GeriGündem Geç karar rezilliği
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Geç karar rezilliği

Abone Olgoogle-news

Sabaha karşı başlayan kar yağışı nedeniyle okulları zamanında tatil etmeyen İstanbul ve Ankara valilikleri, öğrenci ve velileri perişan etti. Tatil kararını trafikte ya da okulda öğrenen öğrenci ve veliler, bu kez de eve dönüş çilesi yaşadılar. Trafik de iyice keşmekeş oldu. Yüzbinlerce insan işyerlerine ancak öğle saatlerinde ulaşabildi.

İstanbul ve Ankara'da dün sabaha karşı başlayan yoğun kar yağışı yaşamı felce uğratırken, valiliklerin okulların tatil olduğuna ilişkin kararı geç açıklaması bardağı taşırdı. Tatil haberini, çocuklarını okula gönderdikten sonra öğrendiklerini belirten veliler isyanlarını, ‘‘Eğitim işi ciddi bir iştir. Kar yağdığını sonradan mı farkediyorlar?’’ diye dile getirdiler. Sabah 09.00'a kadar herhangi bir açıklama yapmayan İstanbul ve Ankara valiliklerinin tatil kararı Anadolu Ajansı'nın haber bülteninden saat 09.08'de geçti. Haberde Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey'in yoğun kar yağışı nedeniyle İstanbul'daki her tür ve derecedeki ilköğretim okulları ve liselerin İstanbul Valiliği'nin kararıyla bugün bir gün süreyle tatil edildiğini bildirdiği duyuruldu. Ajansın aynı saatte geçtiği ikinci habere göre de, Ankara Valiliği ilk ve orta dereceli okulların ‘öğleden sonra’ tatil edildiğini, sabah yoğun kar yağışı nedeniyle okula gidemeyen öğrencilerin ‘‘izinli’’ sayılacağını bildirdi. Oysa Ankara'da 04.00, İstanbul'da da 06.45'ten itibaren yoğun bir kar yağışı sürüyordu.

KARGAŞA

Tatil kararlarının öğrenciler yollara döküldükten sonra açıklanması, kargaşaya neden oldu. Servis araçlarına binen öğrenciler, valilik kararını yolda radyolardan öğrendi. Bir kısmı da gittikleri okullarında tatil kararını öğrendiler. Servis araçlarının trafiğe çıkması, zaten buzlanma nedeniyle kilitlenen kent trafiklerini olumsuz etkiledi. İstanbul'da kent içi ana arterlerde ve çevreyollarında trafiğe çıkan servis araçları, tatil kararını öğrenince dönüşe geçtiler. Trafik, saat 12.00'ye doğru normale döndü. Tatil kararının geç alınması yüzünden öğrenciler de öğle saatlerine kadar yoğun trafik içinde eziyet çektiler.

BÜYÜK TEPKİ

Yoğun trafiğe rağmen çocuklarını okula gönderen vatandaşların iş yerlerine ulaştıklarında aldıkları ‘‘Okullar bir gün süreyle tatil edildi’’ haberi bardağı taşırdı. Radyo-televizyonlardan okulların tatil edildiğini duyarak telefona sarılan vatandaşlar, isyanlarını, ‘‘Haberi çocuklarımızı okula gönderdikten sonra alıyoruz. Eğitim ciddi bir iştir. Hiçkimse karın yağdığını farketmiyor mu? Böylesine önemli bir karar herşey olup bittikten sonra açıklanır mı? Okullar, ‘gelin çocuklarınızı alın' diye telefon ediyor. Gidip alsan bir sorun, almasan bir sorun. Bu tür kararlarda biraz daha dikkatli davranılması gerekir’’ diye dile getirdiler.

Kara karşı dayanışma

Kar yağışına hazırlıksız yakalanlar, araçlarıyla buzlanan yollarda kaldı. Buzdan savrulan, patinaj yapan araçların sürücülerine çevrede bulunanlar yardım etti. Özellikle buzlanmanın yoğun olduğu Beykoz ve Kavacık kesimlerinde, jandarmalar da tıkanan yolları açabilmek için araçların sürücülerine yardım ettiler. Mehmetçik, karda da yardım elini herkese uzattı.

Traktöre bile zincir

İstanbul'u felç eden yoğun kar nedeniyle traktörlerin bile zincir taktığı gözlendi. Zincir takan araçlar, zorlanmadan yollarına devam ederken, takamayanlar savruldu, yoldan çıktı, trafiği tıkadı. Bir çok araç kazaya neden oldu. Kazalar nedeniyle kent içi trafiğinde de kilitlenme meydana geldi. Çok sayıda araç, zincir takan traktörler tarafından çekildi.

Alkolle yıkandılar

Atatürk Havalimanı'nda pist sık sık temizlenirken, uçaklar da buzlanmaya karşı alkolle yıkandı. Buzlanma ve kar yağışı, uçak seferlerinde gecikmelere neden oldu. DHMİ yetkilileri, iç ve dış hat seferlerinde dün sabah yaklaşık birer saatlik gecikmeler yaşandığını, seferlerin öğleden sonra normale dönmeye başladığını belirttiler.

Perişan oldular

İstanbul'da dün sabaha karşı başlayan tipi şeklinde yoğun kar yağışı nedeniyle okulllar tatil edildi. Ancak karar çok geç açıklandı. Servisleriyle gidenler araçlarda, kendi imkanlarıyla giden öğrenciler de yollarda perişan oldular. Alınan karardan habersiz yollara dökülen ilköğretim ve lise öğrencilerinin bir bölümü, okulların tatil edildiğini servis araçlarında radyolardan öğrenerek geri döndüler. Bazıları ise herşeyden habersiz olarak gittikleri okullarında, tatil kararını öğrendiler. Veliler, gazeteleri telefonla arayarak, ‘‘CNN bile bir gün önceden İstanbul'a kar yağacağını duyurdu. Yetkililerin haberimi yoktu, yoksa yetkisi mi?’’ diye sordular.

Tam zamanı...

Onların kış ve kar umurlarında değil. Almış oltasını, hazır boşken Galata Köprüsü'nden sallandırmış. Ne çıkarsa bahtına. Belki bir istavrit, belki bir çinekop. O da umurunda değil. Belli ki işi de yok. Kimbilir belki stres atıyor, belki gönlünü eğlendiriyor. Kar altındaki beyaz örtüsü ile İstanbul silüetini de izliyor keyifle. Trafik, buzlanma, vapur seferlerinin aksaması hiç umurunda değil. O oltasına vuracak bir balığı bekliyor. Bu arada, arkada araçlar kar ve buzla mücadele ederek, Haliç'i aşmaya çalışıyor. Otobüsler ve dolmuşlar, özel araçlar, taksiler içinde sıkıntılı anlar yaşayanlar da onlara özlemle bakıyor, bir yerden bir yere, işlerine vaktinde ulaşamamanın stresi içinde çabalıyorlar.

İstanbul kışa yine teslim...

İstanbul'da dün saat 05.00'de saatteki hızı 100 kilometreyi bulan şiddetli fırtına ile birlikte tipi halinde başlayan yoğun kar yağışı, kenti esir aldı. Boğaz köprüleri ve çevreyolları ile ana arterlerde meydana gelen buzlanma nedeniyle trafik felç oldu. Meteorolojinin uyarılarına rağmen etkili tuzlama yapılmaması tepki yarattı. İstanbullular çaresizliği yaşarken, Kriz Merkezi'nden yapılan açıklamada ise görev başında olunduğu bildirildi. Yoğun kar yağışı, tipi ve buzlanma nedeniyle Kriz Merkezi tarafından çeşitli önlemler alındığı belirtildi. Avrupa yakasında 700, Anadolu yakasında da 800 kişiden oluşan ekiplerin aralıksız görev yaptığını söyleyen yetkililer, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İşletmeler Müdürlüğü ve Park Bahçeler Müdürlüğü ile çeşitli birimlere ait 300'e yakın aracın da çalışmalar için kullanıldığını bildirdiler.

Kar ve soğuk doğuya kayacak

Meteoroloji yetkilileri, İstanbul'u felç eden kar yağışının bugün etkisini kaybedeceğini, soğuk hava kütlesinin yarından itibaren de doğuya kayacağını, hava sıcaklığının 8-9 dereceye yükseleceğini belirttiler. Bu arada dün kar kalınlığı İstanbul'un yüksek kesimlerinde 10 santime ulaştı. İstanbul Bölge Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, dün İstanbul'da 2 derece olan hava sıcaklığının gece sıfır derece civarında bulunacağını belirterek, don tehlikesine karşı vatandaşların dikkatini çektiler ve önlem alınmasını istediler. Bugün hava sıcaklığının 5 dereceye kadar yükselmesi bekleniyor. İSKİ yetkilileri, su sayaçlarının don tehlikesine karşı talaş, karton, bez gibi malzeme ile korunması uyarısında bulundu. Fırtına nedeniyle yaşanan elektrik kesintileri Arıtma Tesisleri, Hamsu ve Temizsu Terfi İstasyonları'nda aksamalara yol açtı.False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle