GeriGündem Fransa'da karikatür alarmı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  66
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransa'da karikatür alarmı

Fransa'da karikatür alarmı
refid:21501170 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'da yayımlanan Hz. Muhammed karikatürüne yönelik tepkilerin ardından alarma geçen Fransa, 20 ülkedeki elçilik ve okullarını Cuma günü geçici olarak kapatma kararı aldı.

Reuters'ın bildirdiğine göre, Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, "Elçilik, konsolosluk, kültür merkezi ve okullarımızı tedbir amacıyla kapatma kararı aldık" derken, haberde söz konusu ülkelerin ismi verilmedi.

İslam dünyasında büyük tepki çeken "Müslümanların Masumiyeti" filmiyle ilgili tartışmalar sürerken Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo bugün Hz. Muhammed karikatürleri yayınladı.

Daha önce de Hz. Muhammed karikatürleri yayınlayan dergi, bu sefer iç sayfadan çizdiği Hz. Muhammed karikatürünün yanı sıra bir de dünyayı öfkelendiren o filme destek bildirisi yayınladı. Fransa’da infial yaratan karikatürleri savunan Charlie Hebdo’nun yöneticisi Charb, “Hiç okumadıkları bir dergiyi okuyarak şoke olmak isteyen herkesi şoke edecek. Ben camiye gidip onları dinlemiyorum, onlar da dergiyi almasınlar. Basın özgürlüğü provokasyon değildir” dedi.

/images/100/0x0/55eb2e46f018fbb8f8b092a1

Dergi raflardaki yerini alır almaz tükenirken, Charlie Hebdo’nun internet sitesi de tehdit ve tebrik e-postaları nedeniyle çöktü.

FRANSA BAŞBAKANI: ONAYLAMIYORUM

Fransız medyası gizli servisin olacaklardan endişe ettiğini aktarırken, Başbakan Jean Marc Ayrault, karikatürleri “aşırı” bulduğunu  ve onaylamadığını söyledi. Başbakanlık’tan yapılan yazılı açıklamada, “mevcut konjonktür içinde başbakan bu tür aşırılıkları onaylamıyor ve herkesi sorumlu olmaya davet ediyor”  ifadesi kullanıldı.

Polis dergi binası çevresinde yoğun güvenlik önlemleri aldı. Zira Charlie Hebdo geçtiğimiz yıl da “Sharia Hebdo” diye özel bir sayı hazırlayarak yine Hz. Muhammed karikatürlerini yayınlamış ve molotofkokteyli saldırısına uğramıştı.

Fransa’nın en büyük camisinin müftüsü Dalil Boubakeur ise ülkede yaşayan 4 milyon Müslüman’a itidal çağrısı yaparken, “Bu yayının dünya genelindeki Müslümanların öfkesini artırma riskini aldığını şaşkınlık, üzüntü ve kaygıyla öğrendim. Kendilerinden yangına körükle gitmemelerini istiyorum” dedi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle