Gelecek geldi kaykay havalandı

Gelecek geldi kaykay havalandı

Efsanevi Geleceğe Dönüş II filminin en çok arzulanan fütüristik objelerinden biri uçan kaykay ‘hooverboard’dı. Filmin çekmesinden tam 26 yıl sonra California merkezli Arx-Pax firması ‘manyetik levitasyon’ teknolojisiyle bu projeyi hayata geçirdi. ‘Hendo Hoverboard’ ismini taşıyan ilk 10 uçan kaykay 21 Ekim 2015’de tam da filmin kahramanı Marty McFly’ın geleceğe gittiği tarihte sahiplerine teslim edilecek. İlk hoverboard sahiplerinden biri de Türkiye’den Özgür Çift olacak

Haberin Devamı

Yönetmenliği Robert Robert Zemeckis’in yaptığı efsanevi Geleceğe Dönüş II filminin hayranları için bu yılın çok büyük bir anlamı var. Filmde baş kahraman Marty McFly ve Doc Brown’ın ziyaret ettiği ‘gelecek’ yılının tarihi 2015. Filmin çekilmesinin üzerinden geçen 26 yıl içinde fütüristik objelerin pek çok şey hayata geçti. Örneğin, televizyonlar aynı filmde tahmin edildiği gibi inceldi, Skype tarzı görüntülü iletişim hayatımıza yerleşti, 3D filmler her yerde, otomasyon teknolojileri ilerledi, biyometrik teknolojiler bir çok alanda kullanılıyor. Ancak filmi izleyen herkesin icat edilmesini en heyecanla beklediği obje uçan kaykay ‘hoverboard’lardı. Bu 26 yılda hoverboard üretme teşebbüsleri çoğunlukla teknik yetersizliklerden başarısızlıkla sonuçlandı. Ta ki California merkezli Arx Pax firması ‘manyetik alan mimarisi’ projesini geliştirene kadar!

Gelecek geldi kaykay havalandı

Haberin Devamı

YILIN EN İYİ İCATLARINDAN

Mimar Greg Henderson’ın kurucusu olduğu şirket uzun çalışmaların sonunda geliştirdiği 18. farklı prototip sonucunda çalışan bir hoverboard yapmanın mümkün olduğunu gördü. Geçen yılın Ekim ayında geliştirdikleri hoverboard teknolojisini yaratabilmek için internet üzerinden projelere fon-toplama sitesi Kickstarter’da 250 bin dolar hedef koyarak kampanya başlattı ve 45 gün sonunda 510 bin dolar para toplandı. Proje Time dergisi tarafından 2014 yılının en önemli icatları arasında gösterildi. Toplanan paranın amacı hoverboard teknolojisini daha da geliştirmek ve tam da filmin kahramanı Marty McFly’ın geleceğe gittiği tarih olan 21 Ekim 2015’de ilk 10 hoverboard’u yatırımcılarına teslim etmekti. Dünyanın ilk hoverboard sahipleri Kickstarter kampanyasına 10’ar bin dolarlık yatırım desteğini verecek ilk kişiler olarak belirlendi. Bunlardan biri de Türkiye’den Özgür Çift oldu.

Gelecek geldi kaykay havalandı

Haberin Devamı

MARTY’LE AYNI GÜNDE UÇACAK

Çift, bunun nasıl gerçekleştiğini şöyle anlatıyor: “Arx Pax’in Kickstarter kampanyasının başlamasından beş dakikaiçinde haberdar oldum. Kampanyaya katılıp katılmamayı düşünürken 10 kaykaydan 4 tanesi satılmıştı bile. Filmin ana karakteri Marty McFly’ın filmde gelceğe yani 2015 yılına gidip hoverboard kullandığı aynı gün ve aynı saatte hoverboard kullanma fikri hayatta elinize sadece bir kere geçecek bir fırsattı ve bunu kaçırmak istemedim.” Hoverboard’unu 21 Ekim 2015’te California’da düzenlenecek bir partide teslim alacak olan Çift, “16 yaşına kadar çocukluğum yoğun bir şekilde kaykay üzerinde geçti. O yüzden kullanma ve denge konusunda teknik olarak bir sıkıntı yaşayacağımı düşünmüyorum” diyor.

Haberin Devamı

Yerden 3 santim yukarda

California’lı Arx Paz tarafından geliştirilen uçan kaykay Hendo Hoverboard ‘manyetik levitasyon’ teknolojisiyle disk biçiminde özel geliştirilmiş hover motorlarla çalışıyor. Hoverboardlar şu an yalnızca metal yüzeyler üzerinde kullanılabiliyor. Mevcut geliştirilmiş prototip yerle temas etmeden 150 kiloya kadar olan bir insanın yerden 3 buçuk santimetre yükseklikte süzülerek hareket etmesine olanak sağlıyor. Hala geliştirilmekte olan bir teknoloji olduğundan her ürün tek tek elle monte ediliyor. Ekim ayında hoverboard kullanımının yaygınlaşması için California’da bir park kurulması planlanıyor. Yine Kickstarter kampanyasıyla 60 dolar karşılığında ilk hoverpark’a isminizi veya şirket logonuzu parkın yüzeyine lazerle yazdırabiliyorsunuz.

Haberin Devamı

Gelecek geldi kaykay havalandı


Efsanevi ayakkabılar da onda

Özgür Çift, aynı zamanda orijinal Hollywood objeleri koleksiyoneri. Elinde Back to the Future serisine ait birkaç orjinal parça da mevut. Çift, aralarında en önemlisinin Michael J.Fox’un filmin çekimlerinde giymiş olduğu Nike Mag ayakkabılar olduğunu anlatıyor: “Benim elimdeki set, filmin çekimlerinden sonra hayatta kalmayı başarmış son üç çiftten biri. Hoverboard’u kullanırken filmin çekimlerinde kullanılmış olan ayakkabıları giymeyi de çok isterdim fakat bu teknik olarak imkansız. Çekimlerden sonra aradan geçen 26 senede ayakkabılar çok kırılgan bir hale geldi. Çıplak elle dokunmak bile kalıcı hasar görmeleri için yeterli.”

Haberle ilgili daha fazlası: