henüz karar verilmedi.

Haberin Devamı

Merkez Yüreğir İlçesi'nin Ulubatlı Hasan Mahallesi'ndeki Güney Sanayi Çalışanları İlkokulu'nda görevli öğretmen Eser Çapar, 1- 16 Haziran 2013 tarihlerinde Adana'da düzenlenen Gezi Parkı eylemlerine katıldı. Eylemleri yönettikleri ileri sürülen Eser Çapar ile KESK üyesi Serkan Nar, Ahmet Ekinci ve Uğur Can Büyüknisan hakkında, 'Terör örgütü Türkiye Komünist Partisi/Kıvılcım (TKP/K) üyesi oldukları, izinsiz eylem düzenledikleri ve polise direndikleri' iddiasıyla Adana 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

Tutuksuz olarak dava sürerken Eser Çapar ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) idari soruşturma başlattı. Soruşturmanın ardından MEB Yüksek Disiplin Kurulu, Eser Çapar'a 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında, 'Devlet memurluğundan çıkarma' cezası verdi. Meslekten ihraç kararı Eser Çapar'a geçen 5 Ocak'ta tebliğ edildi. Kararın ardından Eser Çapar, bu yıl 1'inci sınıfı okuttuğu öğrencilerine ve velilerine veda etti.

4 BERAAT

Haberin Devamı

Bugün 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde karar duruşmasına çıkan Eser Çapar, Serkan Nar, Ahmet Ekinci ve Uğur Can Büyüknisan, terör örgütü üyeliği suçlamasından beraat etti. Sanıkları 'Kanuna aykırı eylem ve yürüyüş' ile 'görevli memura direnme' suçlarından ise 6 ay ile 3 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptıran mahkeme heyeti, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

EĞİTİM-SEN'DEN DESTEK YÜRÜYÜŞÜ

Duruşma öncesi Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca ve Eser Çapar'ın da aralarında bulunduğu öğretmenler, sendika binasından davanın görüleceği Adana Adliyesi'ne yürüdü. Eser Çapar'a destek sloganlarının atıldığı yürüyüşte polis geniş güvenlik önlemi aldı. Adliye önünde grup adına açıklama yapan Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, "Aslında eyleme katılan kişilere soruşturma ve dava açılması yerine eylemlerde dile getirilen taleplere kulak verilmeliydi. Yargılanan arkadaşlarımızın yanındayız" diye konuştu. Eser Çapar'ın, meslekten atılma kararına karşı 'yürütmenin durdurulması ve iptali' istemiyle Adana İdare Mahkemesi'ne yaptığı başvuru ise henüz karara bağlanmadı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!