FT: Türkiye ekonomisi enerjisini yitiriyor

FT: Türkiye ekonomisi enerjisini yitiriyor

Financial Times gazetesi, Türk ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde “enerjisini yitirdiğini”, bunun da hükümetin ekonomik politikaları için yeni bir “test” oluşturduğunu yazdı.

Haberin Devamı

Gazete ayrıca, Türkiye'nin "Yatırımcıların risk iştahındaki herhangi bir değişime çok kırılgan" olduğu yorumunu da yaptı.

Ekonomi gazetesi Financial Times, Vincent Boland imzalı analizinde Türk ekonomisini son gelişmeleri değerlendirirken “Yılın ikinci yarısında büyüme, beş yılın en düşük oranına inerken Türk ekonomisinin enerjisini yitirmesi, uluslararası ortamın kötüleştiği bu dönemde hükümetin ekonomik politikaları için yeni bir test oluşturuyor.” ifadesini kullandı.

İngiliz gazetesi, ekonomik büyümedeki gerilemenin, Merkez Bankası’nın faizleri indirmesine yol açabileceğini belirtirken ekonomistlerin ise büyümenin yakında yeniden canlanmasını beklediklerini de kaydetti. Gazete şöyle devam etti:

"Ancak bu, (düşük büyüme) yüksek cari açığı, kuraklığın etkisi ve iş dünyası liderlerinin ‘iddialı olmayan’ reform programı eleştirilerine eklenince Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve büyük ölçüde test edilmemiş ekonomik ekibi için olumsuz bir haberdir."

Financial Times, analistlerin, faizlerin 2007 yılının dördüncü çeyreğinde düşmeye başlayabileceğini söylediklerine dikkat çekerken Ekspres Invest ekonomistlerinin de, Merkez Bankası’nın faizlerini 100 baz puana kadar indirebileceğini söylediklerini kaydetti.

Haberle ilgili daha fazlası: