GeriGündem Gece paniği
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gece paniği

Abone Olgoogle-news

Halkın yavaş yavaş evlere girmeye başladığı bir sırada, Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara'nın dün TV'lerde yayınlanan ‘‘Gemlik'le Çınarcık arasında olağandışı bir şey var. Bu geceyi evlerden dışarda geçirmek gerek’’ açıklamasından sonra başta İstanbul olmak üzere tüm Marmara Bölgesi sokağa döküldü. Bazı hastaneler boşaltıldı, yollar araç trafiği ile kilitlendi.

Marmara dün akşam saat 17.20 ile 18.17 arasında 150 artçı depremle sarsıldı. Saat 18.12 ve 18.17'de Richter ölçeğine göre 5.0 şiddetinde olan iki sarsıntı başta İstanbul olmak üzere, İzmit, Bursa, Yalova, Gölcük, Kocaeli, Sakarya, Eskişehir, Tekirdağ, Çanakkale ve deprem yarası alan tüm bölgelerde hissedildi. Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara'nın TV'lerde yayınlanan ‘‘Gemlik'le Çınarcık arasında olağan dışı bir şey var. İlk kez böyle konuşuyorum. Bunu görev addediyorum. Bu geceyi evlerden dışarda geçirmek gerek’’ açıklamasından sonra başta İstanbul olmak üzere tüm Marmara Bölgesi sokağa döküldü.

HASTANELER BOŞALTILDI

İstanbul'da Haydarpaşa Numune, İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp ve İstanbul Tıp Fakültesi olmak üzere bazı hastaneler boşaltıldı. Enkaz kaldırma çalışmaları güvenlik nedeniyle bir süre durduruldu. Milyonlarca insan bir saat gibi kısa bir süre içinde gerekli eşyalarını alıp sokaklara döküldü. Otomobillerine binerek kent dışına çıkmak isteyenler nedeniyle özellikle Tem ve O-1 otoyollarında kilometrelerce uzayan araç kuyrukları oluşturdu.

Bu arada üç günden bu yana yavaş yavaş seyrelmekte olan çadır kentlerin nüfusu da bir anda kat kat arttı.

Başbakanlık DA uyardı

Başbakanlık Kriz Merkezi dün akşam Gemlik'te yaşanan 5.0'lık iki depreminin ardından tüm kamu kurum ve kuruluşarı ile vatandaşlarımızı ‘‘teyakkuz halinde bulunmaya’’ çağırdı. Açıklamada aynen şöyle denildi:

‘‘Bugün (dün) saat 17.20 civarında Bursa'nın Gemlik ilçesinde tespitlere göre 4.4 şiddetinde seri halde depremler meydana gelmiştir. Gemlik'in 17 Ağustos 1999 tarihinde meydana gelen depremin fay hattı dışında olması dolayısıyla tüm kamu kurum ve kuruluşları ile vatandaşlarımızın teyakkuz halinde bulunmaları ve gerekli ön tedbirleri almaları önemle duyurulur.’’

PANİĞE KAPILMAYIN

İstanbul Valisi Erol Çakır ve Bursa Valisi Orhan Taşanlar, artçı deprem sayısının artması üzerine, vatandaşlara, paniğe kapılmadan geceyi dışarıda geçirmeleri çağrısında bulundular. Çanakkale ve Yalova'da benzer çağrılar yapıldığı için halk geceyi sokaklarda geçirdi. Sakarya, Kocaeli, ve depreme maruz kalan diğer bölgelerde halkın çoğu zaten sokaklarda olduğu için panik yaşanmadı.

Rasathane Müdürü Işıkara:

Olağandışı durum var

Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Işıkara, sıradışı olarak nitelendirdikleri bu deprem aktivitesini ‘‘Bir etkinlik var. Bu Gemlik Çınarcık olarak gözüküyor. Bu da güney konumunda bir aktivitenin göstergesi gibi gözüküyor. Rahatsızım, ancak o şekilde ifade edebilirim. İkinci kolun hareketi gibi gözüküyor.

60'ı geçti. Bu etkinlik hala devam ediyor. İznik gölünden Gemlik'e gidin, Çınarcık'a yaklaşın, o arada bir şey var. İç Anadolu Fay zonu, bir tanesi Sapanca İzmit körfezinden Marmara'ya giriyor. Diğeride İznik körfezinin güneyinden Gemlikten Marmaraya giriyor. Kesin değil ama o arada bir aktivite var. 60'ı geçen bir aktivite. Hiç alışagelmiş bir aktivite türü de değil. Olağan dışı bir durum var. Böyle bir sıkıntımız var. Sıra dışı bir deprem etkinliği. Bu olan depremden daha güneyde ve Marmara'ya çok yakın. Bunu bir büyük bir deprem takip edecek mi etmeyecek mi bilmiyoruz.

Dakikada bir olmak üzere deprem oluyor. En büyüğü 5,0'dı. Sayısıda 90'ı geçti. 1.5 saat içinde oluyor. Sıra dışı olduğu için beni çok rahatsız etti. Mutayakkız olunmasında fayda var.’’False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle