Genelkurmay Başkanı Akar: Teröristlere ağır zayiat verdirilmiştir

Genelkurmay Başkanı Akar: Teröristlere ağır zayiat verdirilmiştir

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, "Hem Irak'ın kuzeyinde hem yurt içindeki faaliyetlerde çok ciddi oranda silah ve mühimmat depoları, barınma alanları, sığınaklar imha edilerek kullanılamaz hale getirilmiş ve teröristlere ağır zayiat verdirilmiştir, verdirilmeye de devam edilmektedir. Bu mücadelede sonuna kadar gidilecektir. Tek pilottan, tek erden en üst düzeydeki komutana kadar bütün arkadaşlarımız sivillere zarar vermeme konusunda çok büyük dikkat, çok büyük hassasiyet göstermektedir" dedi.

Haberin Devamı

Akar, "Ateş Serbest 2015" tatbikatının başarıyla tamamlanmasının ardından faaliyete katılan TSK personeline seslendi.

"Türk Silahlı Kuvvetleri, yasal mevzuat çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve yüce Türk milletine yönelik her türlü terör örgütü ile mücadele etme azim ve kararlılığını sürdürmektedir" ifadesini kullanan Orgeneral Akar, terörle mücadelenin Türk Silahı Kuvvetlerinin kahraman mensuplarınca başarılı bir şekilde devam ettirildiğini belirtti.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, "Hem Irak'ın kuzeyinde hem yurt içindeki faaliyetlerde çok ciddi oranda silah ve mühimmat depoları, barınma alanları, sığınakları imha edilerek kullanılamaz hale getirilmiş ve teröristlere ağır zayiat verdirilmiştir, verdirilmeye de devam edilmektedir. Bu mücadelede sonuna kadar gidilecektir. Ülkemizin birliği, bütünlüğü, güvenliği tam olarak sağlanacak ve herkes rahat ve huzur içinde, bir bütün halinde hayatını sürdürecek" diye konuştu.

"Onların kanları yerde kalmadı, kalmayacak"

Hudut güvenliği çalışmalarının da büyük kahramanlık hikayeleri çerçevesinde başarıyla devam ettiğini vurgulayan Orgeneral Akar, terörle mücadele faaliyetleri sırasında şehit ve gazi olanların bulunduğunu anımsattı. Kahraman şehitleri rahmet ve minnetle yad eden Orgeneral Akar, bu mücadelede yaralanan kahraman gazilere de acil şifa dileklerini iletti.

"Onların kanları yerde kalmadı, kalmayacak" ifadesini kullanan Orgeneral Akar, özellikle 23 Temmuz tarihinden itibaren düzenlenen kara ve hava operasyonlarında terör örgütüne aslında çok daha fazla zarar verilebileceğini ancak bazı konularda kendilerini kısıtladıklarını belirtti.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, şöyle devam etti:
"O da nedir? Kahraman silah arkadaşlarımızın can güvenliğinin korunması ve sivil hedeflere, vatandaşlarımıza zarar vermeme konusundaki özen ve hassasiyettir. Bu insani duygular nedeniyle, hukuki zeminde kalmak arzusu ve düşüncesiyle insana, insan canına verilen değer nedeniyle operasyonlar esnasında büyük bir dikkat, özen ve hassasiyet gösterilmektedir. Bütün arkadaşlarımız, tek pilottan, tek erden, en üst düzeydeki komutana kadar bütün arkadaşlarımız sivillere zarar vermeme konusunda çok büyük dikkat, çok büyük hassasiyet göstermektedir."

Kara Kuvvetleri Komutanlığının "Ateş Serbest-2015" tatbikatının Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve komuta kademesinin katıldığı Seçkin Gözlemci Günü", Polatlı'nın Acıkır mevkisindeki General Nahit Şenoğul Atış ve Tatbikat Alanı'nda dün yapılmıştı.


PKK'DAN YÜKSEKOVA'DA HAVALİMANINA SİLAHLI SALDIRI

Haberin Devamı

Bu arada Hakkari Yüksekova'da terör örgütü PKK, güvenlik gerekçesiyle bir süredir hizmet verilemeyen havalimanına saldırdı.

Selahaddin Eyyubi Havalimanı terminal binasına teröristler uzun namlulu silahlarla saldırı gerçekleştirdi.

Havalimanının güvenliğini sağlayan polis ekiplerinin karşılık vermesiyle terör örgütü mensupları kaçtı.

Olayda can kaybı ve yaralanan olmazken, terminal binasında hasar meydana geldi.

Güvenlik güçleri, kaçan saldırganların yakalanması için bölgede operasyon başlattı.

102 MİLYON LİRALIK YATIRIM

Haberin Devamı

Bölgeye yapılan en büyük yatırımlardan biri olan Selahaddin Eyyubi Havalimanı, terör örgütü PKK'nın işçileri kaçırıp araçları ateşe vererek engelleme çabalarına rağmen 102 milyon lira harcanarak 5 yılda tamamlanmıştı.

26 Mayıs'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun hizmete açtığı havalimanından 2 ay gibi kısa sürede 22 bin yolcu yararlanmıştı.

Havalimanında uçak seferleri artan terör saldırıları nedeniyle ağustos ayından bu yana yapılamıyor.

TUNCELİ'DE TERÖR OPERASYONU -

Haberin Devamı

Tunceli'de, bölücü terör örgütü PKK'ya yönelik hava destekli operasyon devam ediyor.

Tunceli Valiliğinin dün sabah 07.00'den itibaren ulaşıma kapatıldığını duyurduğu Tunceli-Pülümür karayolu çevresindeki bazı noktalar, başlatılan hava destekli operasyonda insansız hava araçlarından alınan görüntüler doğrultusunda Kobra tipi helikopterlerle atış altına alındı.

Karadan ve havadan çok sayıda jandarma özel harekat timinin sevk edildiği bölgeden zaman zaman patlama ve silah sesleri geldiği öğrenildi.

Genelkurmay Başkanlığı, Tunceli'de süren operasyon kapsamında terör örgütünce kullanılan sığınakta 3 teröristin cesedinin bulunduğu, çok sayıda yaşam malzemesi ve muhtelif örgütsel doküman ele geçirildiği bildirmişti. / A.A