GeriGündem Gebze’de bir kırmızı cami
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gebze’de bir kırmızı cami

Sabahattin Aksoy'un babası Osman Nuri Aksoy adına Gebze'de yaptırdığı cami Türkiye'de diğer binlerce örneğinden bir konuda ayrılıyor: İç dekorasyonunun bütünüyle bir profesyonel elinden çıkmış olmasında. Yaklaşık 300 milyara mal olan bu proje, yeni bir çığır açabilir. 1957 yılında Konya'da doğan iç mimar Özgen Binay, bugün Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi olan Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu'nun dekor bölümünden 1979 yılında mezun

olmuş. En son eseri bir cami. Gebze'de kiremit kırmızısı rengiyle farkını hemen belirten bu cami modern olduğu kadar da konforlu.

Bir iç mimarın elinden çıktığı hemen belli olan caminin mimari tasarımı, uygulaması, inşaatı ve iç tasarımı Özgen Binay'a ait. Binay bu camiyle Türkiye'de alışılmışın dışına çıkmayı hedeflediğini söylüyor. Fotoğraflara baktığınızda bunu başardığını göreceksiniz...

Cami dekorasyonu yapma fikri nasıl çıktı?

- Camiyi Sabahattin Aksoy finanse etti. Babası Osman Nuri Aksoy adına hayır olarak yaptırdı. Sabahattin Bey belediyeden bir teklif almış ve kabul etmiş. Bana da inşaatın başına geç, istediğini yap, parayı da düşünme dedi. Cami çok farklı bir konu ve ben çok korkarak başladım. Türkiye'de camiler heyetler tarafından yaptırılır, para çok kısıtlıdır. Burada benim şanslı olduğum konu parayı düşünmek zorunda olmamadı. Cami çok hassas bir konu olduğu için başarılı olabilecek miyim diye bir korku vardı.

Bu teklifi almadan önce, cami dekorasyonu yapmayı düşünüyor muydunuz?

- İnanın bu çok ender kişiye rastlayacak bir teklif gibi geliyor bana. O ana kadar düşünmemiştim.

Türkiye'de ilk kez bir iç mimar cami dekorasyonu yapıyor değil mi?

- Bu şekilde evet. Bu konunu içinde olan din adamlarının da söylediğine göre, bugüne kadar yapılanların içinde böyle bir çalışma olmamış. Sebebine gelince para kısıtlı değildi. Diğer meslektaşlarıma da bu konuda teklif gelebilir ama sadece kapılarını ve mimberini yapın, ya da renklendirmeye yardımcı olun denir. Ama ne yaparsan yap, kimse karışmayacak denilmez.

Caminin kiremit kırmızı rengi tepki aldı mı?

- Cami beyazdır, nereden çıktı bu kırmızı dediler. Benim bir tek hedefim vardı. Türkiye'de alışılmışın dışına taşmak ve insanlara bunu daha da sevdirmek. Mesela camilerde hep kristal avize vardır. Ben bütün caminin içine, komple alçı asma tavanlarla birlikte, gizli spot aydınlatma ve gizli hoporlörler koydum. Cami denilince renk olarak akla hep yeşil gelir. Ben insanlar kutsal bir mekana girdiğinde bir huzur bulsun, ibadet yapmayacağı varsa yapsın istedim ve mümkün olduğu kadar pastel renkler kullandım. Somon, uçuk mavi gibi. Maviyi çok kullandım. Ana büyük kubbede ve yardımcı kubbelerde gökyüzünü düşünerekten uçuk mavi zemin üzerine işledik hat sanatlarını. Kristal avize yerine ilk defa tamamen pirinçten ve vitrayla kaplanmış 250 kilo ağırlığında bir avize yaptırdık.

KADINLAR KAPISI

Ferforje de camide rastlamadığımız bir malzeme.

- Yüzde seksen ahşap ya da mermer kullanılır. Mimber de aynı şekilde ya mermerdir ya da ahşap ve tornadır. Özellikle trabzanlar. Ben ahşap sıcak bir malzeme olduğu için kullandım. Ama o sıcaklığı biraz soğuk bir malzeme olan ferforje ile dengeledim. Bir de pirinç kattım.

Diğer camilerde olmayan başka neler var?

- Mimar Sinan'ın yaptığı camilerde olan ama günümüzde yeni yapılan camilerde atlanan bir şey dikkatimi çekmişti. O da kadınlar bölümünde ikinci bir çıkış kapısı. Ben camiye bayanlar kapısı da koydum. İzolasyonu yaptıktan sonra sadece kubbelerde 50 ton kurşun kullandık. Kurşun biliyorsunuz Mimar Sinan'dan bu yana gelen bütün camilerimizde kullanılmış ve hiç bir bozulma yıpranma olmamıştır.

Yerden ısıtma sistemi kullanmışsınız.

- Bu caminin en önemli özelliklerinden biri. Çok büyük bir mekan olduğu için radyatörle ısıtmak mümkün değil. Yerden ısıtmanın en büyük avantajı aynı zamanda lokal bir ısıtma sağlayabilmesi. Sabah namazı kılınacağı zaman, namazdan bir saat önce otomatik olarak devreye giriyor ve en önden safa kadar ısıtıyor. Zaten ibadetinizi yere basarak ve oturarak yapıyorsunuz. Dolayısıyla havadan önce yerin ısınması gerek.

Maliyeti ne oldu bu caminin?

- Yaklaşık olarak 250- 300 milyarı buldu.

Cami bu ramazan ayında açıldı. Halktan nasıl tepkiler aldı?

- Bir çok insan bana neden böyle büyük bir yatırımı öyle bir muhitte yaptınız diyorlar. Buna katılmıyorum ve ters karşılıyorum. Çünkü insanlarımız görmeyebilir ama biz ayağına giderek güzellikleri öğretmek zorundayız. Ayakkabıları da poşete koyarak raflara koyuyoruz. Zaten gördüler ki yapılan eserde en ufak eksik yok. Belki şu anda bu cami çok büyük gelebilir oradaki halka ama ben yaparken 10 sene sonrayı değil 50-60 sene sonrasını, benim göremeyeceğim yılları düşünerek yaptım.

İçmimar Özgen Binay, adından inşa ettiği ve dekorasyonunu yaptığı, sıradışı cami ile sözettiriyor. Gebze’de yapılan cami, yöre için

büyük olsa da 50-60 yıl

sonrası düşünülerek yapılmış. Cami, benzerlerinde rastlanmayan

renklere ve

konfora sahip.

Özgen Binay Kim

Kendi şirketinizi kurmadan önce başka bir yerde çalışmış mıydınız?

- Dekor bölümünden mezun olduktan sonra, kısa bir süre Vakko'da dekoratörlük yaptım. Sonra Nişantaşı'ndaki Güngör Mobilya firmasında dört yıl boyunca iç mimarlık ve dekoratörlük yaptım. Yaptığımız mekanlar da Türkiye'nin belli başlı isimlerinin, simalarının evleriydi. 1983 yılında Caddebostan'daki Pagoda içmimarlığı kurdum. Mağazayı açtığım ilk günden beri iç mimarlık ve dekorasyon üzerine çalıştım.

Lüks değil mi bu sizce?

- Bir evin dekorasyonunun gelir bakımından bir getirisi yok, götürüsü var. Ama bir işyerinde bu geliri arttırıyor. Ve bu yeni yeni farkedildi.

Mağaza olarak nasıl bir tarzınız var?

- Bütün mobilyalarımız kupon, birer tane yapıyoruz yani. Çalışmamızda, kabadan alıp, aksesuvarına kadar anahtar teslim yapıyoruz. Bizim Pagoda olarak çalışmalarımızda hiç bir kısıtlama yok. Süpermarketler, fabrika dekorasyonu, butikler, ev dekorasyonları... Değişik konularda çalışmak bize çok değişik tecübeler kazandırdı.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False