Geri Gündem Fotoğrafın enerjisi rengindedir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fotoğrafın enerjisi rengindedir

Fotoğrafın enerjisi rengindedir
refid:7183246 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Önceki yazılarımızda zaman zaman bahsettiğimiz "Beyaz Dengesi Ayarı"na yakından bakış... Giriş ve orta seviyedeki kullanıcılar için her ne kadar pratiklik önemli olsa da, çekim kalitesini arttıran ve makinelerimizde hazır bulunan bazı özellikleri de unutmamak gerekiyor. Otomatik makine ayarlarının çoğunlukla belli koşullara göre ayarlanmış olması, normal olarak farklı ortamlarda bazı yanılmaları da beraberinde getiriyor.

Beyaz ayarı da bunlardan bir tanesi. Normalde biz beyaz bir cismi sabah gün ışığında farklı, günün başka saatlerinde veya farklı bir ışık ortamında farklı görür, ancak bunun beyaz olduğunu yine de biliriz. Fotoğraf makinelerimizin çoğunlukla gün ışığı koşullarına göre ayarlanmış olduğunu düşünürsek, farklı ışık ortamlarında gözümüz gibi iyi bir ayırım yapamayacağı da son derece doğaldır. Böylece renklerde de doğala göre farklılıklar oluşabilecektir.

Değişik ışık ortamlarında, bazı resimlerde yüzlerin son derece renksiz veya yeşilimsi, bazılarında da fazla doygun olması bu nedenledir. İşte bu noktada "White Balance / Beyaz Dengesi" ayarını yapmamız gerekecektir.

Beyaz Ayarı, makinelerimizde genelde otomatik, güneş, gölge, tungsten ve flüoresan gibi seçeneklerle yer alır. Çektiğiniz karedeki renklerden ve tonlardan memnun olmadığınızda siz de bu ayarlardan, bulunduğunuz ortama uygun olanı seçerek daha doğal ve gerçek renklere kolayca ulaşabilirsiniz.

FotoĞraf parmak ucunda

HP yepyeni modeli Photosmart R937 ile dev dokunmatik ekranlı kullanımı tüketicilerin beğenisine sunuyor. Elinize alır almaz farklı ve şık tasarımı ile sizi etkileyen model, 8 megapiksel çözünürlük sunuyor.

Cihaz 9,14 santimlik dev dokunmatik ekranı sayesinde çektiğiniz resimleri etkili ve pratik bir şekilde paylaşabileceğiniz özelliklere de sahip. Böylece fotoğraflarınızı kolayca düzenleyebiliyor, değişik efektlerle farklı hale getirebiliyorsunuz.

Dev ekranın getirdiği avantajların yanında, modelin biraz ağır olması da kaçınılmaz olmuş. 3x optik yakınlaştırmaya sahip R937, HP’nin yazılım artılarını da beraberinde taşıyor. Model birçok hazır çekim moduyla birlikte, HP tasarım galerisine de sahip. Bu galeri sayesinde eğlenceli efektleri doğrudan fotoğraf makinesinde uyarlama imkanına sahip oluyorsunuz. İster çektiğiniz kişiyi 1-2 beden zayıflatın, ister karenizi suluboya ya da kaleydoskop görüntüsüne dönüştürün. Hepsini dev ekran üzerinde anında yapmanız mümkün. Bu ve benzeri diğer akıllı özellikler HP Photosmart R937’nin önemli artıları olarak karşımıza çıkıyor.

Avrupa Birliği’nin çevreye ve sağlığa zararlı maddelerin kullanımının kısıtlanmasına ilişkin RoHS Direktifine de uygun olan R937, aynı zamanda üretim süreci açısından da çevreye saygılı bir model olarak dikkat çekici.

Kodak Easyshare Z885

Beraberinizde taşıyacağınız kompakt sınıfı fotoğraf makineniz kolay değiştirilebilmesi için kalem pil kullansın istiyorsanız, Kodak Easyshare Z885’e bakabilirsiniz. 8.1 megapiksel çözünürlüğündeki bu makine, benzerlerinden farklı olarak 5 kat optik yakınlaştırma ve 3200’e kadar uzanan yüksek ISO değerleriyle dikkat çekiyor.

Makine aynı zamanda fotoğraftaki detayların ortaya çıkmasını sağlayan dahili görüntü düzeltme sistemi, panoramik çekim ve görüntü sabitleme teknolojilerini de destekliyor.

Canon Powershot S5 IS

Fotoğrafçılık işini biraz daha ciddiye alıp kompakt ve profesyonel sınıfın ortasında Ultra Zoom sınıfından bir makine tercih edecekseniz, Canon PowerShot S5 IS sizi memnun edecektir. 12 kat optik yakınlaştırma sunabilen 8 megapik-sellik bu model, görünümüyle oldukça oturaklı bir profil çiziyor.

Makinenin en güzel yanlarından biri de her tarafa kolayca dönebilen hareketli likit kristal izleme ekranı. Kırmızı göz giderme, optik görüntü sabitleme ve daha iyi netlik için yüz tespit edebilme cihazın diğer özellikleri arasında.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle