GeriGündem Gelibolu Milli Parkı’nın logosu var
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gelibolu Milli Parkı’nın logosu var

Abone Olgoogle-news

Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nın tanıtımında etkinlik sağlamak için düzenlenen ‘Logo Yarışması’nda 416 eser arasından birinciliği Ayşen Tuğba Doruk’un eseri kazandı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Prof. Dr. Mustafa Kemal Yalınkılıç, tasarımın teknik özelliklerinin yanı sıra tarihi yarımadanın niteliklerini veren detayları da içermesinin jüri tarafından dikkate alındığını söyledi. Açıklamada şöyle denildi:

‘Logoda yer alan renklerin bayrak kırmızısı ve beyaz olması bayrağımıza çağrışım yapmaktadır. Asker figürü, 1. Dünya Savaşı’nda Çannakkale cephesinde Türk askerinin kıyafeti ile verilerek tarihi olaya gönderme yapılmaktadır. Boğazda kararlılıkla duran Türk askeri illüstrasyonu Çanakkale’nin geçilmediğini ve geçilemeyeceğini vurgulamaktadır. Gelibolu Yarımadası aynı zamanda askerin arkasına açılan bir melek kanadı gibi yerleştirilerek şehitlerimizin ruhaniyetine gönderme yapılmaktadır.’

Yarışmada ikincilik ödülünü Murat Bektaş, üçüncülüğü ise Barış Atiker kazandı.

Çağdaş uygulamalar

Çevre ve Orman Bakanlığı’nın 23 Aralık 2003’te başlattığı ‘Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Uzun Devreli Gelişme Planı’ (UDGP) ile tarihi yarımada gereken özene kavuştu. ODTÜ Planlama Bürosu tarafından hazırlanan plan uyarınca ‘Çanakkale şehitleri veri tabanı’ oluşturuldu, gerçek şehitliklerin ihyasına başlandı ve Mili Parkı gezmeye gelen ziyaretçileri bölge hakkında bilgilendirmeye yönelik inşa edilen ‘Ana Tanıtım Merkezi’ tamamlandı.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle