Genç iletişimcilerin gurur günü

Aydın Doğan Vakfı'nın nitelikli medya çalışanı ve yöneticisi yetişmesine katkı sağlamak amacıyla iletişim fakülteleri arasında düzenlediği Aydın Doğan Vakfı 15'inci Genç iletişimciler Yarışması'nda dereceye girenler, Yeditepe Üniversitesi'nde düzenlenen törenle ödüllerini aldılar.

Yeditepe Üniversitesi İnan Kıraç Konferans Salonu'nda önceki akşam düzenlenen ödül töreninde konuşan Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Orhan Birgit, iletişim fakültelerinin ders programlarını kuramsal olmaktan çıkartarak, öğrencilerin yeteneklerini ortaya koymaları için oluşturulan Aydın Doğan Genç İletişimciler Yarışması'nın her yıl daha da artan bir ilgi odağı haline geldiğini söyledi. Genç İletişimciler yarışmalarının artık oturan, kurumsallaşan ve acımasız bir rekabeti kamçılayan yönleri ile iletişim fakültelerinin vazgeçilmez programları arasına girdiğini de belirten Birgit, şöyle dedi:

‘‘Bu yarışmalarda becerilerini kanıtlayan genç arkadaşlarımızı değerlendiren seçici kurullarda görev yapan meslektaşlarımızdan, beğenilerini kazanan öğrencilerin kendileriyle çalışma olanağı sağlamak için yardımcı olmalarını istemeliyiz. Hiç tahmin etmediğim bir yerde yanıma gelen ve kendisinin bu yarışmalarda değerlendirildiğini anımsatan nice genç, ellerindeki sertifikaların sadece ülkemizde değil yabancı ülkelerde de birer referans kabul edildiğini söyleyerek, kendilerine verilen desteğin boşa gitmediğini anlatıyorlar.’’

Birinci olan öğrenciler 500 milyon lira para ve ödüllerini simgeleyen heykelcikler aldılar. İkinci olan öğrencilere Ray Sigorta'dan sağlık sigortası, üçüncü gelenlere de e-kolay internet şirketinden 1 yıllık kullanım hizmeti ödülleri verildi.

YAZILI DAL

Yazılı daldaki yapıtlar Tufan Türenç başkanlığında Ali Acar, Hakan Çelik, Yalçın Çınar, Fikret Ercan, Emre İskeçeli, Emre Oral, Sedat Şahmay ve Doğan Satmış'tan oluşan Seçici Kurulu'nca incelendi.

EN İYİ HABER

Yarışmada, en iyi haber dalında birincilik ödülüne, Selçuk Üniversitesi öğrencilerinden Öznur Yüksek ‘‘Tarih Hamurlaşıyor’’ adlı çalışmasıyla, ikincilik ödülüne Ankara Üniversitesi öğrencilerinden Yeta Bütüç ve Ahmet Görmez ‘‘İşçi ve İşkur Çaresiz, Meclis Tepkisiz’’ adlı çalışmalarıyla, üçüncülük ödülüne Akdeniz Üniversitesi öğrencisi Handan Sema Ceylan ‘‘Artık Benden Hiç Bir Şey Saklayamayacaklar’’ adlı çalışmasıyla değer görüldü. Dereceye girenlere ödüllerini Kanal D İcra Kurulu Başkanı Arzuhan Yalçındağ verdi.

EN İYİ RÖPORTAJ

En iyi röportaj dalında birinciliği Doğu Akdeniz Üniversitesi'nden Hanife Erişen ‘‘Barış İçin Haber Tohumu, Bir Barış Masalı’’ çalışmasıyla kazandı. İkinciliği Yeditepe Üniversitesi'nden Lena Kaçi, üçüncülüğü ise İstanbul Üniversitesi'nden Gönül Karakuş aldı. Ödülleri İstanbul Valisi Muammer Güler verdi.

ARAŞTIRMA-İNCELEME

En iyi araştırma-inceleme dalında birinciliği Akdeniz Üniversitesi'nden Handan Polat ‘‘1 Günde 1 Asır’’ çalışmasıyla aldı. İkinciliğe Galatasaray Üniversitesi'nden Işılay Yanbaş ve Yeditepe Üniversitesi'nden Emre Öztürk, üçüncülüğe Kocaeli Üniversitesi'nden Ayşe Aktaş layık görüldüler. Dereceye girenlere ödüllerini Kanal D İcra Kurulu Başkanı Arzuhan Yalçındağ verdi.

EN İYİ FOTOĞRAF

En iyi fotoğraf dalında birinciliği Ege Üniversitesi'nden Ümit Yaldız, ikinciliği İstanbul Üniversitesi'nden Rabia Amasya, üçüncülüğü de Gazi Üniversitesi'nden Yakup Gökçe kazandı.

MAGAZİN HABERCİLİĞİ

En iyi magazin haberciliği dalında, Gazi Üniversitesi'nden Fatih Atlas ‘‘Banker Cilo Atlantis'te’’ çalışmasıyla birinci oldu. Anadolu Üniversitesi'nden Barış Karadeniz ikinci, Selçuk Üniversitesi'nden Emre Koçak üçüncü oldu.

EN İYİ SAYFA DÜZENİ

En iyi sayfa düzenlemesi dalında birincilik ödülünü Selçuk Üniversitesi'nden Meltem Sarıkaya, ikincilik ödülünü İstanbul Üniversitesi'nden Bayram Yeraltı, üçüncülük ödülünü de Lefke Avrupa Üniversitesi'nden Ali Rıza Uysal aldı.

Yazılı dalda en iyi fotoğraf, en iyi magazin haberciliği ve en iyi sayfa düzenlemesi alanlarında ilk 3'e girenler ödüllerini, Hürriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı'dan aldı.

GÖRSEL DAL

EN İYİ TV HABERİ

Görsel dalda en iyi televizyon haberi birincilik ödülünü Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi öğrencileri Elvira Budayçieva ve Venera Mamitova ‘‘Bizim Lale’’ adlı çalışmalarıyla aldı. İkincilik ödüllerini İstanbul Üniversitesi'nden Oytun Karaoğlu ve Gözde Tümel ‘‘Hababam Sınıfı Markalaşıyor’’, Anadolu Üniversitesi öğrencileri Osman Arslan, Hüseyin Bilir, Filiz Eryiğit, Sezai Erken, Hatice Saka, Lütfiye Nurdil Özmen ''Tellaklar'' adlı çalışmalarıyla aldı. Üçüncülük ödülünü ise Anadolu Üniversitesi'nden Oktay Dönmez, Ali Murat Kök, Neslihan Onat, Emine Varna ve Oğuz Gökçe ‘‘Kadroya Yolculuk’’ adlı çalışmalarıyla kazandı.

EN İYİ TV PROGRAMI

Birincilik Ödülüne Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Sinema-TV Bölümü öğrnecilerinden Murat Bülbül, Hilal Yıldız, Cüneyt Karaahmetoğlu, Feyza Ay, ‘‘Bulanık’’ adlı çalışmalarıyla layık görüldü. İkincilik ödülünü Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi'nden Elvira Budayçieva ve Canara Akmatbekova ‘‘Asılzat’’ adlı çalışmalarıyla, üçüncülük ödülünü de Anadolu Üniversitesi'nden Hüseyin Bilir ‘‘Rüzgarla Dans’’ ve aynı üniversiteden Hüseyin Karaman ‘‘Aynada Kendini Görmek’’ adlı çalışmasıyla kazandı. Ödülleri İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu verdi.

BELGESEL PROGRAMI

Birincilik ödülüne Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-TV Sinema Bölümü öğrencilerinden Hamit Uğur Akça, ‘‘Gölgemi Geri Ver’’ adlı çalışmasıyla layık görüldü. İkincilik ödülünü Anadolu Üniversitesi'nden Hakan Yılmaz ‘‘İki Demir Çubuk’’ çalışmasıyla, üçüncülük ödülünü Yeditepe Üniversitesi öğrencileri Onur Akçay, Cihad Başusta ve Berivan Yıldırım ‘‘Bir Usta’’ adlı çalışmalarıyla aldılar. Dereceye girenlere ödüllerini Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ülkü Bayındır verdi.

RADYO İLETİŞİM DALI

Bu dalda jüri Ender Uslu başkanlığında Yavuz Baydar ve Hakan Çelik'ten oluştu.

EN İYİ HABER PROGRAMI

Birincilik ödülü iki çalışma arasında pay edildi: Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğrencilerinden Ayşen Çatak, ‘‘Medya Savaşı mı, Savaşın Medyası mı?’’ adlı çalışmasıyla, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencilerinden Gülhan Eyceöz, ‘‘Savaşta Muhabir Olmak’’ adlı çalışmasıyla ödülü paylaştılar. İkincilik ödülüne Ankara Üniversitesi öğrencileri Yeta Bütüç ve Ahmet Görmez ‘‘Ölü Nokta’’ adlı çalışmayla, üçüncülük ödülüne de Yeditepe Üniversitesi öğrencileri Ceyhun Büyükbeşe ve Cihan Barış Yazkan ‘‘Arka Plan’’ adlı çalışmalarıyla layık görüldü. Bu alandaki ödülleri, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Kırgız Rektörü Prof. Dr. Karibek Moldobayev verdi.

DİĞER RADYO PROGRAMI TÜRLERİ

Birincilik ödülü iki çalışma arasında pay edildi. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema-Televizyon Bölümü öğrencilerinden Doğa Kılcıoğlu, ‘‘Bizimle Oynar mısın?’’ adlı çalışmasıyla, Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencilerinden Engin Yılmaz, ‘‘Televizyonda Şiddet’’ adlı çalışmasıyla birincilik ödülünü paylaştılar. İkincilik ödülü, Selçuk Üniversitesi'nden Serdar Durmaz'ın ‘‘Eski Günler’’, Ankara Üniversitesi'nden Kemal Cem Baykal'ın ‘‘Stanley Cubrick Mükemmelin Yaratıcısı’’ ve Ege Üniversitesi'nden Yavuz Küçükalkan'ın ‘‘Yalnızlık Düşleri’’ adlı çalışmaları arasında paylaştırıldı. Üçüncülük ödülü de Kocaeli Üniversitesi'nden Rasim Köktürk'ün ''Yıldızlara Bakmak'', Gazi Üniversitesi'nden Emel Tan'ın ‘‘Kaf Dağı'nın Ardı’’ ve Ankara Üniversitesi'nden Ümit Çilingiroğlu'nun ''Ertuğrul'un Kader Seferi'' adlı çalışmalarına verildi. Bu daldaki ödülleri Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Türk Rektörü Prof. Dr.Seyfullah Çevik verdi.

REKLAM DALI

Bu dalın ön seçiciler kurulu Demir Karpat Polat, Barış Akbaş, Gökçe Çaltepe ve Atakan Sevgi'den, seçiciler kurulu ise Faruk Kaptan başkanlığında Babür Çelebi, Viki Habif, Taner İçten, Metin Karaşahin, Cem Topçuoğlu ve Mehmet Ural 'dan oluştu.

REKLAM FİLMİ SENARYOSU

En iyi reklam filmi senaryosu dalında birincilik ödülüne Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencilerinden Demet Sert, Elif Akarsu, Nuri Ertu Tuğalan, Mustafa Sencer Kiremitçi, Seral Çelikbaş, ‘‘Bonuscard Relansman Kampanyası/Matruşka’’ adlı çalışmasıyla aldı.

En iyi basın reklamı alanında birincilik ödülüne, Anadolu Üniversitesi'nden Duygu Özmekik, ‘‘Advantage Platinium-Köpek’’ adlı çalışmasıyla layık görüldü.

En iyi radyo reklam metni alanında, Bahçeşehir Üniversitesi'nden Pınar Gerçek, Mehmet Ali Ekmekçi, Eda Akpınar, Sonay Arın ve Can Emre Felah ‘‘Alkol Tüketiminde Sorumluluk Platformu Kampanyası-Meyhane’’ çalışmasıyla birinci oldular. En iyi internet reklamı alanında ödüle değer çalışma bulunamazken, en iyi açıkhava reklamı alanında Anadolu Üniversitesi'nden Tuba Koyuncu ‘‘Yeni Ford Puma-Kanyon’’ çalışmasıyla birincilik ödülünü kazandı. Plaketleri Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Orhan Birgit verdi. En iyi reklam kampanyası büyük ödülüne layık çalışma bulunamadı.

HALKLA İLİŞKİLER DALI

Bu daldaki jüri Necla Zarakol başkanlığında Ceyda Aydede, Okşan Atilla Sanön ve Figen Toksü'den oluştu

KURUMSAL İLETİŞİM PLANI

En iyi kurumsal iletişim planı dalında birincilik ödülünü Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencilerinden Pınar Turgut, Selin Bayer ve Meral Şişman ‘‘Kadın Dayanışma Vakfı 'Kadın Kahvesi' projesi’’ adlı çalışmasıyla kazandı. Ödülü Doğan Medya Yayın Konseyi Üyesi Doğan Heper verdi.

ÖZGÜN KURUMSAL İLETİŞİM

En özgün kurumsal iletişim projesi dalında birincilik ödülünü Yeditepe Üniveritesi, İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Reklamcılık ve Tanıtım Bölümü öğrencierinden Deniz Has İpek, ‘‘Kayıp Kentler Mahzeni Anadolu’’ adlı çalışmasıyla kazandı. Ödülü Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Orhan Birgit verdi.

PAZARLAMA İLETİŞİM PLANI

En iyi pazarlama iletişim planı dalında birincilik ödülünü Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencilerinden Ayça Gürol ve Güzin Banu Günöge, ‘‘Herkes Burada Sen Neredesin?’’ adlı çalışmasıyla kazandı. Ödülü işadamı İnan Kıraç verdi.

TOPLUMSAL SORUMLULUK PROJESİ

En özgün/anlamlı toplumsal sorumluluk projesi dalında birincilik ödülünü Başkent Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla ilişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencilerinden Çağrı Keskin, ‘‘THY ile Cumhuriyet Çocukarı Engel tanımaz’’ adlı çalışmasıyla kazandı. Keskin, plaketini işadamı İnan Kıraç'tan aldı.

İNTERNET YAYINCILIĞI DALI

Seçiciler Kurulu Zihni Uğurbil başkanlığında Yurtsan Atakan, Gökhan Özçevik ve Sedat Özkan'dan oluştu.

EN İYİ İNTERNET YAYINI

Birincilik ödülüne Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Radyo TV ve Sinema Bölümü öğrencilerinden Ferduse Dilek İyigün, Şafak Akyol, Elif Karadenizli, Özge Çelikkol, Ayşe Özge Kendirci ve Alper Özlü, ‘‘www bizimi3.com’’ adlı çalışmalarıyla aldılar. Ödülü İstek Vakfı Başkanı Yeditepe Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Bedrettin Dalan verdi.

En iyi kişisel site dalında birincilik ödülünü Ankara Üniversitesi'nden Ayşe Özge Kendirci aldı. En iyi internet haberi dalında birincilik ödülüne değer çalışma bulunamadı.
Haberle ilgili daha fazlası: