GeriGündem FP, Erbakan için af istedi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

FP, Erbakan için af istedi

Abone Olgoogle-news

Parti genel merkezinde bir basın toplantısı düzenleyen FP Grup Başkanvekili Lütfü Esengün, başta yasaklı liderleri Erbakan olmak üzere, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Tayyip Erdoğan ile Kayseri eski Belediye Başkanı Şükrü Karatepe'yi de kurtaracak bir genel af isteğinde bulundu.

Fazilet Partisi, yasaklı eski liderleri Necmettin Erbakan'ı kurtarmak için ‘genel af’ istedi. FP Grup Başkanvekili Lütfü Esengün, istedikleri affın kapsamını ise ‘teröre bulaşmış, silaha sarılmış, cinayet işlemiş, hırsızlık, yolsuzluk yapmış olanların dışındakiler’ diye açıkladı. FP Genel Merkezi'nde dün bir basın toplantısı düzenleyen Esengün, genel af isteğini dile getirirken, affın gerekçesini ise ‘iç barışı sağlamak’ olarak açıkladı. Önce düşünce suçluları için af önerisinde bulunan Esengün, ardından istedikleri affın kapsamını genişleterek genel affa dönüştürdü. Esengün, ‘‘Ancak bu af, Engin Civan'ları, Gülay Aslıtürk'leri, Mustafa Kalemli'leri kapsamamalı’’ dedi. Affın siyasi yasakları da kapsaması gerektiğini belirterek, 5 yıl siyasi yasak getirilen Erbakan için de af isteğinde bulunan Esengün, şu değerlendirmeyi yaptı: ‘‘Biz şimdi bu talebi kamuoyunda tartışılmak üzere gündeme getiriyoruz. Bu tartışmaların sonunda, kamuoyunun bu konuda nasıl bir noktada buluştuğunu görmüş olacağız. Sonunda da bu tartışmaların ve varılan sonucun ışığında biz bir kanun teklifi hazırlayarak TBMM'ye sunabiliriz.’’ FP'nin af önerisi, Erbakan'ın yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Kayseri eski Belediye Başkanı Şükrü Karatepe'yi de kapsıyor.

DGM'LER GEÇERSİZ

Esengün, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin, DGM'leri, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 6. maddesine aykırı bulan bir karar aldığını da belirterek, bu karara göre DGM'lerin verdiği kararların geçersiz hale geldiğini savundu. ‘‘Bugünden itibaren DGM'lerin verdiği bütün kararlar tartışmalı olacaktır’’ diyen Esengün, ardından da, daha önce gündeme getirdiği, ‘‘DGM'lerin kaldırılması’’önerisini yineledi.


False