GeriGündem Gençlere göre intiharların nedeni cinsel eğitim eksikliği
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gençlere göre intiharların nedeni cinsel eğitim eksikliği

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde "Gençten Gence Sosyal Gelişim Projesi" kapsamında hazırlanan raporda, gençlerin, genç kız intiharlarını cinsel eğitim konusundaki eksikliklere dayandırdıkları belirtildi.

İsviçre Hükümeti'nin katkılarıyla GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve HABİTAT Gündem 21 Gençlik Derneği'nce Diyarbakır ve Mardin'de ortaklaşa hayata geçirilecek "Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Gençten Gence Sosyal Gelişim Projesi" kapsamında daha önceden düzenlenen toplantılar rapor haline dönüştürüldü.

HABİTAT ve Gündem 21 Gençlik Derneği tarafından hazırlanan ve projeler geliştirilmesi amacıyla UNDP ve GAP İdaresi Başkanlığı'na gönderilen raporda, gençlerin bölgede yaşanan sorunlarla ilgili görüşleri de yer alıyor.

Gençlerin özellikle cinsel eğitim konusunda eksikliklerinin bulunduğu anlatılan raporda, genç kızların vücudunu tanımaması ve cinselliğe ilişkin hiçbir bilgisinin olmamasının, ciddi birtakım sorunları da beraberinde getirdiği belirtiliyor. Raporda; gençlerin, bölgede genç kızlar arasındaki intiharların, cinsel bilgi eksikliğinden kaynaklandığını düşündükleri de kaydedildi.

Cinsellik eğitimi

Raporda, gençlerin her eğitim düzeyinde üreme sağlığı ve cinsel sağlık konusunda eğitim verilmesini istedikleri kaydedilerek, anne ve babaların cinsel konularda eğitilmesini önerdikleri ifade edildi.

Genç kız ve erkeklere yönelik eğitimde toplumsal cinsiyet eşitliğinin, özellikle bölgeye indirgendiğinde "sen kadınsın, bunu yapmamalısın" düşüncesinin de bir an önce aşılmasının arzulandığı vurgulandı.

Batı doğuya önyargılı

Bölgede, aile içi iletişimin yetersiz olduğu, gençlerin kendini ifade etme ve özgüven sorununun var olduğu da belirtilen raporda, ayrıca medyanın ve Türkiye'nin batısının bölgeye önyargılı bakışından dolayı gençlerin içine kapandıkları, bu durumdan olumsuz etkilendikleri ve kendilerini ifade etmede yetersiz kaldıkları anlatıldı.

Raporda, dini ve geleneksel tabuların gençleri olumsuz etkilediği, geleneksel tabulardan dolayı genç kızların okutulmadığı da dile getirildi.

Genç kızlara ve kadınlara yönelik eğitim programlarının geliştirilmesinin istendiği, eğitim yetersizliğinin bölgede ilk sorun olarak görüldüğü belirtilen raporda, bugüne kadar yürütülen projelerin kağıt üzerinde kaldığı ve bölge insanının ihtiyacına çözüm getirilmediği, bunun da tıkanıklara neden olduğu anlatıldı.

Raporda, Güneydoğu'da meydana gelen suçun yüzde 44'ünün, 15-24 yaş arası gençler tarafından işlendiği, bu oranın Türkiye genelinde yüzde 36 olduğu hatırlatılarak, gençlerin beklentileri ve çözüm önerileri hakkında şunlar istendi:

"Bölgenin ekonomik yönden geliştirilmesi, iş edindirici bilgi ve beceri kurslarının açılması, ulusal ve uluslararası kuruluşlardan destek sağlanması, genç girişimcilerin yetiştirilmesi, yöre gençliğine yönelik batıdaki imajı silecek projelerin geliştirilmesi ve bölgeler arasındaki farkın kaldırılması."

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False