GeriGündem Freskli ve mozaikli evler günışığında
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Freskli ve mozaikli evler günışığında

Balıkesir Altınoluk'taki Antandros Antik Kenti, Arkaik-Klasik Devir nekropollerinin bulunduğu alandaki kazılarda lahitler ortaya çıkarıldı.

Antandros'u Bilim ve kültür dünyasına kazandırmak amacıyla bu yıl yeniden başlanan kazılarda muhtemelen antik kentin akropolünü oluşturan Kaletaşı tepesinin batı yamaçlarında ise duvarları freskolar, tabanları zengin mozaik döşemelere sahip yamaç evlere ulaşıldı. Antandros Antik Kenti'nin Altınoluk karayolunun deniz tarafında da Bizans dönemine ait yoğun mezarlık ve halk yerleşimlerine ait temellere rastlandı.

Antrandos'ta 1989 yılında yapılan inşaatlar sırasında buluntulara rastlanmış, 1991 yılında kazılara başlanmıştı. Çalışmalar sonucu, bu alanın M.Ö. 7. yüzyıldan başlayıp kesintisiz şekilde M.Ö. 2. yüzyıla kadar mezarlık olarak kullanıldığı anlaşıldı. Ancak çalışmalar inşaatları durduramadı.

Batı Anadolu'da bugüne kadar ele geçen arkaik ve klasik döneme ait en iyi ve zengin nekropollerden birisi, büyük oranda tahrip edildi. Kaçak kazılar da tahribatı arttırdı. Yerleşimin ortasından geçen Edremit-Çanakkale karayolunun 35 metre genişletilmesi çalışmaları nedeniyle önemli bir tehdit altında olan Antandros Antik Kenti'nin kurtarma kazısına Akbank'ın desteğiyle geçtiğimiz yaz başında Yard. Doç. Dr. Gürcan Polat başkanlığında Balıkesir Müze Müdürlüğü ve Ege Üniversitesi Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı Başkanlığı işbirliğiyle başlandı.

Edremit körfezine dik inen 215 rakımlı Kaletaşı tepesinin zirve ve batı yamaçlarında yeralan Antandros'un tarihi, Troya Savaşı kadar eskiye gidiyor. Virgilius'un Aeneas adlı kitabında, kentte yapılan ve gemi yapımında kullanılan kerestelerin şöhretinden sözediliyor. Stephanos Byzantios da Antandros'un yüz yıl kadar Kimmerler tarafından işgal edildiği yolunda çarpıcı bilgiler veriyor. Kimmer istilasına M.Ö. 570'li yıllarda Lidyalılar son veriyor. Şehir daha sonra Pers hakimiyetine geçiyor. Büyük İskender'in Anadolu'yu ele geçirmesi ile özgürlüğüne kavuşan şehir, sikke basmaya başlıyor. Daha sonra tüm Anadolu gibi Roma egemenliğine giriyor. Ancak ortaçağdaki Arap akınlarından rahatsız olan halk korunmak için bugünkü adı Şahinkale olan surla çevrili sarp kayalık üzerine taşınıyor. Yerleşim alanı, Kurtuluş Savaşı öncesinde ise bugünkü Altınoluk beldesinin eski köy yerleşmesinin bulunduğu alana geliyor.
False