General Motors, Opel için 4 yılda 9 milyar Euro harcama yapacak

General Motors, Opel için 4 yılda 9 milyar Euro harcama yapacak

Açıklamada, 9 milyar Euro’nun 6.5 milyar Euro’sunun yeni model yatırımından oluşacağı kaydedildi. Opel’in bu plan çerçevesinde 2012 yılına kadar 20 yeni modeli piyasaya sunması bekleniyor. Bu modellerin dışında Opel’in özellikle elektrikli araçlar konusunda büyüyeceği ve bu alanda en yüksek pazar payını hedeflediği belirtiliyor. Bu hedef içinde Almanya’da kısa sürede elektrikli araç pazarında yüzde 10’luk pay almak bulunuyor.

İlk model Insignia

GM’in, Opel atağında ilk yeni model Ekim ayında düzenlenecek Paris otomobil fuarında sergilenecek Insignia olacak. Vectra’nın yerini alacak Insignia’dan sonra yeni Astra vitrine çıkacak. Opel yetkilileri bu iki modelin ardından sürgülü arka kapıları olan yeni Meriva’nın üretimine geçileceğini belirtiyorlar.

2012 yılına kadar piyasaya sunulacak toplam 20 modelin 17’si binek araçlardan oluşurken, yanlızca 3 tanesi hafif ticari araç olacak. Opel’in Russelheim fabrikası mühendislerinin General Motors’un elektrikli modeli Volt projesinde çalıştıkları ve bu sayede E-Flex sistemini de seri üretime hazır hale getirdikleri kaydediliyor.

Diğer taraftan Opel’in Rüsselsheim fabrikasına 900 milyon Euro yatırım yapacağı ve yeni jenerasyon üst sınıfı otomobillerin bu fabrikada üretileceği kaydediliyor. Bu modellerden ilki Insignia olacak. Opel’in ayrıca diğer fabrikaları içinde yatırım yapacağı belirtiliyor.

Petrol fiyatları ABD’yi küçük otoya yönlendirdi

AMERİKA’da Nisan ayında ilk kez satılan 5 otomobilden 1’i küçük ve kompakt sınıfta yer alan araçlardan oluştu. 10 yıl önce satılan 8 araçtan 7’si SUV, 1’i küçük araçken petrol fiyatlarının artmasına bağlı olarak küçük araç satışlarında patlama yaşanıyor. Küçük ve kompakt araç satışlarında Japon Toyota ve Honda önde gediyor. SUV ve pick-up talebinin küçük araçlara kayması sonucunda ise son yıllarda GM, Ford ve Chrysler gibi Amerikan oto devleri büyük kayıplar yaşıyor.
Haberle ilgili daha fazlası: