G-20 öncesi Afrin teması

Güncelleme Tarihi:

G-20 öncesi Afrin teması
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 02, 2017 21:05

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile geçen hafta gerçekleştirdiği telefon görüşmelerinden sonra Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yüz yüze görüşmek için dün İstanbul’a geldi.

Haberin Devamı

Ankara’nın duyurduğu plan dışı ziyaret, Tarabya Köşkü’nde dün saat 15.00’te gerçekleşti. Rusya’nın sır olarak tutuğu bu temas Suriye ve Katar’da sıcak gelişmeler ve Almanya’da 7-8 Temmuz tarihleri arasında birçok konuda belirleyici olması beklenen G20 liderler zirvesi öncesinde yapıldı.

RUS MEDYASINDAKİ YORUMLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Şoygu ile görüşmesi öncesi Rus medyasında çeşitli yorumlar dile getirildi. Bunlardan biri Türkiye’nin Suriye’nin Afrin bölgesindeki Rus güçlerinin çekilmesini talep edeceği iddiasıydı. Afrin bölgesinde terör örgütü PKK’nın Suriye kolu PYD/YPG’nin hâkimiyeti var. Resmi yayın organı Rossiysakaya Gazeta ise “Rusya, Astana’dan somut sonuç bekliyor” diye haber yaptı. Gazete, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov’un “Moskova, 4-5 Temmuz Astana’daki Suriye görüşmelerinde bir dizi somut anlaşma yapılmasını bekliyor. Güvenlikli bölgeler planının hayata geçirilmesi için bu bölgelerin sınırları ve güvenliği kimin sağlayacağının karara bağlanması gerekmekte. Garantör ülkeler olarak Rusya, Türkiye ve İran’ın yanı sıra Suriye hükümeti ve muhaliflerden etkin katılım bekliyoruz” sözlerini aktardı.

Haberin Devamı


2 SAAT SÜRDÜ

CUMHURBAŞKANI Erdoğan, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’yu Tarabya Köşkü’nde kabul etti. Kabul, yaklaşık 2 saat sürdü. Görüşmeye Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da katıldı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!